Reklama

wikipedia.org

Lublin: Droga Krzyżowa ulicami miasteczka akademickiego

2019-04-06 11:13

dab / Lublin (KAI)

Coroczną tradycją stała się już Akademicka Droga Krzyżowa, w której udział biorą władze, pracownicy i studenci lubelskich uczelni oraz mieszkańcy Lublina. W piątkowy wieczór, we wspólnej modlitwie drogami miasteczka uniwersyteckiego wziął udział abp Stanisław Budzik.

Jak co roku, trasa drogi krzyżowej prowadziła przez budynki związane z trzema uniwersytetami: Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej oraz Uniwersytetem Przyrodniczym.

Podczas nabożeństwa krzyż nieśli przedstawiciele władz lubelskich uczelni, pracownicy naukowi, osoby życia konsekrowanego oraz sami studenci. Za przygotowanie rozważań i śpiewów odpowiedzialni byli członkowie Duszpasterstwa Akademickiego „Łukasz” działającego przy Uniwersytecie Medycznym.

Na zakończenie spotkania modlitewnego, abp Stanisław Budzik prosił młodych, aby nie poddawali się pesymizmowi, jakie może płynąć z ostatniej stacji drogi krzyżowej. – Byliśmy świadkami śmierci Chrystusa, zdjęcia Jego ciała z krzyża i złożenia do grobu. On żyje, Ten, co oddał siebie, dziś żyje – powiedział.

Reklama

Hierarcha zwrócił uwagę, że najnowszy papieski dokument, który jest podsumowaniem Synodu o Młodych, jak i ostatnich Światowych Dni Młodzieży, jest właśnie zatytułowany „Chrystus żyje”. – Papież Franciszek, mówi nam, że Chrystus jest zawsze młody i chce, aby Jego Kościół był młody. Dlatego odmładzajcie Kościół – zachęcał studentów metropolita lubelski.

Każdego roku na ulicach Lublina odbywają się trzy Drogi Krzyżowe. Pierwsza, na dwa tygodnie przed Wielkim Piątkiem, ma charakter akademicki. Zawsze wyrusza sprzed kościoła akademickiego KUL i przechodzi drogami miasteczka akademickiego.

Z kolei tydzień przed Wielkim Piątkiem odbywa się Droga Krzyżowa dla młodzieży z całej archidiecezji lubelskiej. Ostatnie lata pokazują, że nabiera ona też charakteru międzynarodowego, bo są na niej obecni młodzi ludzie z Ukrainy i Białorusi. Zawsze odbywa się ona na terenie obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie zginęło ok. 80 tys. ludzi.

Trzecia Droga Krzyżowa ma zawsze charakter ekumeniczny i przechodzi w Wielki Piątek drogami Starego Miasta.

Tagi:
Droga Krzyżowa Lublin

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Liturgia słowa

Adwent 2019 – Liturgia słowa

Pielgrzymka Romów na Jasną Górę

Pielgrzymka Romów na Jasną Górę

Adwent 2019 – Módlmy się

Adwent 2019 – Módlmy się

Okazja do przemiany

Okazja do przemiany

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 49/2019

Prezentacja nr 49/2019

„Hołd z kwiatów” na Jasnej Górze

„Hołd z kwiatów” na Jasnej Górze

Warsztaty bożonarodzeniowe

Warsztaty bożonarodzeniowe

28. rocznica powstania Radia Maryja

28. rocznica powstania Radia Maryja

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem