Reklama

Jak należy przyjmować Komunie świętą?

W ostatnich miesiącach wiele kontrowersji wywołała sprawa udzielania wiernym Komunii św. na rękę. Prezentujemy czytelnikom rozmowę przeprowadzoną na antenie Katolickiego Radia Zamość z kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Zamościu ks. Adamem Firoszem, który wyjaśnia, w jaki sposób możemy przyjmować Eucharystię.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Małgorzata Mazur: - Księże Kanclerzu, w jaki sposób możemy przyjmować Komunię św. w naszej diecezji? Czy możemy Ją otrzymać na rękę?

Ks. Adam Fitrosz: - Prawo Kościoła powszechnego mówi, że Komunię św. można przyjmować do ust albo na rękę. Można ją przyjmować w postawie stojącej lub klęczącej. W Polsce, zgodnie z tradycją, wierni przyjmują Komunię św. do ust. W roku 1991, kiedy rozpoczął się II Polski Synod Plenarny, rozpoczęto dyskusję nad tym tematem. Były głosy, by ujednolicić prawo Kościoła powszechnego na terenie naszej ojczyzny. W uchwałach II Polskiego Synodu Plenarnego nie zapisano co prawda statutów, które wyraźnie mówiłyby o tym, że możemy przyjmować Komunię św. na rękę, ale taka dyskusja była prowadzona.
W naszej diecezji nad tą sprawą także wszechstronnie dyskutowano, czego dowodem jest I Synod Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, który rozpoczął się w 1996 r., a zakończył w 2001 r. W uchwałach synodu czytamy, że „nie wyklucza się możliwości udzielania Komunii św. na rękę wiernym świeckim rozumnie o to proszącym”. Synod diecezjalny założył, że taka możliwość może istnieć w przyszłości, gdy pojawi się konkretna potrzeba.

- Co oznacza sformułowanie „rozumnie o to proszącym”?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Znaczy to, że człowiek, który decyduje się na taki albo inny sposób przyjmowania Komunii św., rozumie, że to, w jaki sposób ją przyjmuje: na stojąco, na klęcząco, bezpośrednio do ust czy na rękę - to sprawa drugorzędna. Pierwszoplanowe i najważniejsze jest to, że przyjmujemy Żywego Chrystusa. A to, czy jest On w postaci białego opłatka, jak w kościele katolickim, czy - jak w kościele greckatolickim - w postaci Chleba zanurzonego w kielichu z Krwią Pańską, to kwestia tradycji danego Kościoła - jego liturgii. Księża proboszczowie powinni przygotować swoich parafian przez katechezę do tego, by jeśli zaistnieje taka potrzeba, rozumnie korzystali z tej praktyki. W ostatnich latach nie spotkaliśmy się z przypadkiem, by ktoś z wiernych mieszkających na terenie naszej diecezji prosił o Komunię św. na rękę. Nasi wierni przyjmują ją do ust i ich wolę trzeba uszanować. Gdyby się jednak zdarzyło, że ktoś poprosi o Komunię św. na rękę, ksiądz proboszcz, zanim jej udzieli, powinien być przekonany, że człowiek proszący rozumie, o co prosi. Dlatego podpowiadałbym, aby wierny wcześniej porozmawiał z księdzem proboszczem.

- W jaki sposób traktować cudzoziemców odwiedzających Polskę, którzy chcą przyjmować Komunię św. zgodnie ze swoją tradycją - na rękę?

- Kiedy w Polsce dyskutuje się nad tym tematem, to przede wszystkim ma się na uwadze praktykę Kościoła powszechnego. Wiem, bo sam doświadczyłem tego niejednokrotnie, że w Niemczech, we Włoszech, w Holandii czy Belgii wierni często przyjmują Komunię św. na rękę. Dziś granice są otwarte i w naszych kościołach możemy spotkać osoby przyjezdne, które będą wyciągać rękę po Komunię św. I stąd m.in. motywacja rozszerzenia tego przepisu na teren Polski. Nie chcemy, aby nasi wierni, kiedy zauważą osobę proszącą o Komunię św. na rękę, gorszyli się tym faktem, ale by szanowali wolę tych, którzy w taki sposób chcą przyjmować Komunię św.

Reklama

- Tradycjonaliści, którzy są przeciwko udzielaniu Komunii św. na rękę, wysuwają argument, że pozwalając na taki sposób jej przyjmowania, stwarza się większą możliwość profanacji Eucharystii.

- Niewątpliwie, w taki sposób można zbezcześcić Pana Jezusa. Można Go również zbezcześcić, przyjmując Eucharystię do ust w stanie grzechu ciężkiego. Dlatego przepis liturgiczny, który zezwala na to, by przyjmować Pana Jezusa na rękę, mówi o tym, że ten, który przyjął Eucharystię w taki sposób, powinien spożyć ją w obecności komunikującego kapłana. Nie może zdarzyć się tak, że ktoś otrzymuje Pana Jezusa na rękę i odchodzi. W ten sposób pozostawiłby kapłana w niepewności, czy sakrament nie będzie zbezczeszczony. Nie możemy oczywiście wykluczyć sytuacji, w której satanista przychodzi do kościoła i świadomie chce sprofanować Pana Jezusa. Stąd, by nie stwarzać takiej możliwości, zalecamy, aby ten, który przyjmuje Pana Jezusa na rękę, spożył Go w obecności komunikującego kapłana.

- Czym więc powinniśmy się kierować, przyjmując Komunię św.?

- Pamiętamy z Ewangelii św. Jana, że kiedy Pan Jezus wygłaszał swoją mowę o Eucharystii, to wielu spośród słuchaczy odchodziło, bo nie rozumieli tego, co do nich mówił. Wtedy Pan Jezus zapytał uczniów: „Czy i wy chcecie odejść”? Odpowiedział Szymon Piotr: „Panie do kogóż pójdziemy, Ty masz słowa życia wiecznego” (J 6, 67-68). I tak Apostołowie zostali przy Jezusie. Nasza wiara i nasze praktyki religijne to sprawa naszej wolności. Wszystko zależy od człowieka i od tego, czy będzie Pana Jezusa przyjmował z szacunkiem i godnością czy niegodnie. Może się zdarzyć, że na zewnątrz wszystko wygląda bardzo godnie. Na przykład ktoś klęka, składa ręce na piersi, przyjmuje Pana Jezusa do ust i robi to wszystko w stanie grzechu - świętokradzko. Dlatego jeszcze raz podkreślam - sposób przyjmowania Pana Jezusa to sprawa formy. Istotą jest zrozumienie, że przyjmujemy Żywego Chrystusa.

Podziel się:

Oceń:

0 -2
2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

2024-05-03 13:58

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich. Uroczystość odbyła się w czwartek 2 maja wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania