Reklama

Radość wspólnoty

Niedziela częstochowska 34/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Taki cel postawił sobie ks. Dariusz Nowak, zapraszając uczestników Narodowej Pielgrzymki do Rzymu na spotkanie popielgrzymkowe do Domu Rekolekcyjnego w "Świętej Puszczy" k. Olsztyna.

458 osób z różnych regionów naszej archidiecezji wyruszyło pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka i bp. Jan Wątroby na spotkanie z Ojcem Świętym. Dzieci z rodzicami, osoby starsze, samotne wybrały się w niełatwą drogę pociągiem, by w Roku Jubileuszowym przeżyć narodowe spotkanie z Rodakiem na Piotrowym Tronie. Nieważne były dolegliwości, upał i zmęczenie, ważne stały się chwile modlitwy wspólnoty pod biało-czerwonym znakiem. Księża Biskupi pokonali nawet niedociągnięcia organizacyjne ( brak nagłośnienia w pociągu uniemożliwiał pielgrzymom wysłuchanie przygotowanych dla nich konferencji), chodzili od przedziału do przedziału, nawiązując bezpośredni kontakt z pielgrzymami.

"Chcieliśmy w takiej wspólnocie uczestniczyć - mówił do zgromadzonych na Mszy św. w sosnowym parku "Świętej Puszczy" ks. Grzegorz Ślęzak. - Wybraliśmy taki sposób pielgrzymowania, by znaleźć znaki, które pozwoliły nam zbliżyć się do Boga. Wierzyliśmy, że ta droga prowadzi do katedry św. Piotra". Przed ołtarzem polowym, na ławkach siedzieli "pielgrzymowicze". Z dumą reprezentanci grup: 10, 9, 7, 6, 3, 2, 1... trzymali w dłoniach znaki swoich pielgrzymkowych wspólnot. Ze swymi wiernymi siedzieli kapłani - opiekunowie grup.

Po modlitwie przyszedł czas na wspomnienia, oglądanie zdjęć i rozpowszechnienie filmu upamiętniającego narodowe pielgrzymowanie do Rzymu. Uczestnicy popielgrzymkowego spotkania zajęli przygotowane przez organizatorów miejsca. Wokół roznosił się zapach podsmażanych kiełbasek ofiarowanych przez firmę Orbis, oklaskami przyjęto wniesienie upieczonego barana - dar pana Nowaka, uczestnika pielgrzymki; ustawiła się kolejka po bigos, przygotowany przez Dom Rekolekcyjny. W tej atmosferze popłynęły wspomnienia: "Jeszcze za wcześnie na refleksję, trzeba większego dystansu - mówił ks. prał. Grzegorz Ślęzak, który przewodniczył koncelebrze i wygłosił słowo do pielgrzymów. - Nieodparcie nasuwa mi się wspomnienie Jubileuszowej Narodowej Pielgrzymki do Rzymu, która miała miejsce 25 lat temu za pontyfikatu papieża Pawła VI. Kard. Stefan Wyszyński był wówczas z nami: Gierek zgodził się na pielgrzymowanie czarterowymi samolotami. Paszporty przyznawano zaocznie. Wręczano je na lotnisku i tuż po przylocie zabierano. To był inny świat. Wszystko było niezwykłe. Teraz wielu pielgrzymów było w Rzymie kilka razy. Jednak w tej pielgrzymce szukali czegoś głębszego, co się może zrodzić tylko w Roku Jubileuszowym. Złączyła nas przygoda Jubileuszowej Pielgrzymki".

Rozpoznają wśród zgromadzonych osoby, które upamiętniły zdjęcia zamieszczone w Niedzieli. Państwo Elżbieta i Krzysztof Klimczyk nieśli w procesji z darami obraz Matki Bożej Częstochowskiej, dzisiaj dziękują serdecznie, że chwile tak głęboko przez nich przeżyte zostały udokumentowane. Pan Michał Dziewior - właściciel piekarni Majami w procesji niósł chleb, jakże znaczący symbol Chrystusa i polskości. Wtedy, na Placu św. Piotra, trudno mu było ukryć wzruszenia. Dziś też pielgrzymowicze posilali się chlebem z jego piekarni. P. Dorota Łopatkiewicz wręczyła Ojcu Świętemu swoją dyplomową grafikę. Gdy dziś wspomina tą chwilę, trudno jest jej ukryć wzruszenie.

Do zainstalowanego w parku mikrofonu podchodzą kolejno osoby, wspominają, dziękują, snują refleksję.

Pani Apolonia ze Strzałkowa czyta swój wiersz - pierwsze refleksje z pielgrzymki. Rozlegają się gromkie brawa. Kilkuletni Jakub mówi, że najbardziej podobało mu się zwiedzanie bazylik. Pani Antonina z Myszkowa nie mogła dotąd wybrać się do Rzymu, niewidomy mąż wymagał opieki. Dopiero teraz, w narodowej pielgrzymce udało jej się pojechać do Ojca Świętego - nigdy nie zapomni tych chwil. Ks. Zdzisław Hatlapa wspomina występ orkiestry Podhalańczyków w Bazylice św. Pawła ze Murami, której legionowe pieśni niosły się uchem po ścianach świątyni, wzbudzając niezwykłe wzruszenie u polskich pielgrzymów. Pani Elżbieta marzyła o takim wyjeździe od 10 lat. Żałuje, że pielgrzymka trwała tak krótko, jedną chwilę. Żałuje również, że nie zabrała z sobą córeczki, sądziła, że sobie nie poradzi, a przecież w pielgrzymce brały udział i młodsze dzieci.

Popłynęły podziękowania dla Księży Biskupów, którzy wraz z wiernymi ponosili trudy pielgrzymki, by we wspólnocie archidiecezji przybyć do Rzymu, dla ks. dr. Dariusza Nowaka - dyrektora pielgrzymki - za organizację pielgrzymki i przygotowanie dzisiejszego spotkania; ks. Grzegorzowi Ślęzakowi dziękowano za piękne opowieści o bazylikach rzymskich i przeprowadzenie przez Święte Drzwi.

Ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi - redaktorowi naczelnemu Niedzieli i jej pracownikom podziękowano za błyskawicznie przygotowane reportaże i zatrzymanie w kadrze tych niezwykłych dla archidiecezji chwil. Piękne słowa podziękowania opłynęły od poszczególnych grup dla księży - opiekunów - za wsparcie, ciepłe słowa i czuwanie nad powierzonymi owieczkami.

Spotkaniu pielgrzymów sprzyjała piękna pogoda. W sosnowych półcieniach "Świętej Puszczy" z rąk do rąk krążyły albumy ze zdjęciami. Co chwila rozlegał się okrzyk: O! jestem, jestem! - to pielgrzymi rozpoznawali się na rzymskich fotografiach. Zapewne zostaną one w rodzinnych albumach na pokolenia. Dziś rozważana jest radość ze spotkania. Roześmiane twarze, wymiana uścisków świadczą, że zawiązały się przyjaźnie. Wspólne chwile tam - w Rzymie, i tu - w "Świętej Puszczy" są znakiem, że "duchowo jesteśmy potęgą" - jak powiedziała jedna z pielgrzymowiczek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Sejm znowelizował Kodeks karny: nowa definicja gwałtu

2024-06-28 09:46

Adobe Stock

Parlamentarzyści zagłosowali za zmianą kodeksu karnego w zakresie definicji gwałtu. Zgodnie z nowymi przepisami za gwałt uznawane będzie doprowadzenie innej osoby do obcowania płciowego przemocą, groźbą, podstępem lub w inny sposób bez jej zgody.

Więcej ...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

2024-06-28 22:13
Ks. Paweł Pilśniak

Diecezja Gliwicka

Ks. Paweł Pilśniak

Z przykrością zawiadamiamy, że w dniu 27 czerwca br. zginął śmiercią tragiczną kapłan Diecezji Gliwickiej, ks. Paweł Pilśniak

Więcej ...

Kościoły zaniepokojone planami ministerstwa odnośnie do lekcji religii

2024-06-28 19:01

Karol Porwich/Niedziela

Zapowiedzi minister edukacji narodowej o ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny tygodniowo wzbudziły sprzeciw i zaniepokojenie Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Podobnie jak zamiar organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach w grupach międzyklasowych oraz niewliczanie oceny z lekcji religii do średniej ocen na świadectwie. “Poza wartością katechetyczną związaną z wiarą podkreślamy, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły” - zwraca uwagę bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024