Reklama

Św. Jerzy ponownie patronem Lądka Zdroju

Kardynał u wód

Święty Jerzy z triumfem powrócił do Lądka Zdroju. 23 kwietnia odzyskał głowę i status patrona miasta oraz miejscowych źródeł leczniczych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rano przy kaplicy św. Jerzego za zakładem przyrodoleczniczym „Jerzy”, w którym tryska źródło św. Jerzego, kard. Henryk Gulbinowicz przewodniczył Mszy św. polowej, wraz z m.in. miejscowym proboszczem ks. Markiem Połochajło i pochodzącym z Lądku Zdroju kanclerzem świdnickiej kurii biskupiej ks. dr. Stanisławem Chomiakiem. Kard. Gulbinowicz, który jest honorowym obywatelem Lądka Zdroju, stwierdził, że św. Jerzy jest mu bliski choćby dlatego, iż pochodzi z diecezji wileńskiej, której patronuje św. Jerzy. Władzom miasta i uzdrowiska przypomniał, że reklama jest dźwignią handlu - i zaapelował o promocję Lądka Zdroju.
- Człowiek nie tylko chce być dobrze obsłużony, ale i czuć się bezpieczny - dodał purpurat.
Kardynał wziął też udział w odsłonięciu i poświęceniu odnowionej płaskorzeźby św. Jerzego na bramie przy zakładzie „Jerzy”, który odzyskał głowę. Poprzednią odłupali wiele lat temu wandale. Także na bramie dwóch honorowych obywateli Lądka Zdroju - prof. Wojciech Ciężkowski i miejscowy fotograf Ludwik Pikuła - odsłonili tablicę pamiątkową przypominającą, że św. Jerzy jest patronem Lądka Zdroju.
Kard. Gulbinowicz zwiedził zakłady przyrodolecznicze „Jerzy” i „Wojciech”, a następnie udał się do Gniezna. Czy wróci do Lądka Zdroju? Być może. Prezes uzdrowiska Stanisław Gułaj zaprosił go na leczenie.
Z okazji święta patrona miasta w ratuszu otwarto okazjonalną wystawę, na której pokazano prace plastyczne dzieci i trzy barokowe i gotyckie rzeźby św. Jerzego wypożyczone z wrocławskiego Muzeum Archidiecezjalnego.
Lądek Zdrój wzbogacił się też o nową trasą „Szlakiem wód starego zdroju”, nazwaną „Traktem św. Jerzego”. Prowadzi ona do pięciu miejscowych źródeł i ma długość dwóch kilometrów - jej przejście ze zwiedzaniem zajmuje ok. dwóch godzin. Na trasie są m.in. kaplica Zdrojowa, przy wieży, z której tryska źródło „Dąbrówka”, oraz kaplica św. Jerzego.
W kaplicy Zdrojowej, która dzięki kard. Henrykowi Gulbinowiczowi ma rangę sanktuarium Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych, przechowywane są krzyż i piuska Jana Pawła II Wielkiego. Ojciec Święty Jan Paweł II podarował je lądeckiemu sanktuarium w grudniu 2002 r. na prośbę kard. Gulbinowicza. To miejsce znane mieszkańcom i kuracjuszom - regularnie odbywają się w nim Msze św. Znacznie mniej znana jest kaplica św. Jerzego. Miejscowa parafia postanowiła to zmienić - i w niej odprawiane są już Msze Święte: od dnia św. Jerzego do później jesieni w czwartki o godzinie 17.00.
Lądecka kaplica św. Jerzego to jeden ze skarbów i osobliwości ziemi kłodzkiej. Przypomina, że św. Jerzy od zarania był patronem Lądka Zdroju, ale po II wojnie światowej o tym zapomniano.
Kaplica ta jest kolejną, która stanęła w tym miejscu. Pierwszą ufundował w 1498 r. książę ziębicki i zarazem hrabia kłodzki Jerzy dla dam swego dworu. Mieściła się przy... łaźni. Panie brały kąpiele lecznicze i modliły się do św. Jerzego, żeby kuracja się powiodła.
W 1631 r. kaplica była w fatalnym stanie, w 1637 r. powstała nowa, też drewniana. Jak wyglądała? Trudno powiedzieć. Stanęła na niewielkim wzniesieniu za zakładem przyrodoleczniczym „Jerzy”, w pobliżu ośmiobocznej wieżyczki, która powstała w 1580 r. celem umieszczenia w niej zegara podarowanego uzdrowisku przez księcia brzeskiego Jerzego II.
Obecną murowaną kaplicę zbudowano w latach 1656-1658, dzięki fundacji starosty Hrabstwa Kłodzkiego hrabiego Johanna Georga von Götzen. Pracami budowlanymi kierował najprawdopodobniej późniejszy znany wrocławski architekt Mateusz Biener, wówczas czeladnik murarski mistrzów budowlanych Baltazara i Hansa Hanischów. To ich uznaje się najczęściej za projektantów kaplicy, choć są głosy, że jej projektantem mógł być architekt włoskiego pochodzenia Carlo Luragi. Na ziemi kłodzkiej to jedna z pierwszych barokowych budowli na planie centralnym. Wieńczy ją kopuła z latarnią. Kopułę wewnątrz zdobią freski z 1720 r. autorstwa wrocławskiego malarza Johanna Jacoba Eybelwissera, ucznia Michaela Willmanna zwanego Rembrandtem Śląska. Przedstawiają sceny z życia św. Jerzego. Centralne miejsce kopuły zajmuje malowidło z wyobrażeniem Trójcy Świętej, ze szczególnym podkreśleniem krzyża trzymanego przez Chrystusa.
Fundację nowej kaplicy św. Jerzego należy łączyć z nasileniem działań kontrreformacyjnych - była wyrazem triumfu religii katolickiej nad protestantyzmem, który w okresie reformacji zyskał wielu zwolenników także na ziemi kłodzkiej. Hrabia Götzen był jednym z filarów prokatolickiej polityki dworu habsburskiego.
Kaplica św. Jerzego po II wojnie światowej zaczęła popadać w ruinę, co może dziwić, bo stoi blisko centrum zdroju. Na szczęście została uratowana, m.in. dzięki pomocy byłych niemieckich mieszkańców Lądka Zdroju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Więcej ...

Uwaga! Strona faustyna.pl została zhakowana

2025-05-08 11:20

fot. canva

Oficjalna strona faustyna.pl została zaatakowana przez hakerów - informuje Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Więcej ...

Co oznaczają łacińskie sformułowania używane podczas konklawe?

2025-05-08 16:22

Vatican Media

Od wejścia do Kaplicy Sykstyńskiej po ogłoszenie wyboru z Loggii Błogosławieństw – to język łaciński od wieków wyznacza decydujące momenty wyboru papieża. Jednak w przypadku „imienia papieskiego” nie ma jednej ustalonej formy użycia tego języka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...