Reklama

Z wizytą w parafii

Parafia z elektronicznym organistą

Niedziela płocka 26/2005

24 maja bp Roman Marcinkowski odbył wizytację kanoniczną maleńkiej, liczącej zaledwie 950 mieszkańców wspólnoty parafialnej w Wojnówce w dekanacie mławskim. Mimo że parafia jest niewielka liczebnie, wiele innych większych wspólnot mogłoby pozazdrościć rozmachu, z jakim prowadzona jest tu praca duszpasterska i dzieła materialne. Jest to na dodatek jedyna w diecezji parafia, która ma... elektronicznego organistę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Stanisława Kostki w Wojnówce

Patron parafii: św. Stanisław Kostka
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Anny
Dekanat: mławski
Miejscowości: Korboniec, Podkrajewo, Wiśniewko, Wojnówka
Kaplica filialna: w Podkrajewie
Proboszcz: ks. Krzysztof Muzal
W parafii działają: Akcja Katolicka, rada parafialna, lektorzy, ministranci, koła Żywego Różańca (6), asysta procesyjna
Współpracują z parafią: Ochotnicza Straż Pożarna w Podkrajewie
Msze św. w niedziele:
w kościele parafialnym - 9.00, 11.00
w kaplicy filialnej - 16.00

Charakterystyka wspólnoty

Reklama

Kierujący parafią od 4 lat ks. Krzysztof Muzal zaprezentował w wizytacyjnym sprawozdaniu swoją parafialną wspólnotę. Liczy ona 950 osób, mieszkających w 4 wsiach. Kościół położony jest w najmniejszej z wiosek, niewielkie odległości (2-3 km) powodują, że frekwencja na Mszy św. niedzielnej jest wysoka i wynosi ok. 50% zobowiązanych do uczestnictwa. Obok kościoła parafialnego w Wojnówce istnieje kaplica filialna w Podkrajewie - wsi, w której mieszka połowa parafian.
Wierni licznie uczestniczą w rekolekcjach, Różańcu, Drodze Krzyżowej, nabożeństwie majowym, zarówno w kościele, jak i przy przydrożnych figurach. W pierwszą sobotę miesiąca odmawiany jest Różaniec za Jana Pawła II, w każdą środę zaś wierni gromadzą się przy figurze patrona parafii na wspólną modlitwę litanijną. We wszystkie piątki odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, zaś w pierwsze piątki miesiąca w kościele i w kaplicy odprawiane jest nabożeństwo do Serca Pana Jezusa, ze szczególnym udziałem chorych.
Każdego roku udzielanych jest ok. 12 tys. Komunii św., w codziennej Eucharystii bierze udział ok. 15 osób, zawsze też są na niej ministranci. W każdą niedzielę na Mszy św. jest niemal setka dzieci, ok. 70 z nich uczestniczy regularnie w nabożeństwie różańcowym.
Parafianie udają się też z pielgrzymkami do sanktuariów maryjnych. Chętnie sięgają także po prasę katolicką. W parafii rozprowadzane są następujące tytuły: „Nasza Arka”, „Cuda i Łaski Boże” oraz „Niedziela”.
Niestety, jak stwierdził Ksiądz Proboszcz, ok.30% parafian prawie zupełnie nie praktykuje swej wiary, ograniczając się do przyjęcia koniecznych sakramentów. „Dzieje się tak, mimo że parafianie ci przyjmują księdza po kolędzie i twierdzą, że są ludźmi wierzącymi. Niestety, głęboka i długo trwająca pauperyzacja kulturowo-moralna, stanowiąca często fundament ich tożsamości, nie pozwala na budowanie choćby szczątkowego życia duchowego, które nadto jest wyniszczane typowymi patologiami” - mówił Duszpasterz.

Inicjatywy duszpasterskie

Reklama

Obok tradycyjnego nurtu w duszpasterstwie parafialnym ks. Muzal rozwija też pracę z dziećmi i młodzieżą. W 2001 r. kościół ozdobiło 56 różańców wykonanych przez najmłodszych, rok później znalazły się tam 72 wizerunki Matki Bożej. W 2003 r. na ścianach świątyni zawisły 64 krzyże - od wykonanych z pieczywa po granitowe. Obok upominków nagrodą za udział w tych konkursach był wyjazd dzieci do sanktuarium w Gietrzwałdzie.
Również młodzież angażuje się w życie religijne, biorąc udział w spotkaniach o randze diecezjalnej. Nagrodą dla wyróżniających się młodych ludzi są wyjazdy do Taizé.
We wspólnocie działa także kilka grup parafialnych. Rada parafialna i Akcja Katolicka zajmują się m.in. organizacją festynu, adoracją grobu Pańskiego, a także pomocą w przeprowadzeniu wszelkich bieżących działań duszpasterskich i materialnych.
Koła Żywego Różańca działają od wielu lat. W 1905 r. powstało pierwsze z nich, kolejne w latach 1930 i 1953. Nastepne 3 koła rozpoczęły działalność już za proboszczowania ks. Muzala, w 2002 r.
W parafii jest 24 ministrantów (w tym 6 lektorów). 2 razy w miesiącu służba liturgiczna spotyka się na zbiórkach. Do ich zadań - obok służenia do Mszy św. - należy też obsługa „elektronicznego organisty” - automatu, odgrywającego pieśni liturgiczne. Ministranci pomagają też w sprzątaniu cmentarza.
Ochotnicza Straż Pożarna w Podkrajewie działa od 1946 r. Oddział liczy obecnie 25 strażaków, najstarszy z nich służy już od 50 lat. Druhowie biorą udział w adoracji grobu, uroczystościach parafialnych, asyście procesyjnej, ochoczo wspomagają Księdza Proboszcza w pracach remontowo-budowlanych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokonania materialne

Trudno byłoby znaleźć drugą tak mała wspólnotę, gdzie - parafrazując słowa Winstona Churchilla - tak niewielu zrobiło w tak krótkim czasie tak wiele. Wystarczy wspomnieć, że przez ostatnie 4 lata odbył się kapitalny remont plebanii zbudowanej w latach 80. XX w. przez poprzedniego proboszcza ks. kan. Jana Maćkiewicza. W ramach renowacji budynku nastąpiła wymiana poszycia dachu, remont i przebudowa wnętrza, wymiana okien, montaż nowej instalacji elektrycznej, hydraulicznej i ciepłowniczej, wymiana podłóg, sanitariatów, budowa ekologicznej oczyszczalni ścieków, malowanie wnętrza i wykonanie nowej elewacji, zainstalowanie monitoringu i instalacji alarmowej, a także antywłamaniowych okien.
Kościół zyskał zaś nową posadzkę i okna, nową boazerię, drzwi w zakrystiach, nowy chór, ławki, krzesła, rzeźby, konfesjonały, meble w zakrystii, szaty, oświetlenie, nagłośnienie, wentylację wewnętrzną, chodniki na zewnątrz, księgi i paramenty. Do wymienionych prac dołożyć trzeba jeszcze remont kaplicy w Podkrajewie.
„Prace te wiązały się z olbrzymimi kosztami, ale pomogło nam racjonalne wykorzystanie posiadanych środków, życzliwość i ofiarność parafian oraz to, że jako parafia włożyliśmy we wszystkie te dzieła mnóstwo własnej pracy” - mówił ks. Muzal.

Przebieg wizytacji

Wizytacyjne spotkanie Biskupa Romana z parafią Wojnówka rozpoczęło się o godz. 17.00 w kościele, gdzie Ksiądz Biskup poprowadził krótką adorację Najświętszego Sakramentu. Po modlitwie ks. Krzysztof Muzal złożył wizytacyjne sprawozdanie, w którym przypomniał, że przed 20 laty zdawał przed Biskupem Romanem egzamin z teologii pastoralnej. „Tematem tego egzaminu była wizytacja kanoniczna i bierzmowanie. Dziś przychodzi mi zdać ten egzamin w praktyce” - mówił ks. Muzal.
Po sprawozdaniu Księdza Proboszcza swą działalność zaprezentowały grupy parafialne, po czym rozpoczęła się Msza św. ingresowa. W homilii Ksiądz Biskup powiedzial m.in.: „Wasza parafia wchodzi w skład Kościoła diecezjalnego i wszystko, co się tu dokonuje, jest ubogaceniem tego Kościoła. Dziękuję Księdzu Proboszczowi i parafianom, którzy często pokonując własne niedostatki, wspomagają tę wspólnotę, by piękniała i jaśniała coraz większym blaskiem. Cieszy mnie też duchowy wymiar waszego życia, bo mimo że macie piękną odnowioną świątynię, to i tak zawsze najpiękniejszym kościołem jest żywy człowiek, w którego sercu mieszka Bóg”.
Po Mszy św. wierni pod przewodnictwem Księdza Biskupa modlili się na parafialnym cmentarzu. O 19.00 rozpoczęła się natomiast kolejna Msza św., w trakcie której Biskup Roman udzielił sakramentu bierzmowania uczniom III klas gimnazjalnych.

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Bogdan Rymanowski spotkał się z uczniami liceum sióstr nazaretanek

2025-04-03 18:31

zrzut ekranu YT

Każde wejście na antenę wiązało się z ryzykiem, że to właśnie oni będą musieli przekazać widzom tragiczną wiadomość - tak znany dziennikarz Bogdan Rymanowski wspomina 2 kwietnia 2005 r., dzień śmierci Jana Pawła II. Znany dziennikarz spotkał się z uczniami szkoły średniej prowadzonej przez siostry nazaretanki w Warszawie.

Więcej ...

Nieumiarkowani w Wielkim Poście

2025-04-01 17:21

Niedziela Ogólnopolska 14/2025, str. 3

Archiwum

Jeśli jeszcze nie wykonałeś(-aś) kroku w stronę Chrystusa, to nigdy nie jest za późno, by go zrobić.

Więcej ...

Wspominali swego patrona

2025-04-03 23:17

Marek Białka

- Jesteśmy z tego dumni, że mamy takiego patrona, który jest godny naśladowania – powiedziała dyr. Monika Holik.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Wiara

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!