Reklama

28. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Pielgrzymowanie do Matki

W strugach deszczu, ale ze śpiewem i uśmiechem na twarzach 4 sierpnia wyruszyli pątnicy 28. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Na Mszy św. inaugurującej pielgrzymkę na placu Farnym zgromadziła się wielka rzesza pielgrzymów i odprowadzających. W homilii bp Kazimierz Górny przypomniał życzenie Ojca Świętego Jana Pawła II, by młodzież całego świata łączyła się duchowo w czasie Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii w drugiej połowie sierpnia. Ksiądz Biskup zachęcił pielgrzymów, by wzorem Trzech Króli z Ewangelii ofiarowali Panu Jezusowi złoto swojej wolności życia, kadzidło swoich modlitw i mirrę - trud pielgrzymowania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi jak prośba do Matki Najświętszej - „Maryjo, daj mi Jezusa”, nawiązuje do obchodzonego w Kościele powszechnym Roku Eucharystycznego.
Podczas Eucharystii trzy młode pary przyjęły sakrament małżeństwa. Poświęcony został nowy wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, który towarzyszył pielgrzymom podczas kolejnych Mszy św.
Duszpasterze diecezji rzeszowskiej z bp. Kazimierzem Górnym i bp. Edwardem Białogłowskim powierzyli pielgrzymom intencje modlitewne, ufając, że modlitwa i pokuta pielgrzymkowa ma wielką moc. Polecali całą diecezję, składając dar dziękczynienia za ważne wydarzenia w życiu Kościoła lokalnego, a przede wszystkim za beatyfikację błogosławionego ks. Władysława Findysza - kapłana i męczennika, za powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Polecili wspólnotowym modlitwom pracę duszpasterską i wychowawczą, rodziny, chorych i niepełnosprawnych, bezrobotnych i więźniów. Polecili tych wszystkich, których spotkają, wędrując przez teren diecezji rzeszowskiej, tarnowskiej, kieleckiej i częstochowskiej. Dołączyli podziękowanie za wielki dar dla naszego narodu, jakim było powstanie przed 25 laty Związku „Solidarność”. Prosili o modlitwę za rolników. Powierzyli Matce Bożej pomyślność pontyfikatu Ojca Świętego Benedykta XVI i pomyślność naszej Ojczyzny będącej w niebezpieczeństwie utraty tożsamości.
Pielgrzymom i przewodnikom towarzyszył duch pielgrzymowania Jana Pawła II i nieśli ze sobą jego intencje.
Trasa starannie rozeznana i dobrze udeptana stopami pielgrzymów prowadziła przez Bratkowice, Kamionkę, Łączki Brzeskie, Małec, Nowy Korczyn, Chroberz, Wodzisław, Słupię, Lelów i Olsztyn. Modlitwy, śpiewy i nabożeństwa wzbogacone były rozważaniami o nowych polskich błogosławionych: ks. Władysławie Findyszu, ks. Bronisławie Markiewiczu i ks. Ignacym Kłopotowskim.
Trzeci dzień rzeszowskiej pielgrzymki już tradycyjnie poświęcony był modlitwie za Ojczyznę. Uroczyste nabożeństwo odbyło się na leśnej polanie w Małcu, na które przybyło wielu gości, przyjaciół i krewnych pielgrzymów. Intencja tego dnia to modlitwa „o wierność Chrystusowi, Ewangelii i Eucharystii dla wszystkich Polaków”.
W grupie pątników znaleźli się pielgrzymi z Ukrainy, kapłani z Kanady, Austrii i Czech. Ojcem duchowym pielgrzymki jest ks. Władysław Jagustyn, natomiast honorowym - ks. prał. Eugeniusz Królik - wieloletni dyrektor pielgrzymek. Dyrektorem od lat jest ks. Stanisław Wójcik - proboszcz parafii św. J. S. Pelczara.
Uczestnicy 28. Rzeszowskiej Pielgrzymki na Jasną Górę wystosowali do Ojca Świętego Benedykta XVI telegram z pozdrowieniami i zapewnieniem o modlitwie w intencji Kościoła, młodzieży pielgrzymującej do Kolonii i pokoju na świecie. W imieniu kapłanów i pielgrzymów podpisał bp Edward Białogłowski - Pierwszy Pielgrzym.
Po raz kolejny - pod patronatem Radia Via - na szlak pielgrzymi wyruszyła „14. grupa duchowego pielgrzymowania na Jasną Górę” pod wezwaniem bł. ks. Jana Balickiego. W tej grupie mógł pielgrzymować każdy, kto na skutek choroby, cierpienia i innych przeszkód nie mógł fizycznie uczestniczyć w radosnym trudzie pielgrzymowania do stóp Pani Jasnogórskiej. Podobna forma duchowego pielgrzymowania miała miejsce w parafiach, z których wychodziły grupy pielgrzymkowe, jak również we wszystkich szpitalach na terenie diecezji rzeszowskiej.
Radio Via przekazywało swoim słuchaczom bieżące informacje z trasy, rozważań i konferencji. Można było poznać różnorodność postaw i intencji.
Czas pielgrzymowania dostarczył przeżyć, pomógł wyłączyć się z problemów dnia codziennego, wzbogacał przeżycia wspólnotowe. Stał się czasem przeznaczonym Bogu i promocją wartości duchowych.

Idziemy napęczniali
w strugach deszczu
Spękani w żarze
sierpniowej spiekoty
W obłokach pyłu
modlącego się naszymi wargami
Dźwigając w chlebaku
ciężar litanii
A w sercu nadzieję

O. Jan Pach, paulin

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Posty nakazane zachowywać

Niedziela warszawska 46/2003

monticellllo/pl.fotolia.com

Więcej ...

Podziękujmy dziś Bogu za wszystkich ludzi, dzięki którym nasza wiara została umocniona

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 39-56.

Więcej ...

Agnieszka Chrostowska z zespołu Siewcy Lednicy: Mimo nowotworu - idę bez lęku

2024-05-31 22:54
Agnieszka Chrostowska

Archiwum prywatne

Agnieszka Chrostowska

Agnieszka Chrostowska – jej głos znają wszyscy, którzy choć raz pojechali na spotkanie ewangelizacyjne na Polach Lednickich. Dziś swoim życiem udowadnia, że ufa w plan Boga dla siebie, choć jest to plan niełatwy, bo naznaczony chorobą nowotworową.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania