Reklama

Niedziela Częstochowska

3 maja 2019 w Wieluniu

Zofia Białas

Dwa ważne wydarzenia z historii Polski przypadające na dzień 3 maja - Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja stały się okazją do zorganizowania w Wieluniu pięknej uroczystości religijno – patriotycznej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kolegiacie wieluńskiej, celebrowaną przez księży: Jacka Zielińskiego i Janusza Parkitnego, w asyście diakona Michała Płocharskiego. Na uroczystą Mszę św. przybyli: chór parafialny, przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, organizacji społecznych, liczne poczty sztandarowe, harcerze, strażacy z Niemiec i wierni czciciele Maryi, Królowej Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Homilię wygłosił ks. Jacek Zieliński. Nawiązując do przeczytanego fragmentu Ewangelii O Janie i Maryi pod krzyżem, kiedy konający Jezus dał nam Ją za Matkę, a Jana uczynił Jej synem, mówił o Matce Bożej Częstochowskiej, Matce i Królowej Polski, która kocha wszystkie swoje dzieci. W jej oczach, każdy, jeśli kocha ją jak Matkę, odczyta przesłanie dla siebie.

Jak dobrze, dodał, że król Jan Kazimierz ofiarował Jej 1 IV 1656 r. swoje królestwo i uczynił Ją Królową i Patronką Królestwa Polskiego. Dobrze, że zawierzył Jej Polaków ks. prymas Stefan Wyszyński i święty Jan Paweł II. Źle, dodał, że Polacy o tym jakby zapomnieli, tak jak i o odpowiedzialności za dziedzictwo, któremu na imię Polska, o czym mówił Jan Paweł II w Lubaczowie 3 VI 1991 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konieczny jest, dodał kaznodzieja, narodowy rachunek sumienia i próba odnowy duchowej, podobnej do tej, którą rozpoczął Jan Kazimierz, by nie zagubić korzeni, jakie Boża mądrość zapisała w naszych dziejach i duszach. Odnowę jednak, dodał, winniśmy rozpocząć od siebie.

Reklama

Czyniąc refleksję na temat współczesnego świata, gdzie prześladuje się i morduje chrześcijan, gdzie zamyka się kościoły, gdzie czasami świadomie się je podpala, gdzie gasi się Światło, by ukryć swoje grzechy (w ciemności są mniej widoczne) i o sytuacji w naszym kraju, w którym czyni się próby skłócenia Polaków, gdzie prowokuje się religijną wojnę polsko-polską, gdzie uderza się w rodzinę, profanuje wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej, miast szukać w Niej ratunku - zwrócił uwagę na słowa ks. abpa Wacława Depo mówiące o niewypełnionych Ślubach Jasnogórskich.

Zadał też pytania: – Dokąd idziesz świecie, dokąd idziesz chrześcijańska Europo, dokąd idziesz Polsko? Rozważania zakończył kaznodzieja słowami renesansowego poety Grzegorza z Sambora (1523 – 1573), autora poematu „Częstochowa”. Eucharystię zakończyło odczytanie Aktu Zawierzenia się Maryi Matce i Królowej i uroczyste odśpiewanie hymnu „Boże coś Polskę”.

Po błogosławieństwie uroczystości przeniosły się pod pomnik św. Jana Pawła II gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów, później pod tablice poświęcone Józefowi Piłsudskiemu i wielunianom, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny w latach 1914- 1921. Tu uczestnicy uroczystości usłyszeli historię Konstytucji 3 Maja i uczestniczyli w składaniu wiązanek kwiatów.

Podziel się:

Oceń:

2019-05-03 16:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Msza Święta jubileuszowa u sióstr Bernardynek w Wieluniu

bp. Andrzej Przybylski oraz bp. Jan Wątroba

Zofia Białas / Niedziela

bp. Andrzej Przybylski oraz bp. Jan Wątroba

Więcej ...

Karol Nawrocki weźmie udział w XVIII Ogólnopolskiej Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców na Jasną Górę

2026-01-08 20:01
Karol Nawrocki

Karol Porwich/Niedziela

Karol Nawrocki

Pielgrzymka Kibiców odbędzie się na Jasnej Górze w sobotę, 10 stycznia. Tegoroczne wydarzenie przebiegać będzie pod hasłem „Ciebie Boga Wysławiajmy”.

Więcej ...

Włamanie i kradzież na plebanii na terenie powiatu bocheńskiego

2026-01-08 21:56

AdobeStock

Podczas włamania do budynku plebanii miejscowości Kamionna, w powiecie bocheńskim sprawcy ukradli znajdujące się tam pieniądze. Policyjne czynności wykazały, że za kradzież odpowiada dwóch mieszkańców Jasła. 32-latek i 38-latek zostali zatrzymani tego samego dnia - czytamy na stronie Policji Małopolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie Metropolity Gdańskiego ws. profanacji...

Kościół

Oświadczenie Metropolity Gdańskiego ws. profanacji...

Nauczycielka, która miała wyrzucić krzyż do kosza...

Wiadomości

Nauczycielka, która miała wyrzucić krzyż do kosza...

Co możemy zdziałać jako ludzie nie mający „cudownych...

Wiara

Co możemy zdziałać jako ludzie nie mający „cudownych...

Bł. Eurozja Fabris Barban - Mama na medal

Święci i błogosławieni

Bł. Eurozja Fabris Barban - Mama na medal

Skandal w szkole w Kielnie. Nauczycielka wyrzuciła krzyż...

Wiadomości

Skandal w szkole w Kielnie. Nauczycielka wyrzuciła krzyż...

Wiadomości

"Mój przyjaciel usiadł i trzymał w dłoni swój...

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Niedziela Kielecka

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Zmiany personalne w diecezji elbląskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji elbląskiej

Zmiany zasad pisowni polskiej obowiązujące od 1 stycznia...

Wiadomości

Zmiany zasad pisowni polskiej obowiązujące od 1 stycznia...