Reklama

U św. Jerzego na Brochowie

W sobotę 23 kwietnia wspólnota parafialna na wrocławskim Brochowie świętowała podwójnie: uroczystość patrona parafii św. Jerzego oraz przyjęcie sakramentu bierzmowania, którego udzielił 60 młodym ludziom bp Edward Janiak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kilka słów o Brochowie

Kiedy, zjeżdżając z ul. Krakowskiej, wjeżdża się na wiadukt kolejowy, a później w ul. Ignacego Mościckiego, wydaje się, że wyjeżdżamy już z Wrocławia - hałas zamienia się w ciszę, a ciasnota w zieloną przestrzeń. W istocie, przed wojną jeszcze tak było. Brochów był osobnym miasteczkiem, niezależnym i samowystarczalnym, z własną infrastrukturą. Dziś pozostałością po tamtych czasach jest rozsypujący się budynek dawnego ratusza. Zaplecze współczesnego Brochowa to dworzec, poczta, szkoła, kościół, szpital, przychodnia itp. oraz - nie wszyscy o tym wiedzą - jeden z największych węzłów kolejowych w Europie! (niestety nie w pełni wykorzystywany, mimo mniejszych kosztów i szkodliwości dla środowiska transportu kolejowego). Także Wrocław nie wykorzystał możliwości rozwoju tej dzielnicy, której niewątpliwym atutem jest bliskie położenie od centrum (np. w stosunku do dalekiej Leśnicy czy Psiego Pola). Szkoda, że tak słabo rozbudowuje się ta część miasta, starzejąc się tak szybko (w księgach parafialnych w tym roku zanotowano dwa razy więcej zgonów niż urodzin).

Parafia pw. św. Jerzego

Parafia liczy ok. 4200 wiernych. Wielu jest zaangażowanych w działające przy parafii grupy: Rodzina Rodzin, Eucharystyczny Ruch Młodych, Harcerstwo Katolickie chłopców i dziewcząt, aż 17 kółek różańcowych - w tym męska, młodzieżowa i dziecięca. Są oczywiście lektorzy, schola, rada parafialna. Wszystkie spotkania mogą odbywać się w domu katechetycznym tuż przy kościele. Działa tu także świetlica środowiskowa. Wśród rodowitych mieszkańców Brochowa wielu jest zauroczonych tym zakątkiem Wrocławia. Powołali oni Towarzystwo Miłośników Brochowa. Organizują ciekawe prelekcje historyczne - nie tylko o swojej dzielnicy. Wiele rodzin zamieszkało tu po wojennych repatriacjach ze Wschodu, jest także spora grupa wojennych imigrantów z Poznańskiego. Niedawno z części parafii - Jagodna wydzielono nową parafię pw. Miłosierdzia Bożego. Nową świątynię (z relikwiami św. s. Faustyny Kowalskiej) konsekrował w kwietniu metropolita abp Marian Gołębiewski. Trud budowy kościoła ponieśli wszyscy mieszkańcy Brochowa, a jej inicjatorem był tutejszy proboszcz ks. prał. Kazimierz Malinoś. Na terenie parafii na Bieńkowicach znajduje się także jedyna chyba w archidiecezji kaplica pw. św. Ojca Pio, poświęcona kilka dni po kanonizacji świętego Kapucyna. 23 dnia każdego miesiąca odprawiana jest tutaj Msza św. a 23 września przypada święto Patrona, którego kult rozpowszechnia się wśród mieszkańców.
Kościół parafialny nosi imię na cześć inicjatora jego budowy i jednego ze sponsorów. Był nim kard. Jerzy Kopp, sprawujący urząd metropolity wrocławskiego w latach 1887-1914.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dekrety rozdane

2024-05-28 11:50

ks. Rafał Witkowski

Bp Tadeusz Lityński 28 maja oznajmił decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W których parafiach nastąpią zmiany?

Więcej ...

UKSW u grobu swojego Patrona

2024-05-28 16:46

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W liturgiczne wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i 43. rocznicę narodzin dla nieba Prymasa Tysiąclecia przy grobie Patrona UKSW w archikatedrze warszawskiej modlił się ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, z przedstawicielami społeczności akademickiej uczelni.

Więcej ...

Uroczystość Bożego Ciała w Sandomierzu

2024-05-29 12:25

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W czwartek 30 maja przez główną ulicę miasta przejdzie tradycyjna procesja z Najświętszym Sakramentem. Liturgii przewodniczyć będzie bp Krzysztof Nitkiewicz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Wiara

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary