Reklama

Święto parafii w Gołaczewach

Poświęcenie nowego ołtarza głównego i tabernakulum, jubileusz 50 i 20-lecia kapłaństwa księży pochodzących z parafii - czy można sobie więcej życzyć na odpust parafialny? A taki przebieg miało święto parafii w Gołaczewach, przypadające 22 lipca, w dniu wspomnienia patronki, - św. Marii Magdaleny. Uroczystościom przewodniczył ordynariusz sosnowiecki bp Adam Śmigielski SDB.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Nowy ołtarz, wykonany przez stolarzy z oświęcimskiej pracowni U Salezjan, zaprojektował prof. Romulad Malina - powiedział Niedzieli ks. kan. Aleksander Witkowski, proboszcz parafii w Gołaczewach - w nowej nastawie znalazły się figury pochodzące z poprzedniego ołtarza: św. Piotra i św. Pawła, a obok nich postaci św. Wojciecha i św. Stanisława - patronów Kościoła polskiego. W centralnej części umieściliśmy tryptyk: Narodzenie Pana Jezusa, Zmartwychwstanie i spotkanie ze św. Marią Magdaleną oraz Wniebowstąpienie Jezusa. Na nowy ołtarz czekaliśmy, od chwili zamówienia, 2 lata. Myślę, że będzie on służył parafii długie lata. Wykonany jest z drzewa dębowego, a dodatkowo został pozłocony dukatowym, 24 karatowym złotem” - opowiada ks. prob. Aleksander Witkowski.
Ważną częścią uroczystości odpustowych były jubileusze: 50-lecia kapłaństwa: ks. Jana Krawca z archidiecezji częstochowskiej i 20-lecia kapłaństwa ks. Józefa Knapa z diecezji kieleckiej. Warto zaznaczyć, że oprócz nich z gołaczewskiej parafii pochodzi jeszcze 5 kapłanów, a 2 kleryków uczy się w seminariach duchownych - jeden z Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie, a drugi w seminarium Księży Salwartorianów.
Jak podaje tradycja kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny ufundował i wyposażył w 1225 r. biskup krakowski Iwo Odrowąż. W 1430 r. Paweł z Zatora, kanonik krakowski, przebudował kościół z drewnianego na murowany. Około 1540 r. zarządcą parafii był Klemens Janicki, znany poeta łacińsko-polski. Jak podają archiwalne zapisy w 1616 r. ks. Jakub Janidło, profesor Akademii Krakowskiej, wyposażył wnętrze kościoła. Kościół murowany i pierwotnie jednonawowy ulegał licznym przeróbkom i rozbudowie. W czasie interwencji wojsk carskich w 1707 r. odnotowano rabunki kozackie. Najbardziej ucierpiały wówczas świątynie, z których Kozacy rabowali wszystkie wartościowe przedmioty, a to co nie mogli zabrać niszczyli. W 1875 r. dzięki staraniom ks. Marcelego Kozłowskego rozbudowano nawę kościoła. Dramatyczną kartą historii parafii były wojny światowe. Nie oszczędziły one miejscowego kościoła. Zniszczone były sztandary, ławki, dach, posadzka, a także budynki przykościelne. Jednak i tym razem udało się odbudować kościół i utrzymać parafie. Na początku lat 90. XX wieku znów rozpoczęły się poważne inwestycje. Świątynia została wyłożona kamieniem pinczowskim, wybudowano kaplicę pogrzebową, wybrukowano plac przed kościołem i ogrodzono teren. Nową polichromię zaprojektował i namalował Janusz Łęgowski. Prezbiterium odnowiono w stylu gotyckim, zaś postaci w nawach namalowane zostały w stylu barokowym. Na sklepieniu artysta ukazał scenę z życia Patronki parafii - ucztę u faryzeusza Szymona i czterech Ewangelistów. Jako wotum za 2000 chrześcijaństwa parafianie wybudowali przydrożną kapliczkę Matki Bożej Nieustającej Pomocy. A w tym roku sosnowiecki Ordynariusz poświecił nowy ołtarz i tabernakulum.
„Żadnego remontu czy prac upiększających świątynię nie udałoby się przeprowadzić gdyby nie ofiarności i pomoc parafian, na których zawsze można liczyć” - podkreśla ks. kanonik Aleksander Witkowski. Takiemu stanowi rzeczy sprzyja pewna stabilizacja. Ks. Aleksander pracuje bowiem w Gołaczewach od 1991 r., zna potrzeby i możliwości lokalnej społeczności i umie z nią współdziałać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek pozdrowił pielgrzymów na Placu św. Piotra

2025-04-06 12:21

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Dobrej niedzieli dla wszystkich. Bardzo dziękuję” - powiedział Ojciec Święty, który niespodziewanie pojawił się na koniec Mszy św. sprawowanej z okazji Jubileuszu Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia.

Więcej ...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Więcej ...

Z zafascynowania Kępińskim

2025-04-06 15:35

Biuro Prasowe AK

W panelu głównym „Ten człowiek wie więcej o człowieku niż Freud, Heidegger i Levinas”, jako pierwszy głos zabrał metropolita krakowski, abp prof. Marek Jędraszewski z wystąpieniem „Levinas i Kępiński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

Wiara

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...