Reklama

Wiadomości

Coraz więcej osób odwiedza muzeum

ARCHIWUM MUZEUM NA MAJDANKU

Państwowe Muzeum na Majdanku opublikowało coroczny raport podsumowujący swoją działalność. W 2018 r. teren dawnych nazistowskich obozów w Lublinie, Sobiborze i Bełżcu odwiedziło ponad 217 tys. osób. Zdaniem muzealników, najważniejszym wydarzeniem minionego roku były obchody 75. rocznicy powstania więźniów w obozie zagłady w Sobiborze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak napisał we wstępie do Raportu dyrektor muzeum dr Tomasz Kranz, jednym z najważniejszych wydarzeń było upamiętnienie 75. rocznicy powstania więźniów w obozie zagłady w Sobiborze. – To doniosłe wydarzenie odbyło się z udziałem rodzin ofiar, polskich władz państwowych i przedstawicieli kilkunastu korpusów dyplomatycznych. W trakcie ceremonii, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został pośmiertnie Lejba Felhendler, jeden z przywódców bohaterskiego zrywu więźniów – przypomniał Kranz.

W minionym roku muzeum otrzymało wiele niezwykle cennych pamiątek od rodzin byłych więźniów Majdanka. Szczególnie wzbogaciło się muzealne archiwum, które otrzymało w darze 366 oryginalnych dokumentów i fotografii związanych z funkcjonowaniem KL Lublin, a także z losami osadzonych w nim osób. Do muzealnego inwentarza wpisano 68 przedmiotów znalezionych w trakcie prac remontowych i porządkowych prowadzonych na terenie byłego obozu na Majdanku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 2018 roku Państwowe Muzeum na Majdanku oraz jego oddziały w Bełżcu i Sobiborze odwiedziło 217 389 osób. Z wystawami i wydarzeniami organizowanymi poza siedzibą instytucji zapoznało się rekordowe 264 631 osób. Za sprawą nowości w ofercie dla zwiedzających, po ekspozycji muzealnej oprowadzono blisko 200 grup więcej niż w ubiegłych latach.

Największą grupą odwiedzającą teren byłego nazistowskiego obozu, byli Polacy (124 867), na drugim miejscu uplasowali się Izraelczycy (64 245). W pierwszej piątce znaleźli się też obywatele USA (6749), Niemcy (3356) i Ukraińcy (2305).

Dla lubelskiej instytucji, nowy rok będzie upływał pod znakiem dwóch rocznic: 75. Rocznicy likwidacji obozu na Majdanku oraz założenia Muzeum. Z tych okazji w ofercie placówki znajdzie się wiele wydarzeń kulturalno-edukacyjnych. Kontynuowane będą prace nad budową muzeum-miejscem pamięci na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze.

- Gotowa jest już ostateczna wersja scenariusza wystawy dokumentującej historię obozu zagłady w Sobiborze opracowana przez zespół kuratorów PMM i gruntownie przedyskutowana w międzynarodowym gronie ekspertów. W 2019 roku przygotowany zostanie projekt jej aranżacji plastycznej i graficznej. Otwarcie ekspozycji planujemy na wiosnę 2020 roku – napisał w raporcie dyrektor Kranz.

Reklama

Państwowe Muzeum na Majdanku (PMM) powstało w listopadzie 1944 roku na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Jest pierwszą tego typu instytucją na świecie. Obecnie prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną i naukową. Od 2004 roku oddziałem zamiejscowym PMM jest Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu, a od 2012 roku – Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze.

Misją Muzeum jest pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej, w szczególności poprzez upamiętnianie ofiar, ochronę obiektów, a także dokumentowanie historii obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze.

Podziel się:

Oceń:

2019-02-05 20:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O tym trzeba przypominać

Ks. Adam Stachowicz

W Muzeum św. Jana Pawła II w Stalowej Woli, mieszczącym się w Domu Katechetycznym przy parafii Matki Bożej Królowej Polski, otwarto ekspozycję poświęconą ludziom i wydarzeniom stalowowolskim z czasów zmagania się z reżimem komunistycznym.

Więcej ...

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Więcej ...

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...