Reklama

Caritasowskie wakacje w Łukęcinie

Poznajemy Jezusa

Budowali łódź Piotrową, organizowali wesele w Kanie Galilejskiej, a także konkurs palm. Ponad 200 dzieci, m.in. z Głuszycy, Starych Bogaczowic i Legnicy, wypoczywających na koloniach w Łukęcinie nad morzem oprócz beztroskich zabaw na plaży poznawało życie i działalność Jezusa i Jego uczniów. 2- tygodniowy wypoczynek zorganizowała Caritas Diecezji Legnickiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

12 lipca br. kolonistów odwiedził biskup legnicki Stefan Cichy wraz z dyrektorem Caritas ks. Józefem Lisowskim i dyrektorem ośrodka Caritas we Lwówku Śląskim ks. Krzysztofem Kiełbowiczem.
„Ogólnie życzę wszystkim dzieciom wypoczywającym tego, czego życzył Ojciec Święty wszystkim młodym Polakom, czyli dobrych i pogodnych wakacji, a wam życzę słońca, ale także pogody ducha. Abyście się jak najwięcej tutaj dowiedzieli, doświadczyli Ewangelii i tego jak ją wprowadzać w życie” - powiedział bp Stefan Cichy.
Jesteśmy tu na koloniach po to, żeby poznawać bliżej Chrystusa i żeby realizować drugą zasadę Eucharystycznego Ruchu Młodych - opowiada 10-letnia Kinga. A zasady Eucharystycznego Ruchu Młodych są następujące: 1. Żyj Mszą św.; 2. Czytaj Ewangelię; 3. Kochaj bliźnich; 4. Bądź trzynastym apostołem.
„W tym roku przeżywamy drugą zasadę Eucharystycznego Ruchu Młodych - Czytaj Ewangelię - opowiada katechetka Regina - stąd cały program poświęcony jest zgłębianiu Ewangelii. Dzieci poznają Jezusa przez Jego publiczną działalność, np. wspominając chrzest Jezusa w Jordanie przypomnieliśmy sobie dzień, w którym sami zostaliśmy ochrzczeni. Dzieci przygotowały białe szarfy - symbole białych szat, które dostały w czasie chrztu św., zrobiły też wizytówki w kształcie rybki, które symbolizowały chrześcijaństwo. Z zapalonymi świecami poszliśmy nad morze, aby tam zanurzyć się w wodzie i przypomnieć sobie to wydarzenie z życia Jezusa. Później wróciliśmy do ośrodka, gdzie odbyło się uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych”.
Był dzień wesela w Kanie Galilejskiej. Wówczas dzieci lepiły stągwie, robiły dzbany, do których włożyły swoje intencje i prośby, a następnie złożyły je podczas Mszy św. w procesji z darami.
„Pragnęliśmy, by dzieci poznały Jezusa nie tylko jako człowieka, który gdzieś tam żył, nauczał, czynił cuda, ale przede wszystkim dążyliśmy do tego, by uświadomić dzieciom, że Jezus jest żywy, obecny teraz w Eucharystii, w osobie drugiego człowieka. Stąd przewodnie hasło „Jezus moim przyjacielem” - dodaje katechetka Regina.
Dzieci mieszkają w ośrodku „Niedźwiadek” położonym w lesie niedaleko morza. Pobudkę mają o godz. 7.00 rano. O godzinę 8.00 jest Msza św. a później śniadanie. Potem wychowawcy przekazują zadania do zrealizowania na każdy dzień.
Dzieci zostały podzielone na grupy, każda z nich otrzymała swojego patrona. Jest więc grupa św. Pawła, św. Bartłomieja, św. Filipa i św. Jana. Codziennie koloniści przygotowują scenki teatralne poświęcone jednemu z apostołów. „Była scenka z Ewangelii o Janie Chrzcicielu. - Pokazaliśmy jak Jan Chrzciciel ochrzcił Jezusa w Jordanie, że był ubrany w skórę wielbłąda i żywił się szarańczą oraz miodem - opowiadają koloniści.
Grupa św. Pawła podczas pogodnego wieczoru przedstawiła scenkę nawrócenia św. Pawła.
„My przedstawialiśmy wybranie św. Macieja za Judasza i ja grałam takiego co trzyma losy, Św. Maciej wyciągnął los, i został dołączony do Apostołów w miejsce Judasza - wyjaśnia 12-letnia Dominika. - W ten sposób każdy z nas ma szansę poczuć się takim małym aktorem.
„Nasze domki są bardzo ładnie udekorowane symbolami, które charakteryzowały 12 Apostołów - mówi 10- letnia Ewa. - Jesteśmy grupą św. Jana, dlatego też nasz domek jest przystrojony pszczółkami i słoikami z miodem wyciętymi z kolorowych wycinanek. Domek, w których mieszka 14-letnia Ania - domek św. Łukasza przyozdobiono Pismem Świętym, ponieważ św. Łukasz był ewangelistą. Grupa św. Piotra zrobiła klucze, a grupa św. Filipa miała skałę i krzyż.
Eucharystia odprawiana jest na ołtarzu w kształcie łodzi, którą w świetlicy budują sami koloniści. „Mamy już sieć - symbol pierwszego połowu, tam umieściliśmy imiona pierwszych apostołów i papierowe rybki z naszymi imionami, koło ratunkowe - symbol, który przypomina nam, że ucieczki w chwilach trudnych mamy szukać w modlitwie, poście i jałmużnie, oraz ster, do którego włożyliśmy Pismo Święte. Nadaje ono nam kierunek, w którym mamy podążać w życiu. Przez kolejne dni naszego pobytu będziemy uzupełniać nasz ołtarz” - opowiada Katarzyna.
„Często chodzimy na plażę. Kąpiemy się w morzu, a pan ratownik nas pilnuje. Na plaży robimy zamki z piasku, gramy w piłkę i próbujemy dokopać się do morza” - mówi Ewa. Elwira pierwszy raz w życiu widziała morze. Jak sama przyznaje jest to piękny widok: „szum morza.... jest super na tej kolonii” - uśmiecha się Elwira.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matko Boża Piaskowa, módl się za nami...

2024-05-16 20:50
Matka Boża Piaskowa

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Jan Paweł II zatwierdził z kolei tytuł Matki Bożej Kodeńskiej jako Matki Jedności. Burzliwe losy obrazu Matki Bożej Kodeńskiej ilustrują, jak kręte i skomplikowane drogi prowadzić mogą do pojednania ludzi z Bogiem i pomiędzy sobą.

Więcej ...

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

2024-05-17 14:42

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Więcej ...

Pełzająca wojna z katechetami. Czy będzie strajk nauczycieli religii?

2024-05-18 07:06
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

W obliczu tych niepokojących zmian coraz więcej środowisk związanych z systemem oświaty zaczyna wyrażać swoje niezadowolenie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli