Reklama

Kardynał Stefan Wyszyński - świadek wiary (cz. 197)

Niedziela legnicka 45/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

18 listopada 1965 r. w Sekretariacie Stanu odbyła się Konferencja przewodniczących Episkopatów europejskich. Znaczną część posiedzenia wypełniło przemówienie kard. Stefana Wyszyńskiego, poświęcone duszpasterskim zamierzeniom i działaniom Kościoła w Polsce w roku Tysiąclecia Chrztu. Ksiądz Prymas skierował zaproszenie do wszystkich biskupów świata, by wzięli udział w obchodach milenijnych. Obecnym na konferencji wręczył listy zapraszające. Do Episkopatów spoza Europy rozesłał podobne zaproszenia w następnych dniach. Jeden z rozesłanych wtedy listów miał szczególne znaczenie. Było to Orędzie biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim. Jego doniosłość wiązała się z dziejami, w których nie brakowało elementów niezwykle bolesnych, zwłaszcza w czasie II wojny światowej. Zawarte w nim treści teologiczne, historyczne i moralne wnosiły nowe spojrzenie w myślenie o przeszłości, przez wiele lat nacechowanej wrogością; wrogością, która była tak mocno podsycana przez komunistyczne władze Polski. Ze względu na wagę należałoby zapewne zapoznać się z nim w całości. Jednak jego obszerność nie pozwala tego uczynić na naszych łamach. Zatrzymajmy się zatem na jego istotnych fragmentach:

Biskupi polscy w swym liście najpierw przedstawili tysiąc lat historii kształtowania się wzajemnych stosunków polsko-niemieckich, ukazując okresy bardzo dobrych wzajemnych stosunków, jak również wszystko to, co było złe. Dalej napisali:

Właśnie w czasie Soboru wydaje nam się nakazem chwili, abyśmy zaczęli dialog na platformie biskupiej, i to bez ociągania się, byśmy się nawzajem lepiej poznali - nasze wzajemne obyczaje ludowe, kult religijny i styl życia, tkwiące korzeniami w przeszłości i to przeszłością kulturalną uwarunkowane.

W kolejnej części listu polscy biskupi przedstawili Episkopatowi niemieckiemu wydarzenia i działania duszpasterskie, przygotowujące Kościół polski do obchodów milenijnych. Kończąc orędzie, zwrócili się do biskupów niemieckich:

Prosimy was, katoliccy pasterze narodu niemieckiego, abyście na własny sposób obchodzili z nami chrześcijańskie milenium: czy to przez modlitwy, czy przez ustanowienie w tym celu odpowiedniego dnia. Za każdy taki gest będziemy wam wdzięczni. I prosimy was też, abyście przekazali nasze pozdrowienia i wyrazy wdzięczności niemieckim braciom ewangelikom, którzy wraz z wami i z nami trudzą się nad znalezieniem rozwiązania naszych trudności. W tym najbardziej chrześcijańskim, ale i bardzo ludzkim duchu, wyciągamy do was, siedzących tu na ławach kończącego się Soboru, nasze ręce oraz udzielamy wybaczenia i prosimy o nie. A jeśli wy, niemieccy biskupi ojcowie soboru, po bratersku wyciągnięte ręce ujmiecie, to wtedy dopiero będziemy mogli ze spokojnym sumieniem obchodzić nasze milenium w sposób jak najbardziej chrześcijański.

Zapraszamy was na te uroczystości jak najserdeczniej do Polski. Niech tym kieruje miłosierny Zbawiciel i Maryja Panna, Królowa Polski, Regina Mundi i Mater Ecclesiae. List, a zwłaszcza wyrwane z kontekstu słowa: "przebaczamy i prosimy o przebaczenie" wywołały ogromne poruszenie zarówno w Polsce, jak i na świecie. Szerzej na ten temat w następnym odcinku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Apokaliptyczny czas Powstania Warszawskiego i wielkie miłości

2024-06-27 20:52
Z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego

Agata Kowalska

Z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego

Podczas Powstania Warszawskiego zawarto 256 związków małżeńskich. Statystycznie na każdy dzień powstania przypadały cztery śluby.

Więcej ...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

2024-06-28 22:13
Ks. Paweł Pilśniak

Diecezja Gliwicka

Ks. Paweł Pilśniak

Z przykrością zawiadamiamy, że w dniu 27 czerwca br. zginął śmiercią tragiczną kapłan Diecezji Gliwickiej, ks. Paweł Pilśniak

Więcej ...

Kościoły zaniepokojone planami ministerstwa odnośnie do lekcji religii

2024-06-28 19:01

Karol Porwich/Niedziela

Zapowiedzi minister edukacji narodowej o ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny tygodniowo wzbudziły sprzeciw i zaniepokojenie Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Podobnie jak zamiar organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach w grupach międzyklasowych oraz niewliczanie oceny z lekcji religii do średniej ocen na świadectwie. “Poza wartością katechetyczną związaną z wiarą podkreślamy, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły” - zwraca uwagę bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024