Reklama

Z wizytą w parafii

Wiara, która pozwala trwać

Niedziela płocka 33/2005

28 czerwca bp Stanisław Wielgus wizytował parafię pw. św. Jana Kantego w Mławie. Jest to wspólnota jak na parafię stosunkowo młoda, nieco ponad 100-letnia (została utworzona z parafii pw. św. Stanisława w Mławie w 1912 r.), ale jej bogate dzieje mogłyby służyć za scenariusz filmu, obrazującego losy Kościoła w Polsce czasów wojen i zmagań o wolność i wiarę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Jana Kantego w Mławie

Patron parafii: św. Jan Kanty
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego
Dekanat: mławski
Terytorium: Mława (ulice: Akacjowa, Batorego, Bracka, Brukowa, Brzozowa, Ceglana, Ciasna, Cmentarna, Czechowskiej, Dolna, Dobrskiej, Dworcowa, Gdyńska, Górna, Graniczna, Jasna, Kapliczna, Kościelna, Krótka, Mała, Mickiewicza, Moniuszki, Napoleońska, Niecała, Niska, Nowa, Łączna, Obrońców Mławy, Ostaszewskiego, Piłsudskiego, Podgórna, Przyrynkowa, Rynkowa, Sokalskiego, Sosnowa, Turystyczna, Żuromińska) i miejscowości: Cegielnia Lewicka, Krajewo, Mławka, Parcele Łomskie, Piekiełko
Proboszcz: ks. kan. Michał Woja
Wikariusz: ks. Andrzej Janicki (do 22 czerwca), ks. Tomasz Kalinowski (od 22 czerwca)
Senior: ks. kan. Henryk Adamczyk
Katechetka: Halina Pszczółkowska
Organista: Piotr Zalewski
Zakrystian: Wojciech Gwarda
W parafii działają: schola dziecięca, młodzieżowy zespół muzyczny, ministranci, lektorzy, świetlica środowiskowa, asysta procesyjna, chór parafialny, Ruch Rodzin Nazaretańskich, duszpasterstwo rodzin, Akcja Katolicka, parafialna rada gospodarcza, parafialna rada duszpasterska (grupa charytatywna), Koła Żywego Różańca
Współpracują z parafią: jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej
Msze św. w niedzielę: 8.00, 9.30, 11.00, 18.00 (w okresie zimowym 17.00)

Parafialne wczoraj i dziś

Pierwszym proboszczem parafii i jej organizatorem był ks. Ignacy Krajewski. Drewniana kaplica pw. Przemienienia Pańskiego zbudowana dla pierwszych potrzeb duszpasterskich została poświęcona już 28 stycznia 1912 r. W 1928 r. przystąpiono do budowy obszernej murowanej świątyni. W okresie międzywojennym ks. Krajewski zbudował kościół do gzymsów, ale nie zdążył go przykryć dachem i w 1941 r. Niemcy rozebrali kościół doszczętnie, a materiał przeznaczyli na budowę bloków mieszkalnych w Mławie. Po II wojnie światowej ks. Krajewski nie uzyskał już pozwolenia na budowę.
Drugim proboszczem był ks. Roman Słupecki. W czasach stalinowskich nie mógł on uzyskać pozwolenia na budowę kościoła. W 1963 r. proboszczem został ks. kan. Marian Czapla. Zgodę na budowę uzyskano dopiero 27 kwietnia 1973 r. Nie był to jednak koniec kłopotów: w powiecie mławskim i w sąsiednich zakazano sprzedaży ks. Czapli jakichkolwiek materiałów budowlanych. Cegłę musieli wyrabiać sami parafianie z cementu. Dzięki jednak determinacji proboszcza i parafian konsekracji nowego kościoła dokonał już 8 października 1978 r. bp Bogdan Sikorski. Ta determinacja parafian w dążeniu do wybudowania własnej świątyni wiele mówi o ich wierze.
Wspólnota parafialna liczy dziś 5 080 mieszkańców, żyjących w 1 484 rodzinach. Jak mówi Proboszcz ks. kan. Michał Woja, deklarujących się katolików jest 4 830, a 70 rodzin (ok. 250 osób) nie przyjęło kolędy - w tym ok. 50 osób innych wyznań (Świadkowie Jehowy, Wolni Chrześcijanie, Zbór Chrześcijański).
Ostatni raz prymicję parafianina przeżywano tu 5 lat temu, gdy święcenia kapłańskie otrzymał ks. Andrzej Pieńdyk. Obecnie jeden z mieszkańców parafii jest w postulacie Ojców Franciszkanów.
Większość parafian to ludzie wierzący i praktykujący. Jak mówi Ksiądz Proboszcz, „jest bardzo duża grupa parafian oddanych Kościołowi i sprawie Bożej, zaangażowanych w życie Kościoła. Oni są naszą radością i nadzieją. Jest też wiele rodzin przeciętnych, obojętnych religijnie, a nawet takich, które nie spełniają podstawowych obowiązków wychowawczych”. Na terenie parafii mieszka 51 małżeństw związanych tylko cywilnym związkiem, mających przeszkody do zawarcia kanonicznego związku małżeńskiego i 15 związków, które takiej przeszkody nie mają.

Reklama

Osiągnięcia duszpasterskie

Do najważniejszych dzieł duszpasterskich, o których wspomniał w swym sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz, należą przede wszystkim misje parafialne prowadzone przez Ojców Pallotynów oraz peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego. Ponadto rytm życia tej wspólnoty wyznaczają przedsięwzięcia duszpasterskie, podejmowane corocznie, takie jak Dzień Powołań Kapłańskich czy pielgrzymki do Częstochowy, Niepokalanowa i Lichenia.
Liczna grupa parafian udaje się w pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Tutejsi parafianie aktywnie włączają się w Mławskie Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. Mogą także uczestniczyć w modlitewnych czuwaniach organizowanych przez Dominikańskie Bractwo Różańcowe wraz z kołami różańcowymi.
W coniedzielnych Mszach św. uczestniczy stała grupa wiernych, stanowiąca 33% ogółu parafian. Są też tacy, którzy przychodzą na niedzielną Eucharystię z reguły tylko z okazji większych świąt, jest także pewien procent ludzi, w ogóle nieprzychodzących do kościoła. „Staramy się - zapewniał ks. kan. Michał Woja - szczególnie podczas wizyty duszpasterskiej i przy okazji spotkań kancelaryjnych przekonywać o konieczności uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej”.
W granicach 30% zamyka się także liczba uczestniczących w rekolekcjach adwentowych, i nieco więcej w rekolekcjach wielkopostnych. Od 100 do 150 osób przychodzi na nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a także nabożeństwa majowe i czerwcowe, niemal dwa razy więcej wiernych przychodzi na Różaniec. Parafianie licznie uczestniczą także w Drodze Krzyżowej i Triduum Paschalnym. Wielu z nich przystępuje do Komunii św., której w ciągu roku rozdawanej jest ok. 60 tys.
Ważną płaszczyzną pracy duszpasterskiej jest katechizacja. W znajdującej się na terenie parafii szkole podstawowej katecheza prowadzona jest przez księży oraz katechetkę. Spośród 433 uczniów szkoły sześcioro dzieci nie uczęszcza na te lekcje, ponieważ ich rodzice są innego wyznania.
Oprócz katechezy szkolnej prowadzona jest także katecheza parafialna, na którą składają się miesięczne spotkania z młodzieżą wszystkich klas gimnazjalnych (3-letni kurs przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania), poza tym spotkania rocznicowe po przyjęciu sakramentu bierzmowania, a także spotkania dzieci i rodziców przed I Komunią św. i przed odnowieniem przyrzeczeń chrztu św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Dzięki ofiarności parafian, jak podkreślił w swym sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz, udało się przeprowadzić przez ostatnie 5 lat wiele prac remontowo-budowlanych.
W kościele wykonano więźbę dachową i pokryto blachą płaskie przestrzenie dachu nad nawami bocznymi. Cały dach pomalowano farbą chlorokauczukową. Ponadto pomalowano wnętrze kościoła, sprawiono nowe kinkiety i światło na zewnętrznej stronie budynku. Założono instalację alarmową oraz wykonano gruntowny remont organów. Osobom ks. kan. Ignacego Krajewskiego oraz ks. kan. Mariana Czapli poświęcono tablice pamiątkowe.
Budynek starej plebanii zaadaptowany został na mieszkanie dla organisty. W ramach prac remontowych wstawiono tam nowe plastikowe okna, położono podłogi, założono nową instalację elektryczną i grzewczą, a także pomalowano dach. Z kolei na nowej plebanii zdjęto eternit i położono dachówkę szwedzką, wykonano ocieplenie plebanii i położono nową strukturę.
Na cmentarzu grzebalnym powstały alejki wyłożone kostką brukową, stanęły także dwa kontenery, a w jego nowej części zamontowana została kuta brama.

Reklama

Wspólnoty duszpasterskie

W parafii pw. św. Jana Kantego działa pokaźna liczba grup duszpasterskich. Jedną z nich jest koło Akcji Katolickiej, której członkowie troszczą się o formację swojej świadomości religijnej, m.in. poprzez spotkania, rozmowy i dyskusje. Koło organizuje festyny parafialne i środowiskowe oraz podejmuje starania u władz miasta o inwestycje mające na celu bezpieczeństwo i polepszenie warunków życia mieszkańców.
W ramach Akcji Katolickiej działa w tej parafii rada duszpasterska. „Wspólnie troszczymy się o naszą duchową formację i wspólnie z naszymi duszpasterzami chcemy zaradzać potrzebom naszego życia religijnego” - powiedziano w sprawozdaniu tej grupy. W łonie rady uformowała się grupa charytatywna, której priorytetem jest troska o ubogich i rozpoznawanie potrzeb w terenie.
W parafii są także osoby skupione w kołach Żywego Różańca. „Wiemy - mówiły ich przedstawicielki - że modlitwa, szczególnie zanoszona przez ręce naszej najlepszej Matki, zdolna jest uprosić u Pana Boga wiele łask, tak dziś potrzebnych Kościołowi i światu”.
Różnoraką pomocą w sprawach materialnych i remontowych wspiera Księdza Proboszcza rada gospodarcza. Jej członkowie pomagają swojemu duszpasterzowi w zarządzaniu majątkiem kościelnym i służą pomocą w wykonywaniu podjętych zadań.
Grupą, która skupia zarówno młodszych, jak i starszych parafian jest asysta procesyjna. Biorą udział w procesjach eucharystycznych przede wszystkim w uroczystość Bożego Ciała, podczas odpustu parafialnego, ale także w tych, które odbywają się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca po adoracji Najświętszego Sakramentu.
O piękno oprawy liturgicznej troszczy się m.in. mieszany, trzygłosowy chór, który skupia 20 osób. Spotkania chóru odbywają się dwa razy w tygodniu. Rokrocznie, w święto patronki śpiewu liturgicznego św. Cecylii, chórzyści modlą się podczas specjalnej Mszy św.
Przygotowanie narzeczonych do życia rodzinnego przez spotkania formacyjne, a także rozpoznawanie trudnych sytuacji rodzin szczególnej troski w otaczających ich środowisku to pierwszorzędne zadania członków duszpasterstwa rodzin. Grupa ta współpracuje także z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, starając się zaradzać palącym potrzebom życia społecznego.
40 osób liczy służba liturgiczna, w której są ministranci i lektorzy. Jak zapewnili w swoim sprawozdaniu, w parze z rozwojem duchowym idzie też troska o kondycję fizyczną. Jej świadectwem jest uczestnictwo ministranckiej braci w zawodach sportowych, m.in. w II Ogólnopolskim Turnieju Piłki koszykowej PUKS ALBERT w Makowie Mazowieckim, w 2002 r. W 2004 r. zajęli III miejsce w swojej kategorii na Halowym Turnieju Piłki Nożnej ministrantów o puchar Księdza Dziekana w ramach IV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Mławie. W służbie liturgicznej jest także niewielka grupa lektorów. „Staramy się, aby nasza posługa pomagała wszystkim ludziom głębiej przeżywać liturgię słowa” - zapewniali w swoim sprawozdaniu.
Grupą, która może się pochwalić osiągnięciami, jest 21-osobowa schola dziecięca „Vox Christi”. Bierze ona udział w diecezjalnych i regionalnych konkursach piosenki religijnej. Jej osiągnięcia to: II miejsce na IV Festiwalu Twórczości Religijnej FERA 2002 i I miejsce w swojej kategorii na VII festiwalu FERA 2003. Równie utytułowany jest zespół muzyczny „Saron”. W jego skład wchodzi młodzież licealna i studenci. Na V Festiwalu Twórczości Religijnej FERA 2001 r. zespół zdobył wyróżnienie, a rok później, na tym samym Festiwalu Saron zajął już II miejsce. Na co dzień grupa służy pomocą przy wielu inicjatywach parafialnych i uroczystościach.
Od 2002 r. działa Ruch Rodzin Nazaretańskich, który skupia obecnie 4 rodziny. W każdy piątek spotykają się ze swoim animatorem, aby poprzez modlitwę i rozmowę lepiej rozumieć swoją rolę w rodzinie. Uczestniczą także w rekolekcjach oraz w comiesięcznych spotkaniach modlitewnych w Ciechanowie. „Staramy się zdobytą wiedzę religijną i odpowiednie wartości przekazywać naszym dzieciom, aby ich wiara nie upadała” - zapewniali członkowie Ruchu w swoim sprawozdaniu.
Cenną inicjatywą jest działająca przy współpracy z parafią, a prowadzona przez Ośrodek Pomocy Społecznej, świetlica środowiskowa „Arka” dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Świetlica ma 30 podopiecznych w wieku od 6 do 15 lat. Spędzają w niej czas po zajęciach szkolnych, a także w czasie ferii i wakacji. Tam odrabiają lekcje, sami przygotowują dla siebie posiłki i biorą udział w różnych zajęciach integracyjnych.
Z parafią współpracuje także drużyna straży pożarnej z Mławy i miejscowości Piekiełko. „Jesteśmy gotowi pomagać w każdej potrzebie i w każdym czasie” - zapewniali w swoim sprawozdaniu strażacy.

Przebieg wizytacji

Pasterska wizyta rozpoczęła się od spotkania z pracującymi w parafii kapłanami (także z mieszkającym na terenie parafii emerytem ks. kan. Henrykiem Adamczykiem), pracownikami parafialnymi oraz odwiedzin u chorych. O godz. 16.00 Biskup Stanisław udał się na cmentarz parafialny, gdzie wraz z parafianami modlił się przy grobie pierwszego proboszcza parafii ks. kan. Ignacego Krajewskiego oraz grobach tych, którzy polegli za ojczyznę.
Punkt kulminacyjny wizyty stanowiła Msza św. ingresowa, podczas której Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania prawie 100-osobowej grupie młodzieży. „To jest chwila na to, bym jako biskup Kościoła płockiego z całego serca podziękował waszym rodzicom, waszym rodzinom, że przekazali wam to najważniejsze wiano, jakim jest wiara Chrystusowa; wiano ważniejsze niż domy, ziemia, biżuteria, auta, stroje, wycieczki zagraniczne czy wysokie konto w banku - bo te wszystkie wartości, skądinąd ważne, można utracić w jednej chwili, i starsi o tym wiedzą; natomiast wiara jest tą wartością, która ludzkiemu życiu nadaje sens, a sens jest czymś niewiarygodnie ważnym dla każdego człowieka, dla każdego narodu, dla każdego społeczeństwa. Człowiek, który nie widzi w swoim życiu sensu, wpada w rozpacz, w depresję, a jego życie bardzo często kończy się klęską - mówił do bierzmowanych i wszystkich zgromadzonych w świątyni Biskup Stanisław.
- Ksiądz Proboszcz w swoim sprawozdaniu powiedział o trudnych losach waszej parafii, o tym co stało się w roku 1941: prawie gotowy kościół, z takim olbrzymim trudem wybudowany przez waszych przodków, niemieccy barbarzyńcy rozebrali, zniszczyli tak, jak zniszczyli cały nasz kraj, rabując go, mordując, poniewierając. To uczynił naród, który był w tym czasie najbardziej wykształcony na świecie! Sam rozum, sam intelekt, sama nauka to za mało, jeśli w parze z nim nie idzie wiara.
Hitleryzm przeminął, bolszewizm przeminął, ale dziś jesteśmy świadkami wsączania w świadomość współczesnych narodów innego totalitaryzmu, który nazywa się totalitaryzmem bezideowości, to znaczy takiej ideologii, która odrzuca obiektywną prawdę, obiektywne dobro, przykazania Boże; która głosi, że postulatem najważniejszym dla każdego człowieka jest absolutna wolność: od wszystkiego i do wszystkiego; że religia, moralność, chrześcijaństwo ograniczają człowieka” - mówił Biskup Płocki.
Po Mszy św. świadectwem wiary, którą żyją i którą przez swoją działalność umacniają wiarę w innych, dzielili się przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń działających przy parafii, składając przed Księdzem Biskupem sprawozdania z aktywności grup, do których należą.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

Więcej ...

Wielki Piątek zostawia nas nagle samych na środku drogi... Zapada cisza

Agnieszka Bugała

Te godziny, które dzieliły świat od śmierci do zmartwychwstania musiały być czasem niepojętego napięcia...

Więcej ...

Abp Galbas dla PAP: mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga

2024-03-29 07:59

Mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga. Wiara bywa ciężka i męcząca, ale gdy słyszę o czyjejś śmierci, wówczas właśnie wiara jest pociechą - powiedział PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...