Reklama

screenshot/TV Vaticana

Franciszek: nie lękajmy się nadziei

2019-04-09 12:43

st (KAI) / Watykan

Do nieulegania pokusie znużenia, narzekania, która odbiera nam nadzieję zachęcił Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Papież nawiązał w swojej homilii do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (Lb 21,4-9), zawierającego opis szemrania Izraelitów przeciw Bogu i Mojżeszowi.

Franciszek zauważył, że czasami chrześcijanie „wolą porażkę”, co zostawia miejsce na narzekanie, niezadowolenie, „ulubione pole zasiewu diabła”. Przypomniał, że w cytowanym fragmencie mowa o tym, że Lud Boży stracił cierpliwość, a także entuzjazm i nadzieję z powodu ucieczki z niewoli egipskiej i zaczął szemrać przeciwko Mojżeszowi. „Duch znużenia odbiera nadzieję” - podkreślił Papież. Dodał że, znużenie jest wybiórcze: zawsze sprawia, że widzimy trudności doświadczanej chwili, a zapominamy o otrzymanym dobru.

„A gdy ogranie nas rozpacz, nie możemy znieść drogi i szukamy schronienia w bożkach, szemraniu czy innych rzeczach ... To jest dla nas wzór. I ten duch znużenia w nas, chrześcijanach, prowadzi nas także do niezadowolenia. Nic się nam nie podoba, wszystko źle idzie ... Jezus sam nas tego nauczył, gdy mówił o tym duchu niezadowolenia, że jesteśmy jak bawiące się dzieci” – przypomniał Ojciec Święty.

Franciszek zauważył, że niektórzy chrześcijanie ulegają nastrojowi klęski, nie zdając sobie sprawy, że jest to „doskonałe pole dla zasiewu diabelskiego”. Czasami boją się pocieszenia, lękają się nadziei, czułości Boga, prowadząc życie niedoszłych płaczek. Zaznaczył, że rozpacz pochodzi od diabła, od starożytnego węża, z ogrodu rajskiego, który w cytowanym fragmencie z Księgi Liczb zadaje śmiertelne ukąszenie rozpaczą.

Reklama

Papież zaznaczył, że spędzanie życia na narzekaniu zdarza się tym, którzy „wolą porażkę”, „nie mają nadziei”, „nie mogli znieść zmartwychwstania Jezusa”.

„Bracia i siostry, zapamiętajmy tylko to zdanie: «Podczas drogi lud stracił cierpliwość». Chrześcijanie nie mogą znieść podróży. Chrześcijanie nie mogą znieść nadziei. Chrześcijanie nie znoszą uzdrowienia. Chrześcijanie nie mogą znieść pocieszenia. Jesteśmy bardziej przywiązani do niezadowolenia, znużenia, porażki. Niech Pan uwolni nas od tej choroby” – powiedział Ojciec Święty na zakończenie swego rozważania.

Tagi:
Franciszek

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zebranie plenarne KEP

Zebranie plenarne KEP

Trwają kursy dla lektorów

Trwają kursy dla lektorów

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Patriotyczne krajobrazy

Patriotyczne krajobrazy

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Dumni Polacy śpiewają

Dumni Polacy śpiewają

"Głos z Torunia" obchodził swoje 25-lecie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem