Reklama

Patryk Kułaga

Metropolitalne Seminarium Duchowne

Posługa lektoratu

2019-03-26 08:11

Patryk Mękal

Po zakończonych rekolekcjach wielkopostnych, wspólnota Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie przeżywała uroczystość, podczas której alumni III roku przyjęli posługę lektoratu. Mszy św. przewodniczył bp Mieczysław Cisło, który wygłosił homilię i ustanowił 7 lektorów. Każdy z nich wyraził gotowość do przyjęcia i wypełniania posługi, wypowiadając wobec Księdza Biskupa i wszystkich zebranych słowo „Jestem”.

W homilii bp Mieczysław Cisło przypomniał o 3 dziedzinach do pracy nad sobą w Wielkim Poście, którymi są: modlitwa, post i jałmużna. Zwracając się do kandydatów do lektoratu mówił, że nie wystarczy czytać Słowo Boże w sposób aktorski, ale trzeba nim żyć na co dzień. - Czasami nie jest konieczne słowo, aby swoją postawą i życiem być czytelnym dla świata - powiedział. Zwrócił uwagę na to, że to właśnie Słowo Boże i mądrość ewangeliczna pomagają nam w przyjęciu krzyża.

Reklama

Posługa lektoratu jest jednym z etapów formacji do kapłaństwa, w którym klerycy otrzymują zadanie głoszenia Słowa Bożego poprzez wykonywanie w czasie Mszy św. i nabożeństw czytań biblijnych, z wyjątkiem Ewangelii. Podczas obrzędu Ksiądz Biskup odmówił modlitwę nad przyjmującymi lektorat, w której prosił, aby zostali oni ukształtowani przez Słowo Boże i wiernie przekazywali je braciom; następnie wręczył każdemu z lektorów księgę Pisma Świętego.

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Pokoju we Frankfurcie nad Odrą.

Polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Pokoju we Frankfurcie...

Urodzeni za wcześnie godnie pochowani

Urodzeni za wcześnie godnie pochowani

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na PWT we Wrocławiu

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na PWT we Wrocławiu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem