14 czerwca minęło 6 lat, kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II w bólu, chorobie i cierpieniu stanął na ziemi zagłębiowskiej. Witały go tłumy, na jego cześć wiwatowali wszyscy, niezależnie od wieku i pozycji społecznej. Miejscem historycznego spotkania stał się plac przy ul. Gwiezdnej, nazwany później placem Papieskim. Diecezjanie na czele z Pasterzem Kościoła sosnowieckiego - bp. Adamem Śmigielskim SDB podjęli zobowiązanie, że dokąd żyć będą, będą gromadzić się na tym świętym miejscu, każdego roku. „To już drugie w tym roku bardzo liczne zgromadzenie na placu Jana Pawła II. 8 kwietnia - w dzień pogrzebu Ojca Świętego - modliło się tutaj 100 tys. wiernych. Dziś, w 6. rocznicę jego pobytu, przyszli podziękować za dar Jana Pawła II” - zauważył dziekan dekanatu św. Jadwigi Śląskiej - ks. kan. Zygmunt Kamiński.
Mszę św., której przewodniczył Ksiądz Biskup, przeżywano wraz z obecnością relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Wcześniej relikwiarz z parafii św. Joachima na plac Jana Pawła II procesyjnie nieśli hutnicy, górnicy i kolejarze. „W św. Teresie chcemy odczytać obraz piękny, pełen prostoty, żarliwej miłości, ufności, pokory i umiejętności cierpienia dla Jezusa, złożenia siebie dla Jezusa, który w Eucharystii siebie składa w ofierze. Chcemy tę Eucharystię przeżyć jako dziękczynienie za Rok Eucharystii, jako dziękczynienie za dar Ojca Świętego Jana Pawła II, jako dziękczynienie za obecność relikwii św. Teresy. Z ufnością i miłością przychodzimy do Jezusa, który daje nam siebie w Eucharystii” - mówił Pasterz Kościoła sosnowieckiego.
Biskup pomocniczy diecezji sosnowieckiej Piotr Skucha, duchowieństwo diecezjalne z kanclerzem Kurii - ks. dr. Czesławem Tomczykiem, Seminarium Duchowne z ks. dr. Włodzimierzem Skocznym, przedstawiciele zakonów męskich i żeńskich, przedstawiciele władz terytorialnych, pielgrzymi, którzy w pieszej pielgrzymce przybyli na obchody jubileuszu z Jaworzna oraz z sosnowieckich parafii, poczty sztandarowe i wiele stowarzyszeń apostolskich byli świadkami duchowego święta.
Wierni zgromadzeni na placu Jana Pawła II w swoich dłoniach trzymali róże, które są symbolem piękna, a zarazem gotowości do przyjęcia cierpienia - ofiary miłości. Kwiaty poświęcił i pobłogosławił Biskup Ordynariusz, po czym relikwie św. Teresy niesione przez hutników wyszły do wiernych - podobnie jak 6 lat temu, kiedy Ojciec Święty objeżdżał poszczególne sektory i błogosławił zgromadzonych.
Widocznym znakiem miłości do Ojca Świętego jest papieski krzyż, który stanął kilka metrów od miejsca, w którym Papież wysiadał z samochodu, by przejść do ołtarza. Od kilku miesięcy obok krzyża znajduje się również pomnik Jana Pawła II.
VII Pielgrzymka Ojca Świętego do Polski, podczas której po raz pierwszy w dziejach Kościoła sosnowieckiego Piotr naszych czasów stanął na zagłębiowskiej ziemi, stała się najważniejszym wydarzeniem w całej historii diecezji sosnowieckiej. Dzień 14 czerwca 1999 r. złotymi zgłoskami już na wieki zapisze się w historii tej ziemi. Wszyscy z pewnością żywo mamy w pamięci chwile, które rozgrywały się na placu przy ul. Gwiezdnej. Całe Zagłębie na przyjazd Ojca Świętego oczekiwało z autentycznym utęsknieniem i radością, dlatego pragnęło przyjąć go jak najgodniej i jak najwspanialej. Słowa: „Ojcze Święty, kochamy cię”, „Zostań z nami” jak echo wracają do dziś. Brzmiały w naszych uszach raz jeszcze, kiedy wierni zgromadzili się na Eucharystii pogrzebowej 8 kwietnia. 100 minut pobytu Jana Pawła II w Sosnowcu należało do najpiękniejszych momentów w kronice całego Zagłębia. Dziś wiadomo, że już nigdy się nie powtórzą. „Nie oznacza to jednak, że Ojca Świętego nie ma wśród nas. Jest jeszcze bardziej niż kiedykolwiek. Czujemy jego obecność, wsłuchujemy się w jego słowa, czytamy dokumenty. Papież Polak będzie z nami zawsze” - podkreślał bp Śmigielski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu