Reklama

Apostołowie Maryi (2)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prymas Tysiąclecia doczekał potwierdzenia słuszności obranego kierunku: „Trzeba było poczekać cierpliwie na Boże zwycięstwo. I nadszedł dzień, gdy na placu Zwycięstwa w Warszawie stanął Syn polskiej ziemi, Syn polskiej matki, czciciel Matki Najświętszej - Ojciec Święty Jan Paweł II, Jej niewolnik i sługa (...) Bóg chciał, aby na trudne czasy, na czasy współczesne, Kościół miał nowego rycerza Niepokalanej (...)”. Maryjność Jana Pawła II wybrzmiewa wyraźnie w jego biskupim i papieskim zawołaniu „Totus Tuus ego sum”, które wpisuje się w istotę nabożeństwa szerzonego przez św. Grigniona: „jestem cały Twój, Jezu, i wszystko, co mam, do Ciebie należy przez Maryję”. Warto zapamiętać, iż nabożeństwo proponowane przez świętego Francuza Karol Wojtyła wprowadził do swojego religijnego życia jeszcze w latach młodości. Potwierdzeniem maryjnego ukierunkowania duchowości Jana Pawła II jest imię Matki Bożej zapisane w testamencie Ojca Świętego - to Niepokalana. Poprzez wybór polskiego kardynała na stolicę Piotrową, Kościół prowadzony przez kard. Wyszyńskiego i przeniknięty duchem ojca Maksymiliana, w jakimś stopniu wypromował te treści w Kościele powszechnym. Wymowna staje się postawa nowo wybranego papieża, który składa hołd Prymasowi Tysiąclecia, pozostając z nim w braterskim uścisku... „nie byłoby Papieża Polaka na stolicy Piotrowej bez Ciebie, Prymasie”.
W 1994 r. Papież wyraził słowami ojca Maksymiliana aktualność oraz potrzebę dalszego propagowania maryjnego przesłania: „Oto otwiera się druga karta naszej historii, mianowicie... wprowadzić Niepokalaną do serc ludzkich, aby Ona wystawiła w nich tron Swemu Synowi i doprowadziła je do Jego poznania, zapalając je miłością ku Jego Najświętszemu Sercu”. Dla Ojca Świętego Maksymilian Maria Kolbe jawi się w tym kontekście jako „prorok i znak nowych czasów, czasów cywilizacji miłości”, który trzeba nam „(...) brać w polskie życie (...) [i dzięki niemu] budować przyszłość człowieka, rodziny, narodu”. Wydaje się więc, że rzetelna ocena dzieła Jana Pawła nie może pominąć zasadniczego rysu, jakim jest maryjność Papieża, wyrażająca bogactwo maryjności polskiego katolicyzmu. Wydaje się również, iż w głębszym rozumieniu czasy pontyfikatu można odczytywać jako potwierdzenie pierwszorzędnej roli Maryi jako Matki Kościoła. Czy zatem ostatnie wydarzenia skupiające się wokół odejścia wybitnego Polaka nie są jakąś zapowiedzią „nowego czasu” w Kościele? Podczas ostatniej wizyty w Polsce Jan Paweł II modlił się tymi słowami:
Tobie oddaję wszystkie owoce
mego życia i posługi
Tobie zawierzam losy Kościoła
Tobie polecam mój naród
Tobie ufam
i Tobie raz jeszcze wyznaję:
Totus Tuus, Maria,
Totus Tuus
Amen.
Coraz częściej można się spotkać w mediach z określeniem „pokolenie Jana Pawła II”. Odnosi się ono do ludzi wychowanych na papieskiej nauce, pragnących życia według kryteriów cywilizacji miłości. Fundamentem jej jest nauka i życie Jezusa Chrystusa. Ideały ewangeliczne tworzą osnowę tak rozumianej metody organizacji życia społecznego. Istotnym wkładem polskiego Kościoła w budowanie cywilizacji miłości są dzieła Rycerzy Niepokalanej. Stąd narzuca się pytanie, czy głoszona przez Jana Pawła cywilizacja nie jest swoistą zapowiedzią przybliżającej się ery Niepokalanej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Chłopiec zadzwonił pod numer 112 i zamówił pizze, dzięki czemu uratował rodzinę

2025-03-29 08:24

Adobe Stock

"Chcę zamówić pizzę"- tym zdaniem 10-letni chłopiec z okolic Rzymu uratował swoją matkę i rodzeństwo przed agresywnym ojcem, który ich bił. Dziecko zadzwoniło nie do pizzerii, ale pod numer alarmowy 112, gdzie zrozumiano, że jest to wołanie o pomoc.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Między braćmi

2025-03-27 14:10

Adobe.Stock.pl

Komentarz do Ewangelii na IV niedzielę Wielkiego Postu roku C.

Więcej ...

Madonna, przed którą w Watykanie modlono się za Papieża

2025-03-29 16:52
Maryja Matka  Kościoła

Vatican News

Maryja Matka Kościoła

Kiedy lekarze w Klinice Gemelli walczyli o życie Papieża, wierni na Placu św. Piotra gromadzili się co wieczór na modlitwie różańcowej przed wizerunkiem Maryi Matki Kościoła. Obraz ten zajmuje szczególne miejsce w pobożności maryjnej Wiecznego Miasta. To również on stał się wzorem dla mozaiki, którą Jan Paweł II umieścił nad placem św. Piotra w podziękowaniu za ocalenie po zamachu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Chłopiec zadzwonił pod numer 112 i zamówił pizze,...

Wiadomości

Chłopiec zadzwonił pod numer 112 i zamówił pizze,...

Bogu podoba się, gdy człowiek uświadomi sobie swoje...

Wiara

Bogu podoba się, gdy człowiek uświadomi sobie swoje...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Tu wyspowiadasz się nawet po północy. Wkrótce...

Kościół

Tu wyspowiadasz się nawet po północy. Wkrótce...

Trzymaliśmy w ramionach świętego

Niedziela Wrocławska

Trzymaliśmy w ramionach świętego

Paulin, który z ambony trafił do więzienia za obronę...

Kościół

Paulin, który z ambony trafił do więzienia za obronę...