Reklama

Diecezjalna pielgrzymka do Ziemi Świętej (1)

Witaj Jerusalem!

Niedziela kielecka 18/2005

Dziękczynna pielgrzymka z okazji 200 lat diecezji kieleckiej do Ziemi Świętej, z udziałem 102 osób z wielu dekanatów, w tym 16 kapłanów, prowadzona przez bp. Kazimierza Ryczana, wyruszyła do Tel Awiwu 5 kwietnia. Kilka dni wcześniej zmarł Jan Paweł II. Ten fakt i pogrzeb Papieża 8 kwietnia nie mogły nie wpłynąć na charakter naszej pielgrzymki. Bardzo przeżywamy - chyba wolelibyśmy być w Rzymie. Ale zarazem towarzyszymy Wielkiemu Pielgrzymowi w Jego ostatniej drodze, sami nawiedzając miejsca niezwyczajne, wydeptane stopami Chrystusa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod niebem Chrystusowej ziemi

Ziemia Święta wita nas w całej krasie, długo oczekiwaną tutaj zielenią, której najbujniejszy rozkwit przypada właśnie po porze deszczowej, w kwietniu. Witamy duchową stolicę tych krain, ogarniając wzrokiem jasne budowle spiętrzone zgrabnie na zboczach wzgórz, pod wędrującą w górę kulą słońca.
Jerozolimę zamieszkuje 602 tys. ludności. To miasto wielkich kontrastów. Najświętsze ze wszystkich miast - dla żydów, chrześcijan, muzułmanów, także miasto niezgody, podzielone i zjednoczone, burzone i odbudowywane (historycy twierdzą, że 18 razy), uznane za stolicę Izraelitów i Palestyńczyków.
Ten pierwszy dzień jest niezwyczajnie długi, bo niemal prosto z samolotu, po szybkim ulokowaniu się w hotelu na skłonie Góry Oliwnej maszerujemy wzdłuż usianej kamiennymi nagrobkami Doliny Jozafata (Cedronu), w której chciałby być pochowany każdy pobożny Izraelita. Lekcja pierwsza to wykopaliska, ilustrujące sposoby pochówku w Jerozolimie. Przed kościołem Dominus Flevit rośnie krzew o dużych i ostrych kolcach. Mówi się, że posłużył jako materiał korony cierniowej. Właśnie stąd, mniej więcej z miejsca obecnej świątyni, Chrystus ogarnął wzrokiem ukochane, niewdzięczne miasto. Zapłakał, bo nie poznało swego czasu.
Tak się dziwnie złożyło, że w Bazylice Agonii, w sąsiedztwie Ogrodu Oliwnego, wokół skały, w którą wsiąkał krwawy pot Chrystusa podczas modlitwy w Ogrójcu, i my modlimy się za zmarłego Papieża w dniu jego pogrzebu. Mszy św. przewodniczy Ksiądz Biskup. Tę skałę trzeba i należy adorować. Postaci z mozaik przyglądają się nieruchomymi oczami naszemu wzruszeniu. Tutaj cierpiał Chrystus. Tutaj towarzyszymy modlitwą Papieżowi, który cierpiał podobnie jak On. I tak już będziemy przeżywali ten dzień.
Nad wypielęgnowanym Ogrodem Oliwnym unoszą się motyle. Między sędziwymi oliwkami, które zapewne są odroślami tamtych z czasów Chrystusa, bogactwo kwiatów, o jakim w naszym klimacie można tylko pomarzyć. Kwitnie i pachnie wszystko: róże, irysy, lwie paszcze (bardzo popularne), lewkonie, skalniaki, nagietki, drzewka pomarańczowe, hibiskusy, krzewy bugenwilli.
Teraz Getsemani. Chrystus czuł się samotny, jak nigdy dotąd. Niedaleko stąd Najświętsza Panna zasnęła na wieki, a może tylko została zniesiona z doliny Cedronu? Tutaj Nauczyciel przekazał uczniom „Ojcze nasz”, a z tego miejsca - dzisiaj Sanktuarium Wniebowstąpienia - wzniósł się do Ojca.
Gdy tak przeżywamy to wszystko, gdzie nauczał i co 2 tys. lat temu powiedział Apostołom, uświadamiamy sobie aktualność tej nauki. To katecheza zawsze na teraz, zawsze na dziś.
Nieco męcząca jest droga do świątyni Nawiedzenia św. Elżbiety, ale jakie pyszne widoki i ptasie koncerty! Dopełnieniem wyobrażeń o czasach Jezusa staje się niemająca sobie równych makieta miasta z czasów drugiej świątyni. W niej dostrzeżemy szaleńczy, jakby na granicy megalomanii, kunszt architektoniczny Heroda Wielkiego i szlak ostatniej drogi Jezusa od pojmania do krzyża na Golgocie. Kropką nad „i” tego dnia jest przyglądnięcie się okazałemu świecznikowi siedmioramiennemu w dzielnicy rządowej. To menora, o przebogatej symbolice, wzmiankowana w najstarszym Pięcioksięgu. Ta, którą podziwiamy, powstała w 1958 r.
Na razie opuszczamy Jerozolimę. Wrócimy do niej później, nawiedzając najświętsze miejsca chrześcijaństwa.

Dróżkami Nazaretu

Mówi się, że nawet niewierzący ulegają czarowi tego miejsca, jakby przeczuwając macierzyńskie serce Tej, która bezgranicznie zaufała i uwierzyła. Galilea, bogatsza w zieleń od Jerozolimy, łaskawsza dla życia. Te dróżki przypadły w udziale Chrystusowi w czasach Jego dzieciństwa i młodości, gdy wiódł spokojne „życie ukryte”. Dzisiaj Nazaret, w pełni zamieszkały przez Izraelczyków, jest mniej zapalny od innych miejscowości w Ziemi Chrystusa. Mieszka w nim ponad 54 tys. ludności.
Wąskimi, zapchanymi po brzegi uliczkami zdążamy tam, gdzie Słowo stało się Ciałem. Na frontonie świątyni Zwiastowania pięknie wyobrażone sceny, wprowadzające w duchową atmosferę niższego kościoła, gdzie pielgrzymi uczestniczą we Mszy św. Ołtarz w bliskości Groty Zwiastowania. Jakże tutaj wybrzmi moje i twoje „fiat”...
25 marca 2000 r. stąd wołał Ojciec Święty - byśmy byli posłuszni Ewangelii, stąd rodziny świata zawierzał Maryi. Czy wykonamy polecenia Wielkiego Papieża, który całym życiem uczył, jak być posłusznym?
Franciszkanin, o. Franciszek opowiada nam, jak Ojciec Święty przeżywał swoje 15 min w tym miejscu. - Już w 1985 r. w Watykanie powiedział mi: „Franciszku, do zobaczenia w Ziemi Świętej!”. A potem, już tutaj, mówił: „... I dana mi została wielka łaska przybycia do miejsc świętych, cóż więcej powiedzieć...”. Te słowa zapraszają do medytacji. I powiedział jeszcze: „Franciszku, przekazuj zawsze pielgrzymom, że Papież im wszystkim błogosławi, ale też prosi o modlitwę i wsparcie”.
Przed wejściem do Bazyliki wmurowano tablicę - medalion, upamiętniającą tę wizytę Jana Pawła II w 2000 r., z trudnością pokonującego pieszo schody i przestrzeń do Groty. Był szczęśliwy i wzruszony. I nam została dana łaska przybycia tutaj. Cóż powiedzieć, jeśli Papież wolał milczeć...
Po Mszy św. krążymy po starożytnych podziemiach Nazaretu z czasów Świętej Rodziny, raczej nie udostępnianych do zwiedzania. Odkryto je w 1950 r. tuż obok dwukondygnacyjnej Bazyliki Zwiastowania. Groty z zachowanymi cysternami i schodami, w bezpośrednim sąsiedztwie groty Maryi, odsłaniają realia życia Chrystusowego Nazaretu. Tuż obok, pod kościołem św. Józefa, analogiczne wykopaliska - wysoce prawdopodobny ślad warsztatu i mieszkania Cieśli z Nazaretu.
Upalna noc w Tyberiadzie. Gromadzimy siły przed wyprawą nad Morze Tyberiadzkie, tak miłe Jezusowi i silnie związane z Jego ziemską wędrówką. I do Betlejem, gdzie wszystko się zaczęło.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Stanisław, Biskup i Męczennik

Konfesja św. Stanisława w Katedrze na Wawelu

I, Bogitor / pl.wikipedia.org

Konfesja św. Stanisława w Katedrze na Wawelu

Św. Stanisław urodził się między 1030 a 1035 r. w Szczepanowie. Na miejscu, gdzie znajdował się dom rodzinny Świętego postawiono kaplicę.

Więcej ...

80 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2025-05-07 22:26

Wikipedia

80 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

Konklawe: kard. Ratzinger został wybrany w czwartym głosowaniu, kard. Bergoglio w piątym

2025-05-08 16:51
Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI

W Watykanie trwa rozpoczęte wczoraj konklawe. 133 kardynałów elektorów wybiera nowego papieża. Jeśli popołudniowe czwarte głosowanie nie przyniesie rozstrzygającego rezultatu, jeszcze dziś odbędzie się głosowanie piąte.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...