Reklama

W prasie i na antenie

Profil - kapłaństwo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziś - nieco wspomnień, które niech będą także promocją pewnego typu liceów w naszym kraju. Chodzi o Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie - jedno z dwóch tego rodzaju szkół w Polsce - będące liceum ogólnokształcącym profilowanym - według dzisiejszej nomenklatury edukacyjnej.
Istnieje ono od 1951 r. Mieści się przy ul. Piotrkowskiej 17. Jest to szkoła, która ma piękne tradycje i zasługi zarówno dla Kościoła, jak i dla naszego narodu. Jej wychowankami jest wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej i innych polskich diecezji - Niższe Seminarium przyjmowało bowiem kandydatów do kapłaństwa z całej Polski. W trudnych czasach stalinowskich, kiedy wielu wspaniałych nauczycieli zostało pozbawionych pracy z powodów światopoglądowych, część z nich została zaproszona do pracy właśnie w naszym NSD, stąd miało ono znakomitych pedagogów. Miałem szczęście być wychowankiem tego Seminarium.
Zdawałem maturę w 1956 r. Była to jeszcze wtedy matura prywatna, kościelna, upoważniała do studiów w wyższym seminarium duchownym, ale nie na wyższych uczelniach o charakterze świeckim. Trzeba było zdać jeszcze eksternistyczny egzamin dojrzałości przed komisją państwową. Było dużo nauki, ale i poziom wiedzy takiego maturzysty musiał być wysoki, bo wymagania były specjalne.
Jak wszystkie szkoły średnie, niższe seminarium do niedawna było szkołą 4-klasową, obecnie obejmuje 3 lata nauki, kończące się maturą, która uprawnia do podjęcia studiów wyższych. W swoich założeniach ma ono przygotowywać młodych chłopców do nauki w wyższym seminarium duchownym, diecezjalnym lub zakonnym. Jednak wielu alumnów NSD nie podejmuje nauki w wyższym seminarium, kontynuując studia na uczelniach świeckich. Ich wybór jest szanowany i akceptowany przez władze seminarium - w tych kwestiach nikt nie może być do niczego zmuszany czy przynaglany. Gdy odbywały się uroczystości związane z 50-leciem częstochowskiego Niższego Seminarium Duchownego, przybyło wielu absolwentów duchownych i świeckich i widać było najlepiej, że nauczanie i wychowanie tej szkoły nie idą na marne.
Niedawno w Niedzieli publikowaliśmy bardziej szczegółowy artykuł księdza rektora dr. Jerzego Bieleckiego na temat częstochowskiego NSD (nr 11/2005), prezentujący szkołę i podkreślający szczególny walor integralnego wychowania i kształcenia młodego człowieka, tak by rozwijał się intelektualnie, duchowo, kulturowo i fizycznie. Informacje na temat szkoły dostępne są też w internecie (www.nsd.niedziela.pl). Jako absolwent tej szkoły i świadek jej historii mogę tylko zaświadczyć, że daje ona dobre wychowanie i wykształcenie, przygotowuje młodego człowieka do bycia uczniem Chrystusa i członkiem Jego Kościoła. Cieszy także, że szkoła ma dobre warunki lokalowe, a dzięki obecnemu Rektorowi jest zadbana i idzie z postępem.
Z ogromną wdzięcznością wspominam moich wychowawców, do których należeli m.in. późniejszy biskup częstochowski Stefan Bareła, prof. Krzysztof Wielgut, znakomity historyk i wspaniały wychowawca, autor m.in. wydanej w Bibliotece „Niedzieli” książki Obrazki z dziejów Polski, człowiek pogodny, życzliwy, dobry... Pierwszym rektorem Seminarium był ks. dr Bronisław Panek... Pamiętam znakomitego polonistę i łacinnika, p. Jana Sołdrowskiego, prof. Franciszka Galewicza - historyka. Z tamtego grona żyje jeszcze br. prof. Stanisław Rybicki, który do dzisiaj również współpracuje z Niedzielą. Z jego osobą łączy się wiele moich wspomnień, to on powiedział mi m.in. o aresztowaniu prymasa Stefana Wyszyńskiego w 1953 r. Wspaniali byli profesorowie z tamtych czasów. Ale równie wspaniałe, mądre i dobre jest obecne Grono Pedagogiczne tej niepowtarzalnej szkoły, przygotowujące młodych chłopców do wymagań nowych czasów. Oby nie brakowało mu dobrej młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dziś 1 maja, wspomnienie św. Józefa, robotnika

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst