Reklama

Nie taki gimnazjalista straszny...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

19-20 maja br. miały miejsce II Hodyszewskie Dni Gimnazjalistów. Honorowy patronat nad obchodami objęli bp Stanisław Stefanek oraz Zofia Trancygier-Koczuk podlaski kurator Oświaty. W imprezie wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych z województwa podlaskiego. Tematem przewodnim spotkania było hasło: Pielęgnujemy i kultywujemy tradycje Podlasia. Na spotkanie przybyli m.in. gimnazjaliści z Szepietowa, Łomży, Supraśla, Wysokiego Mazowieckiego i Białegostoku.
Ks. Dariusz Matyga, pallotyn, wikariusz w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, współorganizator spotkania miał na celu przez ustalenie programu pielgrzymki, propagowanie wartości takich jak: religia, tradycja i patriotyzm. Pierwszy etap rozpoczął się 11-kilometrową trasą zadaniową, podczas której uczniowie zdobywali informacje o kulturze swych przodków i szukali reliktów przeszłości. W Piekutach Nowych zjedzono obiad, po którym wszyscy udali się pieszo do Hodyszewa, do sanktuarium Matki Bożej Pojednania. Tam miał miejsce koncert alumnów, kleryków z Ożarowa Mazowieckiego. Po godz. 22.00 zorganizowano dyskotekę, która trwała do północy, opiekunów zaskoczyły siły witalne młodzieży. Nazajutrz o godz. 7.30 sprawowana była uroczysta Msza św., której przewodził bp Stanisław Stefanek. Na Mszy św. nie zabrakło ani jednego gimnazjalisty - z dumą wyznał ksiądz Dariusz.
Pielgrzymów szczególnie interesuje miejsce nazwane Krynicą. 200 lat temu lasy otaczające Hodyszewo zaliczane były do terenów królewskich. Na jednym z drzew rolnik znalazł obraz Matki Bożej, nazwanej z czasem obrazem Matki Bożej Pojednania. Wierni odczytali obraz jako cudowny znak, powstało sanktuarium, w którym modlili się, powierzali się opiece Matki Bożej, szukali zgubionej drogi do Boga. Na przestrzeni wieków skupiali się tam wyznawcy różnych religii: grekokatolicy, prawosławni i katolicy. W miejscu objawienia bije cudowne źródełko. Woda wypływająca z niego jest niezwykle czysta, co potwierdziły badania sanepidu. Przetrzymywana nawet pół roku w plastikowej butelce nie traci swoich właściwości.
Na pytanie o reakcję gimnazjalistów na to niezwykłe miejsce ksiądz Dariusz odpowiedział, że młodzież ma świadomość, że przebywa w miejscu poświęconym, rodzi się w nich postawa dojrzałości i odpowiedzialności. Na Mszy św. i spotkaniach modlitewnych panowała cisza i atmosfera skupienia, co mile zaskoczyło wszystkich wychowawców.
Ksiądz Dariusz dużą zasługę przypisuje temu historycznemu miejscu. 25 lat temu obraz Matki Bożej Pojednania poświęcił kard. Franciszek Macharski i ukoronował go koronami papieskimi. 28 sierpnia będą obchody rocznicy tego wydarzenia.
Wójt gminy Piekuty Nowe - Marek Kaczyński uważa, że pokazano alternatywę młodym ludziom. Uczestnicy Hodyszewskich Dni Gimnazjalistów o spotkaniu mówią w samych superlatywach. Konkursy, scenki kabaretowe, nauka strzelania zorganizowana przez koło myśliwskie, skoki na bungee, występ słynnego kabaretu „Widelec” z Białegostoku to tylko nieliczne z punktów programu. Jak zdradziła nam wychowawczyni jednej z grup, młodzież wraca uduchowiona i usatysfakcjonowana. Uczestnicy poprzedniej imprezy namawiali całą szkołę do wzięcia udziału w tegorocznych obchodach. Na uwagę zasługuje wyrozumiałość i dobra wola wykazana przez księdza proboszcza i wójta. Pozwoono młodzieży grać nowoczesną muzykę. Dzięki takim działaniom Kościół nie zostanie skazaną na niepamięć skostniałą instytucją, ale żyjącym w sercach młodych ludzi ciałem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 15. Pielgrzymka Szkół im. kard. Stefana Wyszyńskiego

2024-05-22 20:31

Jasna Góra/Facebook

„Maryjo, powiedz: Którędy droga?" - to motto Pielgrzymki Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się na Jasnej Górze. Podczas pielgrzymki uczniowie zastanawiali się jak w różnorodności powołań i dróg życiowych znaleźć swoje miejsce.

Więcej ...

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Adobe Stock

Papież Benedykt XVI zaproponował, żeby do kalendarza liturgicznego wprowadzić nowe święto ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Więcej ...

Matko Ostrobramska, módl się za nami...

2024-05-22 20:50

Adobe Stock

W 1626 r. tuż przy Ostrej Bramie osiedlili się karmelici bosi, otaczając obraz szczególną czcią. Wybudowali klasztor i kościół p.w. św. Teresy z Avila. Następnie zbudowali kaplicę nad Ostrą Bramą i tam umieścili obraz, nad którym władze miasta zleciły im opiekę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele