Reklama

Aby nie gubić znaków

Pierwszy Szlak Papieski na Żywiecczyźnie

Wszystko zaczęło się zimą 1958 r. Na Hali Lipowskiej jeździło na nartach kilka osób. Niewielki obóz narciarski, którego instruktorem był Jerzy Ciesielski, dziś sługa Boży. Wtedy właśnie, w prywatnym pamiętniku jednej z uczestniczek obozu, Marii Kiperskiej, zapisano następujące zdanie: „W górach chodź tak, aby nie gubić znaków”. Pod tym zdaniem widniał podpis: „Wujek”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Epizod ten zainspirował kilku mieszkańców gminy Węgierska Górka, aby rozpocząć starania o wytyczenie szlaku turystycznego związanego przede wszystkim z miejscami, gdzie wędrował i przebywał bp Karol Wojtyła. W ten sposób powstać ma pierwszy tego typu szlak w Beskidzie Żywieckim.

Pomysł

Pomysł Szlaków Papieskich zrodził się oczywiście w Krakowie. Ludzie „środowiska”, którzy towarzyszyli „Wujkowi” w jego pieszych wędrówkach po górach postanowili odpowiedzieć na słowa Jana Pawła II: „Ja tam byłem. Pilnujcie mi tych szlaków”. W 1983 r. w Tatrach powstał pierwszy Szlak Papieski. Do dziś wytyczono ich kilka, np.: Powtórka z geografii. Stary Sącz - Krościenko; Ostatnia wycieczka. Skawina-Krowiarki; Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym i w Gorcach. Cała inicjatywa przybrała formę prawną i w 2003 r. powstała Fundacja „Szlaki Papieskie” z siedzibą w Krakowie. Szlak w Beskidzie Żywieckim ma być kolejnym szlakiem pod patronatem tej fundacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To nie przypływ chwili

- To nie jest akcja ostatnich dni, czy miesięcy - mówi Marian Kurowski, kierownik Ośrodka Promocji Gminy Węgierska Górka. 29 lutego 2000 r. Rada Gminy Węgierska Górka nadała Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Gminy, który przekazano Ojcu Świętemu podczas pielgrzymki do Watykanu w październiku tego samego roku. Sam pomysł szlaku wokół Węgierskiej Górki zrodził się chyba w głowie Tadeusza Gołucha, miejscowego przewodnika, poety i twórcy ludowego. Cała sprawa nabrała tempa po spotkaniu z Fundacją „Szlaki Papieskie” w Krakowie w roku ubiegłym. Trzeba dodać, że od kilku już lat ludzie gór spotykali się na beskidzkich szczytach Żywiecczyzny na rajdach turystycznych, w czasie których zawsze odprawiana była Msza św. Stamtąd też przesyłano do Ojca Świętego listy z podpisami uczestników rajdu. Nie można nam zatem zarzucić, że robimy coś pod wpływem ostatnich wydarzeń - dodaje Marian Kurowski.

Wszystko udokumentować

Reklama

Tadeusz Gołuch, z ramienia fundacji pełnomocnik-koordynator działań związanych z organizacją Szlaków Papieskich na terenie Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, trzyma w dłoni teczkę z kilkoma segregatorami wypełnionymi obfitą dokumentacją. Są tam stare, czarno-białe zdjęcia, kserokopie i oryginały dokumentów. Jedne zaopatrzone pieczęciami fundacji, inne pieczęcią watykańską i podpisem: „Jan Paweł II”. - Oczywiście trzeba wszystko udokumentować - mówi - jeśli ma to być szlak upamiętniający miejsca związane z pobytem bp. Karola Wojtyły. Jest wiele wydarzeń i spotkań, na które nie ma pewnych dowodów, jednak przygotowywany tutaj szlak ma przebiegać tam, gdzie na pewno był bp Karol Wojtyła, czy to jako turysta przemierzający beskidzkie szlaki, czy to jako biskup odwiedzający parafie. Ogólne informacje związane z pobytem w gminie Węgierska Górka owego „Turysty” znaleźć można choćby w Kalendarium życia Karola Wojtyły ks. Adama Bonieckiego, czy publikacji Władysława Motyki Tu był Piotr.

Projekt

Pasterski Szlak Papieski - taką nazwą opatrzone będzie blisko 40 km trasy biegnącej m.in. poprzez Halę Pawlusią, Halę Rysiankę, Halę Lipowską, Halę Redykalną. Różnica wzniesień wynosić będzie ok. 1000 m. W centrum gminy, w Węgierskiej Górce, gdzie szlak się będzie rozpoczynać, powstać ma skwer poświecony Janowi Pawłowi II. - Można powiedzieć, że jest już projekt techniczny. Jeśli w tym roku uda się nam zrobić ten skwer i wprowadzić oznakowanie w teren, będziemy zadowoleni - mówi szef Ośrodka Promocji Gminy. Organizatorzy planują ów skwer obsadzić 27 drzewami symbolizującymi lata pontyfikatu Jana Pawła II. Dodatkowo drzewa mają być zasadzone w ważniejszych miejscach szlaku, szczególnie związanych z obecnością bp. Karola Wojtyły.
Całość jest tak pomyślana, by turystom zagwarantować, oprócz wielu walorów religijnych, również głębokie przeżycia estetyczno-krajoznawcze. - Muszę przyznać, że istnieje już ogólny zarys przewodnika po szlaku - mówi Tadeusz Gołuch, jego autor - i chcę, aby pomógł on wędrującym Pasterskim Szlakiem Papieskim w kontemplacji piękna naszych beskidzkich gór. Chodzi mi również o to, by nasze dzieci nie zapomniały, iż te beskidzkie drogi naznaczył swymi stopami największy z synów naszej ziemi - Jan Paweł II.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rocznica Szkoły Podstawowej im św. Jana Pawła II w Walawie

2024-06-25 09:47
Uczestnicy uroczystości

SP Walawa

Uczestnicy uroczystości

Wzruszający jubileusz obchodziła Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Walawie. W czwartek 6 czerwca 2024 r. szkoła świętowała 10. rocznicę nadania Szkole imienia Jana Pawła II - papieża Polaka, wiecznego pielgrzyma i przyjaciela młodzieży.

Więcej ...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024