Reklama

Dziedzictwo, któremu na imię Polska w nauczaniu Jana Pawła II

Niedziela rzeszowska 29/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„W Polsce doszło do trudnej sytuacji, bo został przerwany ciąg kulturowy narodu. Po II wojnie światowej Polska nie potrafiła nawiązać do dziedzictwa, którym żyła przez tysiąc lat. Zniszczono elity, które rozumiały dzieje i kulturę Polski. Przez kolejne 40 lat klasyczne, łacińskie dziedzictwo kulturowe także nie było najwyżej cenione - mówią przedstawiciele Instytutu Edukacji Narodowej. - To, co powinno być fundamentem do kształtowania życia społecznego, pozostało na marginesie”.
IEN boleje nad faktem, iż w Polsce nie ma przedmiotu: historia Polski, z kanonu lektur usuwane są perły polskiej literatury. „Jeśli humanistyka nie będzie podstawą, to kultura techniczna nie uczyni z nas człowieka. Sama technika nas nie rozwija moralnie - ostrzegają, cytując Piusa XII, który mówił, że w sferze techniki człowiek doszedł do rozmiarów olbrzyma, a sferze moralnej do rozmiarów karła. IEN chce tę lukę uzupełniać. Stara się także przybliżać naszemu społeczeństwu nauczanie Jana Pawła II. Przejawem tego była m.in. prelekcja wygłoszona 12 czerwca w Centrum Duszpasterskim przy parafii pw. bł. Karoliny w Rzeszowie przez doktoranta Wydziału Filozofii KUL Jacka Banasia. Oto jej kluczowe zagadnienia: Chrystus - kluczem do zrozumienia dziejów narodu „Nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego, tej wielkiej tysiącletniej wspólnoty, która tak głęboko stanowi o mnie, o każdym z nas, bez Chrystusa. Jeślibyśmy odrzucili ten klucz, dla zrozumienia naszego narodu narazilibyśmy się na zasadnicze nieporozumienie - mówił Jan Paweł II. - Nie sposób zrozumieć tego narodu, który miał przeszłość tak wspaniałą, ale zarazem tak straszliwie trudną - bez Chrystusa. Nie sposób zrozumieć dziejów Polski od Stanisława na Skałce do Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu, jeśli się nie przyłoży do nich tego jeszcze jednego i tego podstawowego kryterium, któremu na imię Jezus Chrystus” (Warszawa, plac Zwycięstwa - 2 czerwca 1979 r).
Prelegent przypomniał, iż Jan Paweł II był oparciem dla tych, którzy wstydzą się uzasadniać polskość poprzez swoją wiarę. Papież mówił na spotkaniu z Konferencją Episkopatu Polski w 1979 r.: „Dzieje narodu zostały w opatrznościowy sposób osadzone w tej strukturze Kościoła w Polsce. Wówczas, kiedy zabrakło w naszej ojczyźnie własnych, ojczystych struktur państwowych, społeczeństwo w ogromnej większości katolickie, znajdowało oparcie w ustroju hierarchicznym Kościoła. I dlatego był on tak bardzo zwalczany, zwłaszcza w okresie rozbiorów. I to pomagało społeczeństwu przetrwać czasy rozbiorów i okupacji, to pomagało utrzymać, a nawet pogłębić świadomość swej tożsamości”.

Reklama

Tylko tworząc kulturę, można ją zachować

Papież w przemówieniu na forum UNESCO podkreślał rolę kultury. W czerwcu 1980 r. mówił: „Jestem synem narodu, który przetrzymał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, którego sąsiedzi wielokrotnie skazywali na śmierć, a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość, własną suwerenność jako naród, nie w oparciu o środki fizycznej potęgi, ale tylko w oparciu o własną kulturę, która okazała się w tym wypadku większą od tamtych potęg. Kultura umie stawiać wymagania, umie podtrzymać ideały, bez których trudno człowiekowi uwierzyć we własną godność i siebie samego wychować - mówił Papież. - Tylko tworząc kulturę, można ją zachować”.

Jan Paweł II - siewcą pokoju i ładu społecznego

Ważne było to, że Papież Polak umacniał w nas ducha dążenia do przemian na drodze pokojowej. Być może doszłoby do rozlewu bratniej krwi, gdyby on tego nie hamował. Mówił, iż wolność trzeba stale zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Przychodzi jako dar, utrzymuje się poprzez zmagania.
Kolejne zagrożenie, jakie Papież wskazywał w swym nauczaniu, to uleganie mitowi wolnego rynku, którego zaprowadzenie, ma zdaniem wielu, rozwiązać wszelkie problemy społeczne. Mówił, że dla dobra człowieka, a tym bardziej dla dobra pokoju, należy zaprowadzić do mechanizmów ekonomicznych zmiany, które zapewnią bardziej sprawiedliwy i równy podział dóbr.
Odnosząc się do demokracji, pisał w encyklice Centessimus annus, iż bez wartości przemienia się ona w jawny i zakamuflowany totalitaryzm. Podstawą demokracji muszą być wartości, które ukształtowały nasz naród, tj. katolicyzm. W związku z tym nie wolno eliminować Kościoła z życia społecznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Od 1 czerwca dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL można uniknąć wyłudzenia kredytu

2024-06-01 07:20

Adobe.Stock

Od 1 czerwca, jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel, którego numer został wykorzystany, nie będzie musiał spłacać zobowiązania. Wszystkie instytucje finansowe, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę, będą musiały sprawdzać Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL.

Więcej ...

Czy religia i etyka przestały wpływać na średnią ocen uczniów?

2024-05-31 08:00
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Uczniowie oficjalnie zakończą naukę 21 czerwca 2024 i udadzą się na dwumiesięczne wakacje. Na ostatniej prostej, to właśnie ocena z religii lub etyki będzie miała wpływ, czy dzieci opuszczą mury szkoły ze świadectwem z czerwonym paskiem. Pozornie błahy problem staje się zatem niezwykle istotny dla uczniów oraz rodziców.

Więcej ...

Kard. Ryś: jesteście gotowi do służby?

2024-06-01 11:14

Julia Saganiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Kościół

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Święty Justyn

Święci i błogosławieni

Święty Justyn

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz