Reklama

Puls tygodnia

Rzucić ogień na ziemię

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 11-12 czerwca 2005 r. w Warszawie trwa sesja inaugurująca III Ogólnopolskiego Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich pod hasłem: Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął (Łk 12, 49). Udaje się na nią także delegacja z naszej diecezji. Bez wątpienia na ruchach nam zależy, i to nie od dziś. Już sługa Boży bp Wilhelm Pluta w swej dalekowzrocznej wizji duszpasterstwa wyraźnie akcentował ich rangę dla życia poszczególnych chrześcijan i całego Kościoła. Ta linia była i jest kontynuowana najpierw przez bp. Józefa Michalika i teraz przez bp. Adama Dyczkowskiego.
Bardzo popierał działalność i rozwój ruchów i stowarzyszeń katolickich Ojciec Święty Jan Paweł II. Podczas pamiętnego spotkania liderów ruchów w Rzymie w 1998 r. Papież mówił: „Nowe ruchy powstawały i rozwijały się w życiu Kościoła jako element nowy i niespodziewany, a czasem nawet naruszający dotychczasową równowagę. Rodziło to wątpliwości, niepokoje i napięcia; czasem wiązało się z przejawami zarozumiałości i nieumiarkowania z jednej strony oraz licznymi uprzedzeniami i zastrzeżeniami z drugiej. Ten okres poddał ruchy próbie wierności i pozwolił ocenić autentyczność ich charyzmatów”. Ruchy w początkowej fazie wprowadzają zamieszanie, ale dziś wiemy już dobrze, że Kościół ich potrzebuje. Okazuje się bowiem, że trudno już w tej chwili spotkać głęboko wierzącego i zaangażowanego w życie parafii i społeczeństwa katolika, który nie byłby związany z jakimś ruchem bądź stowarzyszeniem. W obecnej fazie życia Kościoła ruchy okazują się po prostu nieodzowne.
Hasło kongresu przypomina, że ruchy i stowarzyszenia katolickie potrzebują dzisiaj nowego ognia Ducha Świętego na dalszy rozwój oraz realizację posługi w Kościele i wobec społeczeństwa. Potrzebują go ruchy, bo potrzebuje go Kościół. W końcu ruchy są od tego, by był „ruch”, by coś się działo. Ponieważ chrześcijanie, jak zresztą wszyscy ludzie, mają tendencję do spoczywania na laurach i do stagnacji, co jakiś czas Duch Święty tchnie mocniej niż zwykle, by rozpalić to, co było letnie, czy wręcz rozwalić to, co ma na sobie piętno stagnacji i lenistwa, co zbudowali ludzie, którzy zapomnieli, że są powołani do bycia solą ziemi. Kościół, w tym nasza diecezja, tęskni za takim tchnieniem Ducha na początku XXI wieku.
Wobec takich wyzwań rozpoczynający się kongres nie chce poprzestać na dwudniowym spotkaniu i wyraźnie wybiega myślą w przyszłość. Sesja inaugurująca rozpoczyna bowiem większe dzieło. Począwszy od teraz, przez najbliższe 2 lata jego praca będzie kontynuowana w 14 kongresach tematycznych, obejmujących różne obszary apostolstwa i formacji. Praca ta będzie się odbywała poprzez spotkania oraz kongresowy serwis internetowy. W czerwcu 2007 r. odbędzie się sesja podsumowująca prace kongresu. Organizatorzy mają nadzieję, że wykorzystanie internetu pomoże w stworzeniu wspólnej płaszczyzny wymiany doświadczeń, w dzieleniu się świadectwami podejmowanych prac i inicjatyw, w postawieniu sobie pytań, które nurtują Kościół, i w poszukiwaniu na nie odpowiedzi.
Kościół tego potrzebuje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza: współpracujemy z organami państwa i chcemy wspierać poszkodowanych

2024-05-15 10:26

Red.

„Władze kościelne deklarują pełną współpracę z organami państwa w celu wyjaśnienia wszystkich spraw związanych z zarzutami postawionymi duchownemu” - czytamy w komunikacie kurii diecezji rzeszowskiej po aresztowaniu wikarego w Święcanach.

Więcej ...

Bp Przybylski: Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz

2024-05-15 20:26
Bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz na tym świecie - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. w kościele akademickim na zakończenie drugiego dnia 56. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest „Kościół i Państwo - razem czy osobno?”, a jego organizatorem jest Wydział Teologii KUL.

Więcej ...

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...