Uroczystość Bożego Ciała pod przewodnictwem bp. Adama Lepy, parafialny festyn dla dzieci i rodziców, trzy pielgrzymki jubileuszowe do Częstochowy, Krakowa - Łagiewnik i Lichenia, w których wzięło udział ponad 500 parafian - to niektóre tylko wydarzenia przygotowujące parafię do centralnej uroczystości jubileuszowej, która odbyła się w dniu odpustu parafialnego, 6 sierpnia 2005 r., pod przewodnictwem abp. Władysława Ziółka, metropolity łódzkiego.
Ks. inf. Józef Fijałkowski, proboszcz parafii, podczas rozpoczęcia Mszy św. powiedział: „Parafia Przemienienia Pańskiego w Łodzi została erygowana 7 czerwca 1915 r. przez bp. Stanisława Zdzitowieckiego. Cały ten rok jest dla nas rokiem jubileuszowym. Chcemy Bogu podziękować za wszelkie łaski i dobro, które stały się udziałem parafian, którzy od początku istnienia parafii, aż po dzień dzisiejszy, stanowili i stanowią tę wspólnotę parafialną. Z wdzięcznością wspominamy proboszczów naszej parafii - ks. kan. Malinowskiego, pierwszego proboszcza, ks. dr. Stefana Jerina, ks. kan. Stefana Rylskiego, ks. prał. Stanisława Suchańskiego, ks. kan. Józefa Orłowskiego i ks. prał. Edmunda Bielickiego - którzy przez lata istnienia parafii przewodniczyli jej i byli tu duszpasterzami. Z wdzięcznością wspominamy wielu wikariuszy, którzy tutaj duszpasterzowali. Dziękujemy Bogu za parafian, którzy ten kościół budowali i troszczyli się o dobro duchowe i materialne tej parafii.
Do jubileuszu parafii oraz przeżywanej uroczystości Przemienienia Pańskiego nawiązał w słowie pasterskim abp Władysław Ziółek. Pasterz archidiecezji powiedział, że kościół ten powstały przed 90 laty stał się kościołem parafialnym, po to, aby to miejsce - jak powiedział Ksiądz Infułat w słowie wstępnym - było taką górą Tabor, górą Przemienienia dla wszystkich, którzy tę parafię stanowią, aby tu kształtowały się postawy ludzkie i chrześcijańskie Ludu Bożego”.
Przywołując wiele wydarzeń z historii parafii Ksiądz Arcybiskup wspomniał o pracy - wprawdzie krótkiej, ale bardzo intensywnej - w naszym kościele kapłana, żołnierza i bohatera narodowego ks. Ignacego Skorupki, który w 1920 r. z krzyżem w dłoni poprowadził Wojska Polskie ku zwycięstwu nad Armią Czerwoną. Obecnie przygotowywany jest proces beatyfikacyjny ks. Skorupki. Warto wspomnieć również, że w parafii Przemienienia Pańskiego w 1925 r., a więc dziesięć lat po powstaniu, rozpoczęły swoją pracę Siostry Honoratki, które zajmowały się w tamtym czasie dziećmi i młodzieżą, prowadziły szkołę krawiecką, poprzez realizowanie swojego charyzmatu także przyczyniały się do rozwoju tej parafii.
Ksiądz Arcybiskup podziękował także wszystkim, którzy przez lata istnienia parafii i kościoła aktywnie włączali się i nadal włączają w życie tej wspólnoty: „Można by tutaj przywoływać te wszystkie wysiłki duszpasterskie księży proboszczów, księży wikariuszów, którzy trudzili się niemało, ażeby tu, w tym miejscu, jakby na tej górze Tabor, dotykać ludzkich sumień, budzić wiarę, umacniać, rozpalać serca miłością do Boga i do człowieka.
Uroczysta Msza św. zakończyła się procesją eucharystyczną wokół kościoła. W procesji udział wzięło 30 asyst z całego naszego miasta. Także wyjątkowo duża liczba księży ubogaciła naszą uroczystość.
Po zakończeniu procesji eucharystycznej i błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem proboszcz parafii ks. inf. Józef Fijałkowski podziękował Księdzu Arcybiskupowi, wszystkim księżom i wiernym za udział w uroczystości odpustowej i jubileuszowej parafii. Spośród wszystkich obecnych Ksiądz Infułat pragnął wyróżnić osoby, które poprzez swój wkład, życzliwość, dobroć i zaangażowanie mają największe zasługi dla dobra parafii. Wśród nagrodzonych dyplomem abp. Władysława Ziółka i pamiątkowym upominkiem byli kapłani: ks. prał. Zdzisław Banul, ks. kan. Andrzej Blewiński, ks. kan. Zygmunt Czyż, ks. kan. Tadeusz Jajkowski, ks. kan. Grzegorz Jędraszek, ks. kan. Bolesław Dziurdzia, ks. Grzegorz Kruszewski oraz osoby świeckie: Barbara Stefańska, Krystyna Woińska, Longina Saar, Wiesława Kacprzak, Zofia i Jan Pardejowie, Urszula Mróz, Eleonora Cłapińska, Leokadia Skrońska, Alicja Góra, Anna Wasiel, Władysław Świerczyński, Mirosław Pniowski, Przemysław Olszowiec, Kamil Grabowski, a także Siostry Honoratki i s. Grażyna Kościuk, urszulanka.
Wyrazem wdzięczności za przeżytą w naszej parafii uroczystość odpustową i jubileuszową niech będą słowa, które na zakończeniu liturgii wypowiedzieli przedstawiciele parafii: „Przed nami przeszło kilka pokoleń ludzi, którzy kładli fundamenty pod to dzieło. Dziękujemy tym, których imiona zapisały się złotymi zgłoskami na kartach historii. Dziękujemy także tym bezimiennym, małym i pokornym, którzy pełnili dla tej parafii ofiarną i wierną służbę. Ufamy, że i tym, którzy przyjdą po nas, Dobry Bóg nie odmówi swojego hojnego błogosławieństwa”.
Należy nadmienić, że szczególnymi darami jubileuszowymi były inwestycje materialne podejmowane w naszym kościele. W ubiegłym roku prace remontowe i malarskie odbywały się wewnątrz kościoła, dzięki czemu świątynia jest odnowiona, a ściany, ołtarze i malowidła są czyste i jaśniejące pięknem. W tym roku podjęty został całkowity remont organów oraz w najbliższym czasie rozpocznie się renowacja elewacji zewnętrznej kościoła. Specjalnie na uroczystość jubileuszową parafii odnowiony został obraz - świadek historii parafii, ukazujący scenę Przemienienia Pańskiego. Podczas uroczystości odpustowej Ksiądz Arcybiskup dokonał obrzędu poświęcenia tego obrazu.
Ogarniając pamięcią i wdzięcznością całe dziedzictwo 90-lecia istnienia parafii, życzmy sobie, aby jej przyszłość była przepełniona głębokim umiłowaniem Boga przez wszystkich wiernych, a także, by nigdy nie brakowało tych, którzy poprzez czynne zaangażowanie będą przyczyniali się do dobra duchowego i materialnego naszej Rodziny Parafialnej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu