Reklama

Fragmenty Listu Metropolity Wrocławskiego do Ministrantów

Ministranci - słudzy Eucharystii

Niedziela dolnośląska 19/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Ministranci

(...) Rok Eucharystii usposabia nas do szczególnego, głębszego pochylania się nad tajemnicą obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Jego obchody kierują nasze oczy w stronę ołtarza i wszystkich tych, których Pan Jezus do służby Eucharystii powołuje. Zwracam się do Was w szczególnym momencie - już wkrótce przypadnie uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało). Rok temu wielu z Was przyłączyło się do dzieła „Polscy ministranci - Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II”. Przyjęliście wtedy zobowiązania: ofiarowania Komunii Świętej w intencji Ojca Świętego, praktykę Komunii Świętej duchowej i cotygodniową krótką adorację przed Najświętszym Sakramentem w intencji nowych powołań kapłańskich. Czy pamiętacie jeszcze o tych zobowiązaniach powziętych w intencji Ojca Świętego? Ponadto w listopadzie ubiegłego roku przedstawiciele ministrantów z naszej archidiecezji zawieźli te przyrzeczenia w formie Księgi Zobowiązań Ojcu Świętemu. Dziś, kiedy nie ma wśród nas naszego umiłowanego Ojca Świętego - te zobowiązania wciąż winny być obecne w Waszych sercach pełnych wdzięcznej pamięci o Papieżu Janie Pawle II.
W Roku Eucharystii nie może zabraknąć słowa Biskupa skierowanego do sług Eucharystii, do których zaliczacie się także Wy, Drodzy Ministranci. (...)

Być dobrym ministrantem to znaczy stawiać sobie wymagania Ojciec Święty Jan Paweł II, zwracając się do młodzieży, powiedział: „nawet jeśli inni nie będą od nas wymagać, musicie wymagać sami od siebie”. Słowa papieskie w sposób szczególny odnoszą się do Was, Ministranci. To, że jesteście tak blisko ołtarza i usługujecie do Mszy Świętej zawdzięczacie samemu Chrystusowi, który każdego z Was osobiście zaprosił do służby przy Jego ołtarzu. To Chrystusowe wezwanie jest zarazem dla Was zobowiązaniem i wytyczeniem drogi życiowej, do podjęcia pracy nad sobą samym, nad kształtowaniem swojego charakteru na wzór „nowego człowieka w Chrystusie”.
Cechy dobrego ministranta, do których niewątpliwie należą: miłość Boga i Kościoła, służba Chrystusowi poprzez ludzi, poznawanie i życie liturgią, radość życia, pilność w nauce itp. powinny być przedmiotem osobistego wysiłku każdego z Was, bo one w sumie składają się na Waszą dojrzałość ludzką i chrześcijańską. Spowodują, że droga Waszego życia będzie tożsama z drogą ewangelijną. (...)
Skąd czerpać siłę, by sprostać tak wielkim wymaganiom? Przede wszystkim z Eucharystii, której jesteście sługami oraz osobistej modlitwy. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas jednego ze spotkań z młodzieżą wyznał: „Zapewniam was o mojej pamięci w czasie odprawiania Mszy Świętej i Adoracji Eucharystycznej, którą stale odprawiam od czasów młodości. Wiedzcie, że zawsze czerpałem z Niej wielkie owoce dobra nie tylko dla samego siebie, ale i dla tych wszystkich, których powierzyło mi Miłosierdzie Boże”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Duchowa formacja ministrantów

(...) Być ministrantem - to wyróżnienie i zaszczyt, a równocześnie gotowość do podjęcia dodatkowego wysiłku, aby służyć Bogu i ludziom. Idąc do ołtarza ministrant nie przestaje być synem ani uczniem, ale stojąc bliżej ołtarza, niż jego koledzy i posługując przy świętych Tajemnicach, jest zobowiązany dać z siebie więcej, aby być dobrym człowiekiem wszędzie - w domu, w szkole, na katechizacji, czy w gronie kolegów i koleżanek.
Pobożne i staranne wykonywanie obowiązków ministranta wynika z samej istoty liturgii i domaga się wychowania do należytego rozumienia, przeżycia i wykonywania jego służby. (...) Postulat starannego wychowania ministrantów sformułowany przez Konstytucję Liturgiczną jest skierowany do kapłanów-duszpasterzy i stanowi dla nich jako wychowawców ogromną szansę. Dzięki temu, że przynależność do liturgicznej służby ołtarza jest dobrowolnym wyborem, istnieje większa możliwość skutecznego działania. Zajęcia podejmowane z własnego zainteresowania są chętniej wykonywane, a prawdy, które się z nimi wiążą łatwiej trafiają do umysłu i serca. Można i należy stawiać ministrantom większe wymagania. Tylko ci, którzy do nich dorastają, są ministrantami i pełnią posługę przy ołtarzu jako choralista, ministrant światła, księgi, ołtarza.

Reklama

Drodzy ministranci

Dziękuję Wam za służbę Bogu i ludziom przy wszystkich ołtarzach naszej archidiecezji.
Słowa wdzięczności kieruję także do Waszych Rodziców, prosząc ich jednocześnie o życzliwe wspieranie Was w służbie Jezusowi Chrystusowi przy ołtarzu, o budowanie w rodzinie właściwej atmosfery przepojonej miłością Boga i człowieka.
Ministrantów Seniorów zapraszam do włączania się w ruchy i stowarzyszenia kościelne, zachęcam do nieustannego dawania świadectwa o Chrystusie, który za nas umarł i zmartwychwstał.
Wszystkich Ministrantów zapraszam do tronu Jasnogórskiej Królowej Polski na I Ogólnopolską Pielgrzymkę Liturgicznej Służby Ołtarza, która odbędzie się w czerwcu na Jasnej Górze.

Z błogosławieństwem pasterskim

Wrocław, dnia 23 kwietnia 2005 r.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

76 lat temu został zamordowany rtm. Witold Pilecki

2024-05-25 08:53

pl.wikipedia.org

76 lat temu, 25 maja 1948 r., w więzieniu mokotowskim komuniści zamordowali rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r., oficera AK, więźnia Auschwitz. „Przez całe życie pracowałem dla Polski” – pisał w liście do komunistycznego dyktatora Bolesława Bieruta.

Więcej ...

Matko Łaskawa, módl się za nami...

2024-05-25 20:50
Obraz Matki Bożej Łaskawej umieszczony jest w bocznej kaplicy

Michał Janik/TV Niedziela

Obraz Matki Bożej Łaskawej umieszczony jest w bocznej kaplicy

Obraz Matki Bożej Łaskawej, przed którym się zatrzymujemy pochodzi z 1598 roku i przedstawia Matkę Bożą w czerwonej sukni i w zielonym płaszczu, siedzącą na tronie wśród obłoków i trzymającą na prawym kolanie stojącego małego Pana Jezusa.

Więcej ...

Bp Ważny: Spotkania w dekanatach dużo mi dają, widzę w diecezjanach nadzieję

2024-05-25 17:27
bp Artur Ważny

flickr.com

bp Artur Ważny

Te spotkania wiele mi dają, bo widzę w nich dużo nadziei ze strony diecezjan - deklaruje bp Artur Ważny, który od blisko trzech tygodni pełni posługę biskupa sosnowieckiego. Od tego czasu w kolejnych dekanatach diecezji spotyka się i rozmawia z przedstawicielami wszystkich stanów lokalnego Kościoła, aby dobrze przygotować się do podjęcia pierwszych decyzji i niezbędnych zmian.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Wiara

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania