Reklama

Aktualności

Białoruś po wyborze nowego Papieża

CATHOLIC.BY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Informacja o wyborze nowego następcy świętego Piotra Apostoła bardzo szybko obleciała świat. Wierni Kościoła Katolickiego na Białorusi z wielkim zainteresowaniem i troską śledzili bieg wydarzeń.

Prawdziwa radość zapanowała 13 marca 2013 r., wieczorem. Kardynałowie w drugim dniu Konklawe, wybrali następcę św. Piotra Apostoła. Został nim Kardynał Jorge Mario Bergoglio, który pochodzi z Argentyny. Świat ujrzał biały dym, unoszący się nad Kaplicą Sykstyńską. Rozdzwoniły się dzwony nie tylko w Watykanie, lecz w wielu kościołach i kaplicach na Białorusi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Białorusi biskup Aleksander Kaszkiewicz skierował do wiernych całego kraju przesłanie, w którym dziękuje za dar modlitewnego wsparcia posługi Papieża Benedykta XVI, który jak zaznacza hierarcha „podjął decyzję, aby Łódź Piotrowa została powierzona Nowemu Papieżowi”.

Hierarcha zaznacza, że Chrystus zawsze jest obecny w swoim Kościele, który podtrzymuje w istnieniu. „Kolejny raz przez wybór Ojca Świętego przekonujemy się, że Chrystus jest obecny w Swoim Kościele, i tak, jak w ewangelicznym wydarzeniu podczas wzburzenia fal na jeziorze, zwraca się do nas - „Nie bójcie, Ja jestem z Wami”, - zaznaczył przewodniczący białoruskiego episkopatu.

W nawiązaniu do imienia „Franciszek”, biskup tłumaczy, że Papież nawiązuje do ubogiego i prostego życia św. Franciszka z Asyżu oraz do ewangelizacyjnego zapału św. Franciszka Ksawerego, wielkiego jezuickiego misjonarza.

Również biskup Aleksander Kaszkiewicz w imieniu episkopatu i wszystkich wiernych Kościoła Katolickiego na Białorusi wystosował list do Ojca Świętego Franciszka, w którym wyraża najserdeczniejsze życzenia wraz z największym szacunkiem i synowskim oddaniem. W liście biskup zapewnia o stałej pamięci modlitewnej i wsparciu duchowym osoby Ojca Świętego, by Kościół Chrystusowy pod kierownictwem Papieża Franciszka mógł pewnie głosić światu Dobrą Nowinę naszego Pana.

Reklama

14 marca br. w mińskiej archikatedrze odbyła się uroczysta Msza Święta dziękczynna za obranie nowego Papieża. Eucharystii przewodniczył metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, który również wygłosił Słowo Boże.

Arcybiskup Kondrusiewicz przybliżył wiernym sylwetkę nowego Papieża, z którym miał okazje kilkakrotnie się spotykać przy okazji synodów i posiedzeń w Watykanie. „W rozmowie z kardynałem Bergoglio można było wyczuć, że jest to człowiek z wielką pokorą, bardzo uduchowiony, człowiek modlitwy, który żyje sprawami, szczególnie tymi, którzy cierpią biedę i prześladowanie, nie dąży do ziemskiej sławy, a Boga ma na pierwszym miejscu”, zaznaczył arcybiskup Kondrusiewicz Kościoła.

Dowodem tego wszystkiego, jak dodał metropolita mińsko - mohylewski, jest wieczór samego wybrania, kiedy Papież Franciszek ukazał się całemu światu na balkonie loggii watykańskiej w zwykłej białej sutannie bez żadnych dodatków.

Podczas kazania hierarcha odniósł się do pierwszych słów wygłoszonych przez Papieża Franciszka, w których była mowa o tym, że rozpoczyna wspólną wędrówkę wraz z ludem, współpracę, braterstwo i miłość między narodem. Metropolita liczy, że ta współpraca i miłość będzie rozwijała się również bardzo dobrze jak za poprzednich pontyfikatów, co zaowocuje długo oczekiwaną wizytą następcy świętego Piotra Apostoła na białoruskiej ziemi. Arcybiskup Kondrusiewicz zapowiedział, że w najbliższym czasie Konferencja Katolickich Biskupów Białorusi skierują oficjalne zaproszenie do Papieża, by zechciał nawiedzić oraz umocnić Bożym Słowem i pokrzepić błogosławieństwem młody Kościół na Białorusi.

Podczas pierwszego wyjścia, od razu po wybraniu 266 następcy świętego Piotra Apostoła, nowy papież Franciszek poprosił wszystkich zebranych na watykańskim placu i przed odbiornikami komunikacji informacyjnej o modlitwę w swojej intencji, by sprostał wszystkim zadaniom i obowiązkom.

Reklama

Spełniając prośbę samego Papieża, u progu jego pontyfikatu, biskup piński Antoni Dziemianko wraz z wiernymi Polesia podczas Eucharystii sprawowanej 14 marca br. w pińskiej katedrze, zanosił do Boga modlitwy w intencji papieża, aby Boże błogosławieństwo towarzyszyło mu każdego dnia.

W czasie kazania hierarcha przypomniał swoim diecezjanom o obowiązkach względem Kościoła. „Naszym obowiązkiem jest zachować wierność Papieżowi. Pod Jego zwierzchnictwem dążyć do doskonałości, do świętości, bo to jest ważnym zadaniem Kościoła, któremu przewodniczyć będzie Papież Franciszek”, - dodał biskup Dziemianko.

Hierarcha zachęcił wiernych do modlitwy w intencji papieża Franciszka, który z niesamowitym uosobieniem pokory przychodzi z Argentyny, by prowadzić lud wierny do zbawienia.

Papież obrał imię „Franciszek”, które zapewne będzie wyznacznikiem jego pontyfikatu. Kościół na Białorusi wierzy w to, że nowy papież widzi w św. Franciszku tę misję, która została mu powierzona - aby podeprzeć Kościół, wprowadzić trochę nowego ducha, tak jak to czynili jego wielcy poprzednicy.

Ojciec Święty chce swoim życiem naśladować św. Franciszka z Asyżu: być pokornym, nie przywiązywać się do rzeczy materialnych, głosić Ewangelię i służyć biednym i cierpiącym.

Papież Franciszek, którego już dzisiaj bardzo kocha i modli się za niego naród białoruski, rozpoczyna nowy szlak - szlak otwartości i przyjaźni ze wszystkimi narodami i religiami. Niech będzie dla nas wszystkich przykładem pokory oraz dążenia do życia w prostocie, która pozwoli zauważyć drugiego człowieka.

Podziel się:

Oceń:

2013-03-15 20:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wojenne emocje

Pora jeszcze gorliwiej sięgnąć po modlitwę różańcową i objąć nią nasze służby mundurowe na granicy polsko-białoruskiej, ale także migrantów.

Więcej ...

Współpracownik Apostołów

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

GK

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Marek w księgach Nowego Testamentu występuje pod imieniem Jan. Dzieje Apostolskie (12, 12) wspominają go jako „Jana zwanego Markiem”. Według Tradycji, był on pierwszym biskupem w Aleksandrii.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

2024-04-25 20:08

BPJG

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim