Reklama

25 lat dolnośląskiej „Solidarności”

Rok 2005 jest rokiem „Solidarności”. Od początku roku odbyło się już wiele imprez ważnych dla „Solidarności”. Obecnie w wrocławskiej siedzibie Zarządu Regionu można oglądać wystawę ponad 150 plakatów, od momentu powstania Związku, aż do chwili obecnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Plakat jest sztuką ulotną - mówi Janusz Łaznowski, szef dolnośląskiej „Solidarności”.
- Jego życie trwa tyle, ile problem, który reprezentuje. A szczególnie krótki czas życia miały plakaty z okresu stanu wojennego, czasem nawet kilkunastominutowy. A jednak udało się nam zebrać wiele plakatów z tego okresu. Wystawę zatytułowaliśmy Pamięć murów. Ekspozycja wydała nam się na tyle istotna, że przygotowujemy katalog, który może być miłą pamiątka dla wielu członków naszego związku.
Z racji rocznicy odbył się już Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej w Żarowie, na który przyjechały ekipy z Węgier, Czech i oczywiście Polski.
Jednak najważniejsze uroczystości związane z obchodami 25-lecia istnienia NSZZ „Solidarność” będą miały miejsce w ostatnich dniach sierpnia br. - Główny strajk Sierpnia 80’ rozpoczął się we Wrocławiu 26 sierpnia w Zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej. Dla przypomnienia tej daty zaplanowano konferencję naukową na Uniwersytecie Wrocławskim Od Solidarności do wolności, ale w kontekście europejskim - mówi Janusz Łaznowski. - Jako głównych prelegentów zaprosiliśmy: m.in. Normana Davisa, kard. Henryka Gulbinowicza, prof. Jana Miodka. Następnie zostanie otwarta wystawa o historii dolnośląskiej „Solidarności”, którą przygotowuje Ossolineum. Część ekspozycji znajdować się będzie w siedzibie Ossolineum, a część na wrocławskim Rynku. Będzie to prezentacja pamiątek związanych ze Związkiem. Złożą się na nią dokumenty, filmy, materiały dźwiękowe. Młodzi będą mogli zobaczyć, a starsi przypomnieć sobie, jak wyglądały manifestacje „Solidarności” w czasie stanu wojennego. Na rynku stanie „polewaczka” z tamtego czasu i wóz pancerny SKOT.
Dodatkową atrakcją tego dnia będzie koncert na wrocławskim Rynku. Wśród wykonawców wystąpią kultowe zespoły z tamtych czasów. Przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności” nie chciał jednak zdradzić szczegółów. - Uchylając rąbka tajemnicy, mogę powiedzieć, że będzie „Perfect”, a także wykonawcy z Czech, Węgier, Rosji - mówi uśmiechając się Janusz Łaznowski. - Niech to będzie niespodzianka dla tych, którzy zechcą wybrać się na ten koncert.
W 1980 r. w momencie podpisywania porozumień gdańskich, a więc 31 sierpnia o godzinie 16.00 na terenie Zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej odbyła się Msza św. Chcąc upamiętnić tamto wydarzenie, Zarząd dolnośląskiej „Solidarności” zaprasza wszystkich na Mszę św. 28 sierpnia 2005 r., właśnie do Zajezdni przy Grabiszyńskiej. - Będzie to kulminacyjny punkt obchodów 25. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” na Dolnym Śląsku - mówi Janusz Łaznowski. - Głównym celebransem będzie metropolita wrocławski abp. Marian Gołębiewski. Kazanie wygłosi wieloletni kapelan „Solidarności” - ks. Stanisław Orzechowski. Wśród gości będą wszyscy kapelani „Solidarności” z Dolnego Śląska. Jesteśmy im bardzo wdzięczni za ich pomoc i bycie z nami, szczególnie w ciężkim czasie stanu wojennego.
W roku ćwierćwiecza istnienia „Solidarności” zostaną po raz pierwszy przyznane wyróżnienia dla ludzi szczególnie zasłużonych dla Związku w naszym regionie. Medal będzie nosił nazwę „Zawsze Solidarni” i będzie przyznawany przez kapitułę wyróżnienia.
Ostatnim akcentem obchodów rocznicowych będzie wystawa znaczków podziemnej „Solidarności”. W chwili obecnej Zarząd Regionu zgromadził ich kilka tysięcy, zwraca się jednak z prośbą do wszystkich o udostępnienie swoich zbiorów na potrzeby tej właśnie wystawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pokorny piewca Ewangelii

wikipedia.org

Więcej ...

Nawrócenie albo śmierć

2024-05-19 20:41
Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

Tomasz Lewandowski

Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

– To jest święto Ludu Bożego, nasz Wieczernik – mówił podczas ostatniej katechezy przed rozpoczęciem II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj