Reklama

Przystanek Jezus ’2005

Ewangelizacja, czyli chodzenie po wodzie

Niedziela, 7 sierpnia, kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie. Trwa Msza św. na zakończenie Przystanku Jezus. Po odczytaniu Ewangelii wszyscy siadamy. Do kościoła wkracza 3-metrowa kukła w białym odzieniu. Przed ołtarzem dwie osoby trzymają kawał białego, falującego materiału, imitującego morze. Z tyłu kościoła rozlega się wołanie: „Panie, każ mi przyjść do siebie”. Rozpoczyna się chodzenie po wodzie. Z dala słychać grzmoty. Nadchodzi burza. Ten obraz towarzyszy nam od samego początku tegorocznego Przystanku Jezus. „Ewangelizacja jest jak chodzenie po wodzie ze wzrokiem utkwionym w Chrystusa” - nieustannie przypomina nam bp Edward Dajczak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1 sierpnia: Powołanie

„Tegoroczny Przystanek musi być bardzo «Piotrowy» i bardzo eucharystyczny” - mówi bp Dajczak, rozpoczynając rekolekcje dla ewangelizatorów. „Jesteśmy tutaj po to, by «poćwiczyć» wpatrywanie się w Jezusa, chodzenie po ziemi ze wzrokiem utkwionym w Jezusa. Wpatrujmy się w Chrystusa Eucharystycznego; to dzięki temu, co się dzieje na ołtarzu, dzięki Eucharystii możemy przejść po falach wszystkich naszych lęków” - zachęca Ksiądz Biskup.
Przystanek Jezus odbywa się w tym roku pod hasłem: Otwórzcie drzwi Chrystusowi. Każdy z ewangelizatorów przed Mszą św. dokonuje symbolicznego „otwarcia”, przechodząc przez drzwi, na których znajduje się napis: „Otwórz drzwi Chrystusowi”, zaś z drugiej strony: „Pomóż innym je otworzyć”. Nawiązuje do tego także bp Dajczak: „Trzeba najpierw samemu otworzyć drzwi dla Chrystusa, by później otwierać je dla innych”. Hasło tegorocznego Przystanku znajduje się na charakterystycznych czerwonych i żółtych koszulkach, po których można rozpoznać ewangelizatorów. W trakcie Przystanku na plecach uczestników pojawiają się także koszulki z lat poprzednich. To po nich można rozpoznać „debeściaków”, którzy już po raz kolejny posługują na przystankowej ewangelizacji.

3 sierpnia: Rozesłanie

„Przekraczajcie granice swojego miejsca - wzywa bp Dajczak podczas homilii. - Tu nie chodzi tylko o plac Woodstocku, chodzi o to, by przekraczanie siebie stało się stylem naszego życia. Musimy wchodzić w świat innych, byśmy nie zwykli zostawiać swoich i obcych”. Przed rozesłaniem raz jeszcze słuchamy Ewangelii. To przypowieść o siewcy. Biskup przestrzega przed oczekiwaniem natychmiastowych owoców pracy ewangelizacyjnej: „Siewca nie musi być zbierającym. Nie wolno nam niecierpliwie czekać na owoce. Naszym zadaniem jest siać. Resztę zostawmy Bogu. Bóg wyznaczy czas, miejsce i ludzi do zbierania owoców” - mówi bp Dajczak. Msza św. kończy się indywidualnym błogosławieństwem nad każdym ewangelizatorem i wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Nieustanna adoracja jest „sercem” Przystanku.
Na polu Woodstocku, przy krzyżu, gdzie koncentruje się ewangelizacja, przez całą dobę trwa dyżur spowiedników. Ale ewangelizacja to nie tylko rozmowy o Bogu. Wielu z uczestników Przystanku Jezus ofiarnie dzieli swój czas między ewangelizację na placu, pracę w kuchni, w biurze, dyżury w bazie, przygotowywanie scen teatralnych, animację liturgii i śpiewu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

7 sierpnia: Powrót

„Przystanek kończy się i nie - mówi bp Dajczak w ostatniej homilii. - Musicie wciąż dawać ludziom nadzieję. Być Kościołem Chrystusa, to mieć odwagę sięgać po to, do czego zaprasza Bóg, to iść do miejsc, które są jak woda - mówi Ksiądz Biskup, nawiązując do przeczytanej przed chwilą Ewangelii. - Wszyscy, co są w Jezusie, potrafią chodzić po wodzie, dlatego - wzywał Ksiądz Biskup - chodźcie po takich wodach, które doprowadzą do Jezusa”.
Ostatnia Eucharystia od kilku lat ma ten sam scenariusz: niekończący się śpiew, taniec. Oklaski i wspólne skandowanie: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy, wykonaliśmy to, co do nas należało” oraz „Wszystkie brawa dla Jezusa”. Długa lista podziękowań przerywana jest gromkimi brawami.
Wszystko było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, którzy zaoferowali pomoc materialną (chleb, żywność, woda) i organizacyjną, a także dzięki ofiarnej współpracy parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła z jej proboszczem ks. kan. Wojciechem Skórą. W tym roku w gronie sponsorów Przystanku Jezus znalazło się także kilkunastu polskich biskupów.
Ostatni obiad. Tym razem pomidorowa z wkładką. Plac pustoszeje. O godz. 14.00 wyrusza autobus do Zielonej Góry. Zwija się biuro, kuchnia, prysznice i toalety. Pożegnania są serdeczne i czułe. Najczęściej padają słowa: do zobaczenia za rok o tej samej porze.

W tegorocznej inicjatywie „Młodzi - Młodym ’2005” wzięło udział blisko 600 ewangelizatorów, w tym 1 biskup, 57 księży, 10 diakonów, 48 kleryków i 27 sióstr zakonnych. Najwięcej, bo 164 osoby, pochodziło z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W inicjatywie „Młodzi - młodym” wzięli udział także ewangelizatorzy z Białorusi, Czech, Chorwacji, a także z Irlandii. Organizatorem inicjatywy „Młodzi - Młodym ’2005” jest diecezjalne duszpasterstwo młodzieży oraz Wspólnota św. Tymoteusza.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy miłujesz Mnie?

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 21, 15-19.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Pełzająca wojna z katechetami. Czy będzie strajk nauczycieli religii?

2024-05-18 07:06
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

W obliczu tych niepokojących zmian coraz więcej środowisk związanych z systemem oświaty zaczyna wyrażać swoje niezadowolenie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli