Reklama

Kongres w wieluńskich parafiach

Niedziela częstochowska 24/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia

„Do IV stacji Kongresowej - mówi ks. prał. Marian Stochniałek, kustosz sanktuarium - przygotowywaliśmy się modlitewnie, w niedzielę inaugurującą Kongres po Mszach św. miała miejsce krótka adoracja. W przeżywaniu tajemnicy Eucharystii pomagały nam listy Księdza Arcybiskupa. Tematyka homilii była również eucharystyczna, a akcent kładliśmy na cześć Jezusa w Najświętszej Hostii - największego daru niebios dla ludzi. W adorację w sposób szczególny zaangażowały się wspólnoty parafialne. Ufam, że Kongres przyniesie ożywienie kultu eucharystycznego, a przełożeniem miłości do Jezusa będzie większe zaangażowanie wspólnoty parafialnej, która dzięki comiesięcznej zbiórce pieniężnej oraz pomocy okolicznych piekarzy rozdaje chleb potrzebującym pomocy”. Dla dzieci i młodzieży Kongres, dzieli się ks. Michał Pabiańczyk - prefekt parafii, to nie tylko przedłużenie białego tygodnia, ale także specjalna adoracja w najbliższym tygodniu. Grupa młodzieżowa podczas spotkań odkrywa zapowiedzi Eucharystii w Starym Testamencie. W przyszłym miesiącu młodzi przeżyją pielgrzymkę, która będzie miała charakter eucharystyczny i będzie nawiązywała do biblijnego wydarzenia przejścia przez pustynię.

Parafia pw. św. Barbary Dziewicy i Męczennicy

Proboszcz parafii ks. Jarosław Boral podkreślał, że: „Adoracja Najświętszego Sakramentu to główny punkt łączności z IV Stacją Kongresu w Wieluniu”. Ksiądz Proboszcz wyraził nadzieję, że: „Owocem Kongresu będzie częstsze korzystanie wiernych z sakramentu pojednania, aby częściej mogli przyjmować Ciało Chrystusa. Większe ukochanie i otwarcie serca na Eucharystię, nie tylko realizowanie trzeciego przykazania przez pójście do kościoła, ale budowanie świątyni ducha”. Eucharystyczne będą też wakacje najmłodszych parafian. Msza św. będzie centralnym punktem wakacji z Bogiem dzieci, które będą wypoczywały w Karpaczu, oraz grupy młodych, którzy rowerami przemierzą trasę Wieluń - Kudowa Zdrój.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Parafia pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika

„W Kongres włączyliśmy się poprzez trzydniową adorację Najświętszego Sakramentu, która kończyła się Apelem Jasnogórskim, oktawalną procesję eucharystyczną - mówi ks. Grzegorz Słaby, prefekt parafii. Przygotowaniem był cały maj, który poświęciliśmy tematyce przykazań według nauczania Jana Pawła II, gdzie bardzo wiele miejsca poświęcono kultowi Najświętszego Sakramentu. Przypominaliśmy elementarne zasady czci, choćby uklęknięcie na widok przechodzącego kapłana z bursą”.

Parafia pw. św. Józefa

„Duchowym przygotowaniem wiernych do przeżycia Kongresu były homilie niedzielnych Mszy św. o Eucharystii - podkreślał ks. kan. Marian Mermer, proboszcz parafii. W adorację Najświętszego Sakramentu w godz. od 7.00 do 21.00 zaangażowały się wspólnoty m.in. Bractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz pobliskie szkoły. Przychodzili katecheci z dziećmi i młodzieżą, aby odkryć obecność żywego Boga ukrytego w kruszynie Chleba. Przedłużeniem Kongresu dla młodych będzie pielgrzymka, której celem jest pogłębienie znajomości biblijnych korzeni Eucharystii. Ks. Marian Mermer wskazywał, że: „Kongres Eucharystyczny z pewnością przyczyni się do lepszego rozumienia Eucharystii, wiary, do rozwoju kultu Eucharystii, może zrodzi się wśród wiernych pragnienie stworzenia bractwa eucharystycznego. (...) Mam nadzieję, że zwiększy się liczba osób, które będą przyjmowały Komunię św. i czas ich komunikowania się wydłuży, bo przecież Komunia św., dodaje odwagi, siły w życiu codziennym i jest pokarmem w drodze do Ojca. Współczesny człowiek cierpi na brak miłości, dlatego, że odrzucił Eucharystię”.

Siostry Bernardynki

Jedyna kaplica wieczystej adoracji w Wieluniu znajduje się na terenie parafii św. Józefa w popaulińskim kościele pw. św. Mikołaja przy klasztorze Sióstr Bernardynek, gdzie od 1986 r. jest wystawienie Najświętszego Sakramentu po porannej Mszy św. (godz. 6.30). Siostry z chóru uczestniczą w nabożeństwach, stąd też na zmianę po 30 min. adorują Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Charyzmat Sióstr to modlitwa i pokuta, dlatego w regule mają nocne adoracje podczas kwartalnych dni pokuty oraz w wyjątkowych sytuacjach życia Kościoła i Polski. Siostry spoza krat chóru obserwują, jak często do kościoła wchodzi młodzież idąca do szkoły czy z niej wracająca, przychodzą przed Najświętszy Sakrament rodzice z dziećmi, starsi. Matka Franciszka przełożona klasztoru podkreśla: „Rok Eucharystyczny i Kongres wzbudził w nas pragnienie, żeby przez naszą gorliwość więcej osób ożywiło swoją miłość do Jezusa Eucharystycznego. Pragniemy spoza klauzury działać i wzbudzić w innych pragnienie zatrzymania i «zameldowania się» przed Najświętszym Sakramentem”.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

2024-05-17 14:42

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Więcej ...

Ksiądz Jan Długosz w różnych odsłonach

2024-05-17 15:27

Maciej Orman/Niedziela

W Miejskim Ośrodku Kultury im. Władysława Sebyły w Kłobucku odbyła się gala podsumowująca II Regionalny Konkurs Plastyczny „W kłobuckim kościele jest skarbów wiele”, zorganizowany przez miejscową parafię św. Marcina – sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników.

Więcej ...

Madonno Inwałdzka, módl się za nami...

2024-05-17 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Pod koniec XIX stulecia kult Matki Bożej Inwałdzkiej zaczął powoli zanikać. Na odpusty przybywało coraz mniej pielgrzymów, głównie z najbliższej okolicy. Reszty dokonał pożar kościoła w 1889 r., podczas którego został uszkodzony cudowny obraz, zniszczone wota i ozdoby.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli