Reklama

Przystanek Jezus 2005

Znak absolutu Bożego

Tegoroczna edycja Przystanku Jezus odbędzie się w Kostrzynie nad Odrą. Rozpocznie się rekolekcjami dla ewangelizatorów przy parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w terminie 1-7 sierpnia. Duszpasterstwo młodzieży diecezji zielonogórsko-gorzowskiej tak jak w latach ubiegłych, kiedy to na naszym terenie odbywał się - najpierw w Żarach, a teraz w Kostrzynie - Przystanek Woodstock, organizuje opiekę duszpasterską dla młodzieży przyjeżdżającej na festiwal. Ogólnopolska inicjatywa „Młodzi - Młodym 2005” obejmuje spotkania, rozmowy, sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania, wspólną modlitwę. Do zaangażowania się w tę inicjatywę zostali zaproszeni także kapłani, klerycy, siostry zakonne i ludzie świeccy z całej Polski, dla których zostaną zorganizowane rekolekcje przed rozpoczęciem Przystanku Woodstock.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do poprowadzenia tegorocznych rekolekcji zaproszono o. Tarcisio M. Benvenuti wraz ze wspólnotą monastyczną Fraternita di Gesu z Vallechiara we Włoszech. Oczywiście, jak co roku, będzie obecny także bp Edward Dajczak, który od 1999 r. towarzyszy Przystankowi Jezus. Będzie on przewodniczył Eucharystii oraz głosił podczas niej słowo Boże. Zaproszenie do Kostrzyna o. Tarcisio da Księdzu Biskupowi więcej czasu na przebywanie i rozmowę z ewangelizatorami. Rodzina monastyczna Fraternita di Gesu nawiązuje do wielkiej tradycji benedyktyńskiej w Kościele zachodnim. Słowo mnich (monos) oznacza kogoś, kto jest sam. Samotność ta ma stworzyć miejsce dla lepszego spotkania z Bogiem. Monastycyzm chrześcijański jest formą odpowiedzi człowieka na łaskę Ewangelii, a cechą naczelną duchowości monastycznej jest „bycie z Bogiem”, do którego mnich dąży przez codzienne nawracanie się. Można powiedzieć, że monastycyzm jest znakiem absolutu Bożego. Nie jest więc celem samym w sobie, ale drogą, która ma prowadzić ku spotkaniu z Bogiem. Wybór tej monastycznej wspólnoty na rekolekcje dla ewangelizatorów jest związany też z wyborem tegorocznego patrona przystankowych rekolekcji, którym będzie św. Benedykt, patron Europy. Jego relikwie zostaną przewiezione do kostrzyńskiego kościoła na czas Przystanku Jezus. Dzięki działalności św. Benedykta oraz Zakonu Benedyktynów Europa wzmacniała się, podnosiła na fundamencie słowa Bożego i poznaniu osoby Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego.
Z imieniem św. Benedykta łączy się Reguła Mnichów, która stała się podstawą życia mniszego w Kościele łacińskim. Św. Benedykt uczy w niej miłowania Boga nade wszystko, czego wyrazem jest wspólne życie pod wodzą opata, ojca i przedstawiciela Chrystusa. Bardzo ważnym elementem życia była praca - najpierw ręczna, fizyczna, a potem też wszelkiego rodzaju prace umysłowe.
Do Polski Benedyktynów sprowadził Kazimierz Odnowiciel. Jego syn Bolesław Śmiały wybudował im klasztor w Tyńcu koło Krakowa. Wszechstronna działalność Benedyktynów oraz żyjących według tej samej reguły Cystersów, a potem Kamedułów przyczyniła się do podnoszenia poziomu życia religijnego, umiejętności uprawy roli i pracy w różnych rzemiosłach i sztukach. Te wartości powodowały, że często nazywa się św. Benedykta ojcem cywilizacji europejskiej i patriarchą Zachodu, czego wyrazem ze strony Kościoła jest tytuł Patrona Europy. „Jego otwarta postawa, szacunek dla każdego człowieka, harmonijne łączenie modlitwy i pracy, wrażliwość na ludzkie potrzeby, dostosowywanie zadań do możliwości człowieka, umiejętność zaczynania od nowa, gdy trudności niszczyły jego dzieło, powodują, że jest szczególnie bliski także dzisiejszemu człowiekowi, przed którym stoją ważne zadania budowania sprawiedliwej społeczności ludzkiej, opartej na wzajemnym szacunku i dającej wszechstronne możliwości ochrony i rozwijania prawdziwego dobra” - argumentuje ten wybór ks. Robert Patro, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
Warunkiem wpisania do grupy ewangelizatorów Przystanku Jezus 2005 jest dokładne wypełnienie i wysłanie pocztą elektroniczną formularza zgłoszeniowego na stronie: www.przystanekJezus.pl najpóźniej do 24 lipca. Każde zgłoszenie wysłane drogą elektroniczną powinno byś wydrukowane i potwierdzone pieczęcią parafialną oraz czytelnym podpisem księdza opiekuna. Należy je przedstawić po przyjeździe w recepcji. Koszt wyżywienia - 75 zł. Należy przywieźć ze sobą: namiot, śpiwór, kubek i sztućce, dowód osobisty (przyjmowane są jedynie osoby pełnoletnie, za okazaniem dowodu osobistego!), Biblię i notatnik na czas rekolekcji, książeczkę zdrowia, ewentualnie książeczkę ubezpieczeniową, leki na własne dolegliwości, a księża proszeni są o przywiezienie swojej alby i stuły.
„Nie chcemy ograniczać się do budynku kościoła - mówią o motywach swojej obecności w Kostrzynie młodzi ewangelizatorzy. - Wychodzimy naprzeciw młodym ludziom, chcemy głosić Jezusa wszędzie, chcemy być «czasem», «miejscem» zatrzymania się, czasem przystanku w pędzie życia, przystanku spotkania, Przystanku Jezus..., bo wiara w Jezusa jest piękna i można iść z Nim przez życie!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uszkodzony klasztor dominikanów w Kijowie. Posługują tam m.in. polscy zakonnicy

2026-05-24 14:35
Uszkodzony klasztor dominikanów w Kijowie

Vatica Media

Uszkodzony klasztor dominikanów w Kijowie

W wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzony został klasztor ojców dominikanów w Kijowie, w którym posługują także polscy ojcowie. Większość sal wykładowych, a także kaplica klasztorna zostały uszkodzone – mówi Vatican News o. Jarosław Krawiec. Wierni od rana gromadzili się w klasztorze. Nie niknie nadzieja na pokój.

Więcej ...

Honduras: biskupi potępili masakrę dwudziestu robotników rolnych

2026-05-24 15:50
ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Adobe Stock

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Konferencja Episkopatu Hondurasu wyraziła głębokie ubolewanie i oburzenie w związku z brutalnym aktem przemocy na północy kraju. W zbrojnym ataku na plantację palm olejowych w regionie Trujillo zginęło dwudziestu robotników rolnych - poinformował 23 maja portal Vatican News. Liczbę ofiar śmiertelnych w miejscowości Rigores potwierdził podczas konferencji prasowej rzecznik prokuratury krajowej Yuri Mora, określając tę zbrodnię jako jeden z najtragiczniejszych aktów przemocy ostatnich lat w departamencie Colón.

Więcej ...

Przed nami święcenia kapłańskie w gorzowskiej katedrze

2026-05-25 11:41
Dk. Łukasz Kozakiewicz pochodzi z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Głogowie.

Karolina Krasowska

Dk. Łukasz Kozakiewicz pochodzi z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Głogowie.

W najbliższą sobotę 30 maja o godz. 11.00 podczas Mszy św. w gorzowskiej katedrze diakon Łukasz Kozakiewicz przyjmie święcenia kapłańskie. Sakramentu święceń udzieli mu pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Powstaje nowe sanktuarium w Polsce.

Kościół

Powstaje nowe sanktuarium w Polsce. "Na Mszę przychodziło...

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie ufające mimo milczenia

Wiara

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie ufające mimo milczenia

Włochy: figura ojca Pio płacze krwią. Sprawę bada...

Kościół

Włochy: figura ojca Pio płacze krwią. Sprawę bada...

Zmiany kapłanów 2026 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2026 r.

TV Republika: Abp Galbas reaguje na wpis ks. Sowy o...

Wiadomości

TV Republika: Abp Galbas reaguje na wpis ks. Sowy o...

Łask: usunięto wizerunek Matki Bożej z gmachu Urzędu...

Wiadomości

Łask: usunięto wizerunek Matki Bożej z gmachu Urzędu...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Zwyciężczyni Eurowizji Dara:

Wiara

Zwyciężczyni Eurowizji Dara: "Myślę, że Bóg jest...

Służby wkroczyły do domu prezydenta Nawrockiego!...

Wiadomości

Służby wkroczyły do domu prezydenta Nawrockiego!...