Reklama

W poszukiwaniu Boga

Niedziela łódzka 24/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z o. Pawłem Kozackim - dominikaninem, rekolekcjonistą i redaktorem - rozmawia Rafał Osiński

Rafał Osiński: - W potocznym rozumieniu religia wiąże się z pewnym zbiorem prawd i zasad. Jednak coraz powszechniej słychać opinie: „Nie znoszę, jeżeli ktoś mówi, jak mam postępować!” Gdzie znajduje się źródło takich postaw?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O. Paweł Kozacki OP: - Może w niewłaściwym głoszeniu Słowa. Wiara nie jest zbiorem prawd i zasad, tylko relacją między człowiekiem a Bogiem - osobowym spotkaniem. Dopiero z takiej perspektywy wynikają wymagania. Natomiast jeśli zaczyna się od zasad, trudno dziwić się oporowi, negacji, odrzuceniu. Dlatego niezmiernie istotne wydaje się uzasadnienie stawianych wyzwań. Słowa Chrystusa: „Przybliżyło się do was Królestwo Boże”, „Chcę u Ciebie spożyć wieczerzę” stanowiły zaproszenie do spotkania, a doświadczenie przez człowieka, że jest kochany i Jezus dostrzega jego wartość, otwierały na przemianę. Tymczasem w dzisiejszym przepowiadaniu wciąż mamy za dużo moralizatorstwa, a za mało duchowości i nauki głębokiej modlitwy.

- Co stanowi najczęstszą chorobę duchową naszych czasów?

- Nie znam statystyk, ale muszę przyznać, że spotykam w ludziach powszechne poczucie lęku: przed życiem i śmiercią, przed innym ludźmi i samym sobą, obawy przed kochaniem i byciem kochanym.

Reklama

- A może jedną z przyczyn zagubienia jest zniekształcanie obrazu Boga poprzez skupianie się na skrajnościach: Sprawiedliwy Sędzia - Pełnia Miłosierdzia? Przecież Bóg łączy w sobie zarówno cechy tradycyjnie ojcowskie, jak i macierzyńskie.

- Każde ludzkie słowo o Bogu jest kalekie; coś przybliża, a zarazem coś zasłania. Św. Tomasz zaznacza, że rzeczywistość Boga przekracza zdolność ludzkiego pojmowania. Zatem im bogatsza paleta porównań, tym bardziej zbliżamy się do Prawdy, świadomi, że zaledwie jej dotykamy. Dlatego twierdzenie, że Bóg jest Ojcem czy Matką coś o Nim mówi, ale nie wyczerpuje Jego istoty. Można zastosować jeszcze tysiące innych porównań...

- Kard. Ratzinger, obecny Papież Benedykt XVI, podkreśla, że Bóg przekracza te opisowe formy. Zatem jak rozmawiać z niewierzącymi o Bogu?

- Przede wszystkim ich posłuchać. Człowiek nosi w sobie tęsknotę za Bogiem i gdy stworzy się odpowiedni klimat, to może ją wypowiedzieć. Jeśli ktoś próbuje tylko przemawiać, nie doprowadzi niewierzącego do Chrystusa. Z kolei ograniczając się wyłącznie do indywidualnego kontaktu, też traci ważny wymiar oddziaływania wspólnoty Kościoła. Nie istnieją zatem uniwersalne rozwiązania. Każdorazowo należy poszukiwać drogi do konkretnego człowieka. A jeśli ktoś deklaruje się jako niewierzący i w ogóle nie zagląda do kościoła, pewnie trzeba będzie spotkać go na jego terenie: np. podczas spotkania w pubie czy na imieninach.

- Dlaczego konkretnie udokumentowane cuda, choć zawierają opis faktów (przemiana Hostii w rozpoznawalne ludzkie Ciało we włoskim Lanciano czy obserwacja przez tłum wirującego słońca w portugalskiej Fatimie), nie są przyjmowane jako wystarczające dowody na prawdziwość chrześcijaństwa?

- Kiedy człowiek wątpiący czy niewierzący słyszy o cudach, może myśleć: może coś się działo, a może nie działo i to tylko wymysł... Spośród ludzi, którzy widzieli cuda dokonane przez Jezusa, też nie wszyscy uwierzyli. Człowiek jest nieufny i ma w sobie mechanizm, pozwalający na obronę przed każdą prawdą; zwłaszcza gdy przekracza ona naturalną rzeczywistość. Poza tym jesteśmy mistrzami świata w niedostrzeganiu prawd, których uznanie zmuszałoby do przemiany życia. Jednak mechanizmy obronne to już temat dla psychologa.

- Dziękuję bardzo za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli