Reklama

Rodzina

Citizen Go apeluje o systemową pomoc dla kobiet w tzw. nieplanowanej ciąży

fotolia.com

Potrzebujemy w Polsce systemowego wsparcia dla kobiet w tzw. nieplanowanej ciąży – apeluje Fundacja Citizen Go uruchamiając ogólnopolską kampanię społeczną pod hasłem „Od początku”. Z badań Fundacji wynika, że 66 proc. Polaków za główna przyczynę aborcji uważa brak wsparcia dla kobiet w ciąży w ich najbliższym otoczeniu. Na stronie www.odpoczatku.org można podpisać petycję do Ministerstwa Rodziny – o podjęcie prac nad systemowymi rozwiązaniami w tej dziedzinie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Autorzy kampanii chcą wesprzeć kobiety, które mimo braku akceptacji otoczenia, czasem również mimo niepomyślnej diagnozy prenatalnej, chciałyby urodzić i wychować swoje dziecko lub zaraz po porodzie oddać je do adopcji. Wskazują, że w tych przypadkach bardzo często kobieta pozostaje samotna ze swym dramatem.

- Polska jest obecnie krajem o bardzo ograniczonym dostępie do jakiejkolwiek pomocy dla kobiet w tzw. nieplanowanej ciąży – przekonują autorzy kampanii społecznej „Od początku”. „W Polsce działają tylko 22 domy samotnej matki, co czyni je niedostępnymi w większości przypadków. Nie ma w naszym kraju żadnego kompleksowego systemu pomocy dla kobiet, dla których ciąża jest źródłem lęku, poczucia osamotnienia, a nawet rozpaczy. Nie ma żadnej powszechnie znanej i dostępnej linii telefonicznej, a jedyna znana, to tzw. Niebieska Linia, tyle że zajmująca się kobietami doświadczającymi przemocy” – czytamy w tekście petycji skierowanej do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

-Potrzebujemy w Polsce działań systemowych na rzecz stworzenia sieci pomocy kobietom w takich przypadkach, by podstawowym, legalnym wyborem nie była wizyta u ginekologa przepisującego antykoncepcję awaryjną, a nielegalnym zakup w internecie tabletek wywołujących aborcję farmakologiczną – apeluje Fundacja Citizen Go.

Reklama

- Każda kobieta w ciąży ma prawo pokochać swoje dziecko od początku nawet jeśli na drodze do jego narodzin czuje się osamotniona lub jej najbliższe otoczenie nie akceptuje jej wyboru – zaznacza dyrektor Citizen Go Polska Paweł Woliński.

Z badań, które przeprowadziła Fundacja wśród dorosłych Polaków wynika, że:

94% Polaków uważa, że: "Każda kobieta od początku ciąży powinna być otoczona opieką lekarską". 68% uważa, że: "Życie człowieka należy bezwzględnie chronić od momentu poczęcia". 66% uważa, że: "Kobiety decydują się na aborcję głównie, gdy nie mają wsparcia w najbliższym otoczeniu". 50% uważa, że: "Życie człowieka zaczyna się w momencie poczęcia".

Jednocześnie:

50% jest zdania, że: "Do 12-tego tygodnia ciąży aborcja powinna być dostępna na żądanie". 36% wyraża opinię, że: "Kobieta powinna mieć prawo przerwania ciąży w dowolnym momencie aż do narodzin". 35% zgadza się ze stwierdzeniem, że: "Płód do 12-tego tygodnia ciąży nie jest człowiekiem". 26% sądzi, że: "Opieka nad dziećmi z wadami wrodzonymi i nieuleczalnymi chorobami to strata pieniędzy".

W ramach kampanii razem z Agencją TELESCOPE przygotowany został spot TV 30’, a także printy do ekspozycji outdoor i strona informacyjna kampanii Zobacz. Strona zawiera m.in. materiały kampanijne oraz wyniki badań. Można również za jej pośrednictwem podpisać petycję do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – o podjęcie prac nad przygotowaniem systemowego wsparcia dla kobiet w tzw. nieplanowanej ciąży.

Podziel się:

Oceń:

2019-06-12 18:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jest wiele organizacji pomocy kobietom w ciąży

Pixabay

60 Okien Życia, 20 Domów Samotnej Matki, gdzie przebywa obecnie 130 kobiet z dziećmi, prowadzi Caritas Polska. 1400 matek i 2600 dzieci przez 30 lat istnienia było w sumie w Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi. Ponadto 700 tys. pieluch i 40 tys. paczek chusteczek dla dzieci przekazała w minionym roku Fundacja Małych Stópek. O licznych i różnorodnych formach pomocy w Polsce dla kobiet w ciąży mówili goście debaty „Jestem za życiem = pomagam!”. Spotkanie odbyło się 22 czerwca w Warszawie.

Więcej ...

Św. Mario - żono Kleofasa! Czemu jesteś taka tajemnicza?

pl.wikipedia.org

"Trzy Marie u grobu" Mikołaj Haberschrack

Więcej ...

Gorzkie Żale - 300 lat polskiej tradycji. Co warto wiedzieć o tym nabożeństwie?

2025-04-08 20:45

Karol Porwich/Niedziela

Gorzkie Żale to nabożeństwo pasyjne z początku XVIII wieku. Powstały w kościele św. Krzyża w Warszawie. Ksiądz Wawrzyniec Benik, ze zgromadzenia księży misjonarzy Wincentego a Paulo, napisał tekst nowego nabożeństwa oraz opracował jego strukturę na podstawie Godziny Czytań. Gorzkie żale to wyłącznie polska tradycja. Od przeszło 300 lat ożywia pobożność i gromadzi wiernych na rozważaniu Męki Pańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Wiara

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Kościół

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...