Reklama

65. Rocznica Zbrodni Katyńskiej

W 1940 r. sowieci zamordowali, m.in. w Katyniu, Miednoje i Charkowie, ok. 22 tys. polskich jeńców, należących do ówczesnej elity intelektualnej. Wśród nich znajdowali się też łodzianie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łódzkie obchody 65. rocznicy tej zbrodni, zorganizowane przez Stowarzyszenie „Rodzina Katyńska”, odbyły się 23 kwietnia br. Odprawionej w intencji pomordowanych Mszy św. w kościele Matki Bożej Zwycięskiej przewodniczył abp Władysław Ziółek. W wygłoszonej homilii nawiązał on do patrona dnia - św. Wojciecha - pierwszego polskiego biskupa i męczennika. „Na zbrodnię katyńską trzeba spojrzeć z perspektywy Słowa Bożego i działania Boga w świecie - stwierdził Ksiądz Arcybiskup. - Należy pamiętać, że dzieje ludzkie są zakorzenione w historię zbawienia. Oby ta ofiara wielu pomordowanych przyniosła pojednanie między narodami” - apelował abp Ziółek. Metropolita łódzki przypomniał też smutny fakt, że do dziś nie została powiedziana cała prawda o tej zbrodni, a wielu zamordowanych nadal nie może doczekać się godnego pogrzebania ich ciał. Uczestnicy uroczystości, którzy przeżyli pobyt w sowieckich obozach, także podkreślali, że czekają aż władze rosyjskie przyznają, iż zbrodnia katyńska była ludobójstwem.
Dalsza część uroczystości miała miejsce przy pomniku katyńskim, znajdującym się przed łódzkim sanktuarium. Przy symbolicznym grobie, gdzie znajdują się prochy Polaków pomordowanych w sowieckich obozach, modlili się przedstawiciele Kościoła katolickiego, ewangelicko-augsburskiego i gminy żydowskiej.
Reprezentant wojewody łódzkiego, Gabriel Szkudlarek, w swojej wypowiedzi podkreślił, że „musimy pamiętać o tej zbrodni, aby nigdy więcej totalitarna ideologia nie zawładnęła światem”. Również wiceprezydent Łodzi Karol Chądzyński zaznaczył, że „prawda często powtarzana rozjaśnia i prostuje, a prawda, której się unika, gmatwa i zaciemnia”.
Kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz miasta, województwa, służb mundurowych, młodzież ze szkół gimnazjalnych i średnich oraz rodziny pomordowanych.
Na koniec zebrani wysłuchali melodii legionowych i niepodległościowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Przywrócona do życia

Adobe Stock

Nadzwyczajne łaski za wstawiennictwem św. Krescencji wymadlane są nieprzerwanie od jej śmierci w 1744 r. A pomocy katolickiej zakonnicy wzywają nawet niemieccy protestanci.

Więcej ...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on swoją moc?

2025-04-05 20:57

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie - czy jeśli sakramentu udziela człowiek niegodny, to traci on swoją moc?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Komunikat: Bp Arkadiusz Okroj nowym biskupem toruńskim

Kościół

Komunikat: Bp Arkadiusz Okroj nowym biskupem toruńskim

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami