Będzie to trzecie spotkanie obu mężów stanu a głównymi tematami rozmów mają być obecne napięcia w Kościele oraz sytuacja na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.
Zdaniem mediów jednym z zagadnień, jakie poruszą papież i gość z Rosji, będą napięcia w łonie Kościoła katolickiego, związane m.in. z wysuwanymi przez Moskwę zarzutami pod adresem grekokatolików ukraińskich, jakoby utrudniali oni stosunki katolicko-prawosławne, oraz groźba schizmy w świecie prawosławnym po udzieleniu autokefalii Kościołowi prawosławnemu na Ukrainie. Tematyka ukraińska będzie z pewnością jedną z najważniejszych, ale i najtrudniejszych w czasie tego spotkania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Należy przypomnieć, że w dniach 5-6 lipca Franciszek ma się również spotkać z greckokatolickim arcybiskupem większym kijowsko-halickim Swiatosławem Szewczukiem, pozostałymi członkami Stałego Synodu i metropolitami Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Będzie to bardzo ważne wydarzenie, w czasie którego papież prawdopodobnie przygotuje „wielką niespodziankę dla grekokatolików”, jak to zapowiedział kilka tygodni temu nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Claudio Gugerotti.
Reklama
W ostatnim czasie wzmogło się napięcie w stosunkach ukraińsko-rosyjskich, gdy na początku maja Putin uprościł. Procedurę przyznawania obywatelstwa rosyjskiego niektórym grupom Ukraińców i mieszkańców okupowanych przez Rosję rejonów wschodniej Ukrainy, zwłaszcza Donbasu. Krok ten ostro potępiły Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczy niedawno, że Rosja dąży do „destabiblizacji sytuacji na wschodzie Ukrainy”.
Ojciec Święty wielokrotnie wzywał do przywrócenia pokoju w tym kraju i na różne sposoby starał się pomagać tamtejszym mieszkańcom. Między innymi z jego inicjatywy przeprowadzono na Wielkanoc 2016 w krajach UE zbiórkę na Ukrainę, która przyniosła 16 mln euro, rozdzielonych następnie wśród najbardziej potrzebujących obywateli tego kraju.
Franciszek i W. Putin spotykali się dotychczas dwukrotnie: 25 grudnia 2013 i 10 czerwca 2015 r. Ponadto prezydenta Rosji przyjął na audiencji Benedykt XVI - 13 marca 2007 r.