Reklama

700 lat Sobieszowa

Duszpasterstwo Parafii i Oddział Parafialny Akcji Katolickiej przy kościele pw. św. Marcina w Jeleniej Górze-Sobieszowie zorganizowały w parafii wyjazdowe posiedzenie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Spotkanie to odbyło się podczas uroczystych obchodów 700-lecia Sobieszowa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Miejskiego Domu Kultury „Muflon” w Sobieszowie przybyli zaproszeni goście: Bogdan Gałka - wiceprezydent Jeleniej Góry, prał. ks. Józef Frąc - proboszcz parafii w Sobieszowie, ks. dr Jan Klinkowski - diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, Zarząd i Komisja Rewizyjna Diecezjalnego Instytutu AK wraz z prezesem Janem Zimrozem, członkowie Parafialnego Koła AK w Sobieszowie wraz z prezesem Koła Marianem Jabłońskim oraz gospodarz miejsca - Henryk Dumin, dyrektor Miejskiego Domu Kultury. Powitał on zebranych i zachęcił do obejrzenia wystawy fotograficznej pt.: Sobieszów w obiektywie oraz do wysłuchania koncertu muzyki klasycznej w miejscowym kościele. - Kultura jest czymś najważniejszym dla podtrzymania tożsamości narodowej, dla patriotyzmu. Wszyscy nie możemy być twórcami, ale wszyscy możemy konsumować ten rodzaj sztuki” - powiedział.
Następnie ks. prał. Józef Frąc zaprezentował swoją książkę pt.: 700 lat Sobieszowa. - To historia miasta Hermsdorf, a od 1945 r. Sobieszowa - powiedział. - To troska o spuściznę dokonań niemieckich mieszkańców Sobieszowa. Chcemy nawiązać do przeszłych zdarzeń, poznać historię, spotkać się z dawnymi mieszkańcami Hermsodorf - Niemcami oraz z tymi, którzy przyjechali tu 60 lat temu, po wojnie. Chciałbym nauczyć społeczeństwo Sobieszowa, czym jest Sobieszów - mówił autor. Zapytany o historię powstania książki, Ksiądz Prałat wyjaśnił, że inspiracją do jej napisanie stała się odnaleziona kronika spisana w języku staroniemieckim przez ks. Klennera. Kronika ta nigdy nie została wydana w języku polskim. Przetłumaczony tekst kroniki przez nieżyjącego już dziś Mariana Plucińskiego był kanwą wydawanego przez 6 lat miesięcznika Echo (1996--2000). Zamieszczane tam artykuły pozwoliły mieszkańcom poznać ich miasto, dzieje okolicy oraz dorobek materialny i kulturowy. Sama praca nad książką trwała blisko 2 lata. Ks. Józef Frąc podziękował wszystkim, którzy pomagali mu w pracy. Przede wszystkim państwu Bożenie i Mieczysławowi Mickiewiczom, pani Katarzynie Kułakowskiej oraz Urzędowi Miasta Jelenia Góra za dofinansowanie wydania.
Podsumowując tę część spotkania ks. Jan Klinkowski stwierdził, że „jeśli nie będzie miłowania tego, co najbliższe, nie będzie miłowania Ojczyzny - nie będzie patriotyzmu. Ludzie często wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy, bo dorobek materialny jest ważny, ale ważniejszy jest dorobek duchowy, więzi rodzinne, powroty do korzeni. Właśnie Akcja Katolicka buduje i umacnia więzi między ludźmi, zaprasza na drogę miłości, którą wskazał nam Papież Jan Paweł II, drogę pokornego służenia drugiemu człowiekowi”.
Na zakończenie spotkania wszyscy goście otrzymali z rąk autora egzemplarze książki z osobistymi dedykacjami. Kolejna część spotkania odbyła się w Domu Parafialnym. Było to robocze spotkanie Zarządu DIAK Komisji Rewizyjnej.
Po zakończeniu zebrania wszyscy przeszli do kościoła i wzięli udział we Mszy św. w intencji Ojca Świętego. „Smutek i ból po śmierci Jana Pawła II gości w naszych sercach. Takie uczucie gościło w sercach Apostołów po śmierci Pana Jezusa. Aż przyszedł dzień radości, kiedy Zmartwychwstały Chrystus stanął pośród nich - powiedział w homilii ks. Jan Klinkowski. - Nasz Ojciec Święty przypomina nam pierwszych Apostołów. Był następcą Świętego Piotra - Rybaka - na którym, jak na skale, stanął Kościół. Kardynał Karol Wojtyła - mówił dalej kaznodzieja - musiał mieć wiele siły i odwagi, kiedy przyjmował urząd na Stolicy Piotrowej. Przypomina św. Pawła - niestrudzonego pielgrzyma, który zanosił Ewangelię do wszystkich. Wstępując na ziemię wyznawców innych religii, robił to zawsze z wielkim szacunkiem, ale zawsze też głosił Słowa Chrystusa. Świat przez wiele lat obserwował zmagania Jana Pawła II z przygniatającą go coraz bardziej chorobę. On sam jednak nigdy nie zatrzymywał się nad swoim cierpieniem, natomiast z wielką pokorą pochylał się nad każdym człowiekiem. Św. Jan - umiłowany uczeń Chrystusa często powtarzał: «Miłujcie się, miłujcie się syneczkowie». Jan Paweł II uczył nas postawy miłości, wielkiego serca, które miał dla wszystkich. Łagodny uśmiech na spokojnej twarzy odchodzącego Jana Pawła II, to znak poczucia spełnionej miłości do drugiego człowieka. My jesteśmy spadkobiercami depozytu jego nauki i mamy przekazać ją następnym pokoleniom”.
Po Mszy św. przed zgromadzonymi wystąpił Zespół Muzyczny z Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Uczestnicy spotkania wysłuchali utworów Mozarta, Haydna, Straussa oraz utworów kompozytorów współczesnych. Długie owacje były pięknym podziękowaniem dla artystów, organizatorów i gospodarzy za tę wspaniałą „ucztę duchową”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: nie żyją trzej żołnierze USA, którzy zaginęli na poligonie w Podbrodziu

2025-03-31 16:44

PAP/Valdemar Doveiko

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda w poniedziałek złożył kondolencje w związku ze śmiercią trzech żołnierzy USA, którzy przed kilkoma dniami zaginęli na poligonie w Podbrodziu. Kontynuowane są poszukiwania czwartego zaginionego.

Więcej ...

Góra Igliczna. Nowa inicjatywa u stóp Marii Śnieżnej

2025-03-31 22:21
Figurka Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej

Archiwum prywatne

Figurka Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej

W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej rozpoczęła się nowa, comiesięczna inicjatywa modlitwy za Ojczyznę, której patronuje św. Andrzej Bobola – jezuita, męczennik i jeden z najpotężniejszych orędowników Polski.

Więcej ...

Służba Więzienna: R. Cyba po badaniach sądowo-psychiatrycznych trafił do placówki leczniczej

2025-04-01 10:07

Adobe Stock

Służba Więzienna poinformowała we wtorek PAP, że skazany za zabójstwo działacza PiS Marka Rosiaka Ryszard Cyba nie może odbywać kary w zakładzie karnym. Po badaniu sądowo-psychiatrycznym mężczyzna 18 marca został przewieziony do placówki leczniczej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...

Kościół

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...

Bodnar wzywa m.in. Profeto, RTCK i Fidei Defensor do zwrotu...

Wiadomości

Bodnar wzywa m.in. Profeto, RTCK i Fidei Defensor do zwrotu...

Prezydent: nie żyją trzej żołnierze USA, którzy...

Wiadomości

Prezydent: nie żyją trzej żołnierze USA, którzy...

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Paulin, który z ambony trafił do więzienia za obronę...

Kościół

Paulin, który z ambony trafił do więzienia za obronę...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Trzymaliśmy w ramionach świętego

Niedziela Wrocławska

Trzymaliśmy w ramionach świętego