Reklama

Kościół

Caritas Polska wspiera edukację w Indiach

Caritas

Dziś z Zarządem Caritas Polska spotkał się ks. Madan Sual Singh z Indii, z ośrodka społecznego Jana Vikas, który po raz pierwszy gości w Polsce i w Europie, by opowiadać o trudnej sytuacji chrześcijan w kraju. Spotkanie z zarządem Caritas dotyczyło zacieśnienia wzajemnej współpracy w dziedzinie edukacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gość z Jana Vikas, diecezjalnego ośrodka społecznego w Kandhamal z archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar, przybywa do Polski na zaproszenie Fundacji Christiani. Wizyta ks. Madana to ważna forma solidarności i wsparcia dla prześladowanych chrześcijan w Indiach, którzy, będąc częścią jednego Kościoła, nie są osamotnieni. Wizyta ks. Sual Singh w Warszawie stwarza okazję do zacieśnienia współpracy w celu systematycznego wsparcia projektów edukacyjnych, a także do przekazania informacji o codziennym życiu chrześcijan w rejonie Kandhamal. W planie m.in. wizyta w najważniejszych polskich miejscach kultu.

Od dobrego wykształcenia w Indiach zależy wysoka pozycja w społeczeństwie. Jana Vikas promuje wysokiej jakości edukację dla ubogich i potrzebujących studentów dystryktu Kandhamal, Odisha, w Indiach. Co roku organizuje przy wsparciu darczyńców specjalne programy i korepetycje dla uczniów klasy X przygotowujących do egzaminu końcowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kandhamal to jeden z najbiedniejszych dystryktów w stanie Odisha, a wskaźnik edukacji jest tam bardzo niski. Szczególnie utrudniony dostęp do edukacji mają chrześcijanie, bardzo biedni i prześladowani. Uczniowie nie mają żadnego dodatkowego programu nauczania, ponieważ ich rodzice nie są w stanie pokryć kosztów czesnego. Nie mają też odpowiedniej atmosfery do nauki w domu, wiele rodzin nie ma elektryczności.

W 2018 roku Caritas Polska podjęła współpracę z organizacją Jana Vikas z Indii. Zrealizowany wówczas projekt skupiał się na edukacji w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet w dystrykcie Kandhamal. Zajęcia adresowane były do dzieci, nastolatek i kobiet i trwały przez pół roku. W ramach projektu odbywały się cotygodniowe spotkania, na których podejmowane były tematy związane z handlem ludźmi, przemocą domową, a także małżeństwami nieletnich. Prowadzono je w szkołach i na targach miejskich, by dotrzeć do jak największej grupy odbiorców.

Reklama

Dzięki realizacji tego projektu wiele kobiet doświadczających przemocy uzyskało pomoc. Dzięki szkoleniom dowiedziały się także, gdzie mogą zwrócić się w sytuacji zagrożenia. Jednym z największych osiągnięć projektu było otwarcie centrum wsparcia dla kobiet w miejscowości Phulbani. Program odpowiadał na realne potrzeby lokalnej społeczności, które zdefiniowane zostały wcześniej przez organizację Jana Vikas przy współpracy z władzami rządowymi.

W planach jest kolejny wspólny projekty, tym razem odpowiadający na potrzeby dziewcząt i chłopców pochodzących z mniejszości i grup dyskryminowanych.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2019-05-08 18:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Otwarcie Domu Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Bożena Sztajner/Niedziela

„Ten dom to szczególny wyraz świadectwa i obdarowania” – powiedział 23 czerwca 2016 r. abp Wacław Depo metropolita częstochowski podczas uroczystego poświęcenia i otwarcia Domu Centrum Wolontariatu i Administracji Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, przy ul. Staszica 14 w Częstochowie.

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous