Reklama

Letnie wędrówki

Kompleks klasztorny w Czernej

Znajdujący się pomiędzy Olkuszem a Krakowem klasztor Karmelitów Bosych jest miejscem szczególnym. I to nie tylko ze względu na malownicze położenie czy doskonałe warunki do modlitwy, ale dlatego, że na jego terenie znajduje się kaplica z relikwiami św. Rafała Kalinowskiego - patrona diecezji sosnowieckiej. To właśnie tam pielgrzymują, w III sobotę września, prezbiterzy naszej diecezji, by wspólnie z bp Adamem Śmigielskim powierzać świętemu radości i troski diecezji. Warto więc wybrać się do tego niecodziennego sanktuarium, zwłaszcza w okresie wakacyjnym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z kart historii

Klasztor ufundowała w 1629 r. Agnieszka z Tęczyńskich Firlejowa, wojewodzina krakowska, przekazując na ten cel część swoich majętności. - W ciągu 10 lat wzniesiono okazały klasztor w kształcie czworoboku, w centrum, jakby w sercu, umieszczając kościół na planie krzyża łacińskiego, z chórem zakonnym za ołtarzem głównym. Kościół, wybudowany w stylu wczesnobarokowym, jest dedykowany św. prorokowi Eliaszowi, duchowemu patronowi całego zakonu karmelitańskiego. Jego obraz widnieje w ołtarzu głównym, zbudowanym tak, jak pozostałe ołtarze z »marmuru dębnickiego« pochodzącego z klasztornego kamieniołomu. W bocznym ołtarzu północnego transeptu króluje Pani Czerneńska - Matka Boża Szkaplerzna w cudownym wizerunku, ukoronowanym koronami papieskimi w 1988 r. - wyjaśnia Niedzieli o. Paweł Ferko OCD, zastępca redaktora naczelnego Głosu Karmelu. Obraz jest namalowany na blasze miedzianej, jako kopia „Matki Bożej Śnieżnej” z Rzymu. Maryja jest ubrana w sukienki zrobione z licznych wot składanych przez wdzięcznych pielgrzymów. - Postać Matki Bożej ukazana jest frontalnie, na lewym ręku trzyma Chrystusa. Rysami twarzy przypomina ikony bizantyńskie, lekko się uśmiecha, ale poważnie oczy z zatroskaniem spoglądają na wiernych. W prawej dłoni trzyma szkaplerz karmelitański, znak zbawienia. Drugi boczny ołtarz dedykowany jest św. Teresie od Jezusa, mistyczce hiszpańskiej, żyjącej w XVI w., reformatorce zakonu karmelitańskiego - opowiada o. Ferko.
Budując klasztor nie zapomniano o otoczeniu. Ponad 80 ha lasów okalających klasztor otoczono czterokilometrowym, kamiennym murem, by zachować ścisłą klauzurę. Przed wiekami w obrębie murów mieściło się dwanaście eremitaży czyli pustelni - w których czasowo zamieszkiwali pustelnicy, prowadząc życie pełne modlitwy i ascezy - jak również kilka naturalnych grot skalnych. Do dziś ostała się tylko jedna pustelnia - św. Agnieszki. Schowana w głębi ogrodu, w cieniu drzew służy zakonnikom na czas osobistych kilkudniowych rekolekcji.

Reklama

Dwa sanktuaria

Po 172 latach swej cichej modlitwy, klasztor czerneński przestał być pustelnią. A od kilkudziesięciu lat stał się sanktuarium, i to o podwójnym statusie: sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i sanktuarium św. Rafała Kalinowskiego. Tu bowiem o. Rafał od św. Józefa przyjął święcenia kapłańskie, tu był kilkakrotnie przeorem, tu też został pochowany. A od roku beatyfikacji (1983) ma poświęconą sobie kaplicę, gdzie złożone są jego relikwie w srebrnej trumience pod ołtarzem. Kaplica św. Rafała Kalinowskiego znajduje się z lewej strony korytarza prowadzącego do kościoła, została zbudowana w latach 1981-83. Prowadzą do niej dwa barokowe portale. W ołtarzu znajduje się obraz św. Rafała Kalinowskiego namalowany przez Jerzego Kumalę. Artysta przedstawił Świętego w całej postaci, przybywającego spoza materialnego świata. W prawej ręce Święty dzierży wzniesiony w górę krzyż, emanujący promienie tęczy na wszystkie strony kosmosu, lewą rękę trzyma nad globem ziemskim; koncentruje swą uwagę na ziemiach Wschodu, wyprasza łaski i przynosi błogosławieństwo żyjącym tam narodom. W środku prezbiterium wyeksponowano ołtarz-sarkofag podpierany przez dwa odlane z brązu, klęczące anioły, które trzymają doczesne szczątki św. Rafała, a skrzydłami podpierają mensę ołtarzową. Wokół sarkofagu umieszczono hagiograficzny cykl rzeźby reliefowej, autorstwa Bronisława Chromego, przedstawiającej sceny z życia św. Rafała. Na bocznej ścianie znajdują się trzy duże kompozycje malarskie Jerzego Kumali przedstawiające najważniejsze chwile życia świętego: udział w powstaniu styczniowym, drogę na Syberię i kierownika duchowego. Kaplicę poświęcił w 1983 r. kardynał Anastasio Ballestrero, arcybiskup Turynu, karmelita bosy z Włoch.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Otoczenie klasztoru

Będąc w Czernej należy także zapoznać się z otoczeniem klasztoru. Na uwagę zasługuje ogrodzenie z bramami z lat 1640-72, most eremicki, pustelnie, groty, stacje drogi krzyżowej, studnia murowano-drewniana, cmentarz przyklasztorny, źródełko św. Eliasza oraz ogród.

Msze św. i nabożeństwa

W dni powszednie Msze św. odprawiane są w godz.: 6.00, 6.30, 7.15, 17.00 (zimą), 18.30 (latem), w sobotę dodatkowa Msza św. dla pielgrzymów o 10.00. W niedzielę Msze św. w godz.: 6.00, 7.00, 9.00, 11.00 (Suma), 13.00, 16.00 (Nieszpory ze wspólnotą zakonną) oraz o godz. 17.00. Uroczyste zasłonięcie obrazu Matki Bożej Szkaplerznej latem o godz. 20.00. Istnieje możliwość sakramentu spowiedzi przez cały dzień. W znajdującym się nieopodal Domu Rekolekcyjnym Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus można się zatrzymać i odbyć rekolekcje: tel. (0-12) 282-12-45; 282-65-41; e-mail: rekol@karmel.pl

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Więcej ...

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Stań przed Bogiem taki, jaki jesteś

2024-04-24 19:51
O. Wojciech Kowalski, jezuita

Marzena Cyfert

O. Wojciech Kowalski, jezuita

W uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, wrocławscy dominikanie obchodzą uroczystość odpustową kościoła i klasztoru.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...