Reklama

Misja każdego z nas

Młodzi z Papieskiego Dzieła Misyjnego z ks. Mariuszem Łydżbą, ks. Eugeniuszem Szyszką, s. Joanną Lendzion i katechetką Sabiną Stasiak

Ewa Nocoń

Młodzi z Papieskiego Dzieła Misyjnego z ks. Mariuszem Łydżbą, ks. Eugeniuszem Szyszką, s. Joanną Lendzion i katechetką Sabiną Stasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Misja Chrystusa Odkupiciela, powierzona Kościołowi, nie została jeszcze bynajmniej wypełniona do końca. (...) przekonujemy się, że misja Kościoła dopiero się rozpoczyna i że w jej służbie musimy zaangażować wszystkie nasze siły. To Duch Święty przynagla do głoszenia wielkich dzieł Bożych: «Nie jest dla mnie powodem do chluby to, że głoszę Ewangelię. Świadom jestem ciążącego na mnie obowiązku. Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii» (1 Kor 9, 16). (...) Sobór Watykański II zamierzył odnowę życia i działalności Kościoła zgodnie z potrzebami współczesnego świata: podkreślił «misyjność» Kościoła, opierając ją w sposób dynamiczny wprost na misji trynitarnej. Impuls misyjny należy zatem do wewnętrznej natury życia chrześcijańskiego i stanowi również natchnienie dla ekumenizmu: «Aby wszyscy stanowili jedno (...) aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał»” (J 17, 21).
(Jan Paweł II, „Redemptoris Missio” 1)

17 kwietnia w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej wierni uczestniczyli w animacji misyjnej „Parafia dla misji”. W IV niedzielę wielkanocną zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza Parafia gościła: ks. Jana Piotrowskiego - dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, ks. Eugeniusza Szyszkę - sekretarza Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, s. Joannę Lendzion - sekretarza Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci i Annę Sobiech. Wspominali oni Jana Pawła II - Pielgrzyma i Misjonarza, który przypominał wszystkim wierzącym, że są wezwani do głoszenia Ewangelii i uczestniczenia tym samym w misji niesienia Słowa tam, gdzie nie poznano jeszcze Chrystusa.
W obrębie Papieskich Dzieł Misyjnych działają: Dzieło Misyjne Dzieci, Dzieło Misyjne św. Piotra Apostola, Dzieło Rozkrzewiania Wiary i Papieska Unia Misyjna. W Roku Jubileuszowym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych został ks. Jan Piotrowski. „Informację o nominacji dostałem w Peru - mówi ks. Piotrowski - od 10 lat byłem tam na misjach. Wróciwszy do kraju wybrałem współpracowników - sekretarzy krajowych. Są nimi ks. Eugeniusz Szyszka, s. Joanna Lendzion i ks. Dariusz Kisiel - krajowy sekretarz Papieskiej Unii Misyjnej. Papieskie Dzieła Misyjne istnieją we wszystkich polskich diecezjach. Odpowiedzialni za Dzieła w diecezjach są księża moderatorzy. W archidiecezji częstochowskiej dyrektorem i delegatem Arcybiskupa Metropolity ds. Misji jest ks. Jacek Gancarek. W naszym działaniu podkreślamy, że misyjność należy do najistotniejszych cech Kościoła. Papieskie Dzieła Misyjne realizują swoje zadania w diecezji. Ojciec Święty Jan Paweł II wielokrotnie przypominał Kościołowi i wiernym, że Papieskie Dzieła Misyjne są ważnym narzędziem, dzięki któremu Ewangelia jest głoszona na całym świecie. Włączając się w ich działalność przez modlitwę, ofiary duchowe i materialne wypełniamy to, co polecił czynić nam Chrystus. Jan Paweł II stawiał misjonarzom wysokie wymagania - mówi Ksiądz Dyrektor - podkreślał, że misjonarz powinien być święty. Każdy człowiek zna swoje wady i wie, jak daleko mu do tej świętości, ale dobro, cierpliwość i miłość bliźniego są przejawami dążenia do świętości. Zadaniem kapłana jest głoszenie Chrystusa. Najważniejszym zatem bagażem, który misjonarz zabiera ze sobą wyjeżdżając z kraju ojczystego jest jego wiara i zaufanie do Pana Boga. Żyjąc w Peru nauczyłem się inaczej wartościować swoje potrzeby i oczekiwania. Zrozumiałem, że ludzie niczym się nie różnią w swoich marzeniach i mają podobną naturę. Odróżnia nas tylko czasem kolor skóry.
Dziwię się, kiedy ktoś mnie pyta czy nie tęsknię za misjami. Przecież pracując w Papieskich Dziełach Misyjnych jestem teraz w sercu Kościoła, który jest misyjny. Nie ma takiego dnia, żebym nie myślał o misjach, nie ma chwili, żebym się w ich intencjach nie modlił. Dzięki spotkaniom z dyrektorami Papieskich Dzieł Misyjnych z innych krajów świat stał się dla mnie obszarem, do którego łatwo i szybko mogę dotrzeć: na Filipiny, do Afryki czy do krajów nordyckich. PDM są również w krajach islamskich np. Algierii, Maroko, Egiptcie, Tunezji czy Syrii - opowiada ks. Jan Piotrowski. Bardzo cieszę się z tego, że zostaliśmy zaproszeni przez proboszcza parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej ks. Krzysztofa Jacniackiego, aby mówić o misjach i formować dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego. Piękny i wzruszający jest dar dzieci z parafialnego PDM na misje w postaci środków materialnych uzyskanych ze sprzedaży losów na loterię fantową. Ten dar jest tym cenniejszy, że został ofiarowany przez budującą się parafię. Serdeczne Bóg zapłać!”.
Podczas dnia poświęconego animacji misyjnej wierni uczestniczyli we Mszy św. i słuchali homilii ks. Jana Piotrowskiego, w której mówił, że każdy chrześcijanin na mocy sakramentu chrztu otrzymał od Chrystusa misję głoszenia Ewangelii bliźnim. Ludzie wierzący są więc z natury misjonarzami. Podczas koncertu piosenki misyjnej w wykonaniu zespołu „Missio” prowadzonego przez ks. Jacka Gancarka dzieci i młodzież bawiły się i poznawały piosenki w języku krajów misyjnych, uczestnicy losowali nagrody podczas loterii fantowej, oraz oglądali poruszający film o parafii na wysypisku śmieci w Peru. W kościele można było obejrzeć wystawę misyjną, którą tworzyły fotografie pokazujące obraz życia ludzi w krajach misyjnych. Animację zakończono modlitwą w intencji krajów misyjnych i pracujących tam kapłanów i świeckich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Więcej ...

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08
Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst