14 maja 2005 r. w małej burgundzkiej wiosce Taizé podczas skromnej, choć podniosłej uroczystości do ekumenicznej wspólnoty przyjęty został Wojciech Jerie. Dołączył on do grona ponad 100 braci - katolików i protestantów - pochodzących z 25 krajów świata, powiększając do tego momentu trzyosobową grupę Polaków, członków wspólnoty (br. Marek, br. Krzysztof i br. Stefan). Wojtek jest także drugim bratem we Wspólnocie, który mocno związany jest z Wrocławiem. Podobnie jak br. Stefan (Szczepan Frankowski), który przywdział habit w lutym 1999 r., wywodzi się z wrocławskiego Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny.
Wojtek Jerie urodził się we Wrocławiu 28 października 1978 r., jak sam pisze „w niecałe dwa tygodnie po wyborze Karola Wojtyły na papieża”. Skończył elektronikę i telekomunikację na Politechnice Wrocławskiej. Jego przygoda z Taizé, gdzie jeździł na wakacje, rozpoczęła się na studiach. We Wrocławiu był zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny, gdzie m.in. był odpowiedzialny za przygotowanie modlitw z pieśniami z Taizé oraz za organizowanie punków przygotowań do wyjazdów na Europejskie Spotkania Młodych. Zaraz po ukończeniu studiów wyjechał do Taizé, gdzie 14 maja br. przyjął biały habit wspólnoty.
Warto odnotować jeszcze, że starszy brat Wojtka, Andrzej wybrał także drogę powołania i jest kapłanem w archidiecezji wrocławskiej.
W Taizé, francuskiej wiosce na południu Burgundii, brat Roger założył w 1940 r. międzynarodową wspólnotę ekumeniczną. Bracia zobowiązują się na całe życie dzielić ze sobą dobra duchowe i materialne, zachowywać celibat oraz daleko idącą prostotę. Utrzymują się wyłącznie z własnej pracy, nie przyjmują osobistych darów ani prezentów. W centrum każdego dnia w Taizé jest trzykrotna modlitwa. Niektórzy z braci, tworząc kilkuosobowe grupy zwane „fraterniami”, żyją wśród najuboższych (m. in. w Indiach, Brazylii czy Senegalu).
Od końca lat 50. tysiące młodych ludzi z wielu krajów przybywa do Taizé, aby brać udział w tygodniowych, modlitewno-refleksyjnych spotkaniach. Bracia odwiedzają też różne miejsca w Afryce, Ameryce Południowej, Azji i Europie, aby tam prowadzić małe i duże spotkania. Wszystkie są one etapami tej samej „Pielgrzymki zaufania przez ziemię”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu