Reklama

Wiadomości

Miłość i życie „idą” poprzez kobietę

Bożena Sztajner/Niedziela

Miłość i życie „idą” poprzez kobietę – podkreśliła dr Wanda Półtawska. 8 marca była gościem Duszpasterstwa Akademickiego „Arka”. Spotkanie zatytułowane "Bezinteresowny dar z siebie" odbyło się w podziemiach kościoła pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Warszawie. Dr Półtawska podkreślała w swoim wystąpieniu, że człowiek jest najcenniejszym stworzeniem Boga, a celem ludzkiego życia jest dojście do nieba. I na tej drodze – jak mówiła prelegentka - Bóg zawierza jedną osobę drugiej: rodzicom dziecko, księdzu penitenta, koleżance kolegę, brata siostrze. Nie wolno nam tego, kogo Bóg nam zawierzył przywłaszczać sobie- przestrzegała. Prawdziwa, autentyczna miłość jest zawsze bezinteresowna, to dar – mówiła.

Prelegentka uważa, że miłość małżeńska ma być integralna. - Nie można podzielić siebie i dać komuś jedynie kawałek siebie. Dar osoby dla osoby jest całkowity i wyłączny – podkreślała. Jej zdaniem, wiele zdrad małżeństwa dzieje się zanim jeszcze obie strony przysięgały sobie miłość.

Dr Półtawska apelowała także o odpowiedzialne rodzicielstwo. - Zadaniem matki jest nie tylko pozwolić się urodzić dziecku, ale także je wykarmić. A związku z tym, że życie wymaga także środków materialnych więc zadaniem mężczyzny jest ochrona potomstwa i jego matki. On ma być ojcem do kwadratu - zaznaczyła.

Prelegentka przestrzegała także młodzież przed aborcją, która – jak podkreśliła - jest „zniszczeniem dzieła Bożego”. - To grzech przeciwko piątemu przykazaniu, który Kościół objął ekskomuniką - przypomniała powołując się na encyklikę „Evangelium Vitae” Jana Pawła II.

Dr Półtawska poruszyła także kwestie zapłodnienia in vitro. - W imię kaprysu posiadania dziecka ludzie chcą sami decydować o życiu. Tymczasem dziecko nie jest produktem przemysłowym, a kobieta nie jest zwierzęciem, a tak jest traktowana decydując się na in vitro - stwierdziła prelegentka opisując metodę zapłodnienia pozaustrojowego.

Reklama

Jej zdaniem, „in vitro nie może być dyskutowane przez katolików, którzy wierzą w Boga, ponieważ jest to odrzucenie Stwórcy, grzech Lucyfera”. Przestrzegała także, przed antykoncepcją, która jak zaznaczyła -wynika z odrzucenia daru rodzicielstwa i odrzucenia Boga, tymczasem – jak mówiła - w poczęciu nowego życia uczestniczą trzy osoby, obok małżonków także Stwórca.

Prelegentka zachęcała młodzież do otwarcia się na Ducha Świętego i do relacji międzyosobowych opartych na przyjaźni. - Miłość ogólnoludzka nie domaga się gestów ciała, chociaż może ich używać. Najważniejsze w niej jest porozumienie na płaszczyźnie ducha co do teg,o co jest dla dwóch osób dobre, piękne i wartościowe. Tej więzi nie jest w stanie zniszczyć nawet odległość czy rozstanie - tłumaczyła dr Półtawska.

2013-03-09 13:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Głos kobiet w Watykanie

Włodzimierz Rędzioch

Dziś rano, w przeddzień dnia kobiet, w biurze prasowym Watykanu zaprezentowano "Radę kobiet" (Consulta femminile), stały organ powołany w ramach Papieskiej Rady ds. Kultury w czerwcu 2015 r.

Więcej ...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Więcej ...

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...