Reklama

Niedziela 41/2012

Szczegółowy spis treści

2

Papieskie medale dla Stefana Stuligrosza i Ennio Morricone

KAI

Światowej sławy muzycy i kompozytorzy prof. Stefan Stuligrosz oraz Ennio Morricone - ten pierwszy pośmiertnie - zostali uhonorowani papieskim medalem „Per Artem ad Deum”.

„A JA WAM POWIADAM...” (POR. MT 5, 22)
3

Z różańcem w Rok Wiary

Ks. Ireneusz Skubiś

Piękną, starą modlitwą jest modlitwa różańcowa, którą odmawia cały świat, którą słyszy się w różnych językach. Na różańcu bardzo lubił modlić się papież Jan Paweł II, czego i sam byłem świadkiem. Paciorki różańca przesuwają palce milionów chrześcijan, nie tylko osób duchownych.

Z WATYKANU
4

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
5

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
6

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z KRAJU
7

Z kraju

LUDZIE KOŚCIOŁA
8

Kard. Marc Ouellet

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Marc Ouellet w ostatnich latach stał się on jedną z najważniejszych postaci w Kurii Rzymskiej. Jego curriculum, bogate w studia i różnorodne doświadczenia duszpasterskie, w dużym stopniu tłumaczy tę „karierę”.

WATYKAŃSKA ROZMOWA
9-10

Szef biskupów świata

Kard. Mark Ouellet - prefekt Kongregacji ds. Biskupów - odpowiada na pytania Włodzimierza Rędziocha - rzymskiego korespondenta „Niedzieli”

Kard. Marc Ouellet wyjaśnia, skad się biorą biskupi i jakie są kulisy papieskich decyzji

PROPOZYCJE
11

Duchowość małżeńska w nauczaniu bł. Jana Pawła II

Książka ta jest pierwszą w świecie próbą całościowego ujęcia duchowości małżeńskiej w oparciu o teksty Jana Pawła II, z odwołaniem się do twórczości Karola Wojtyły.

12-13

Otwarcie Roku Wiary

Nowy numer „L’Osservatore Romano”

ROK WIARY
14-17

Wierzyć w Boga

Ks. Tadeusz Wójcik

Przekroczyć próg wiary

Ks. Łukasz Jaksik

Kilka miesięcy temu Kongregacja Nauki Wiary opublikowała notę zawierającą 40 szczegółowych propozycji oraz wskazań duszpasterskich na Rok Wiary, ogłoszony przez Benedykta XVI listem apostolskim „Porta fidei”.

Chrystus w katedrze w Cefalù na Sycylii

Brama wiary

Ks. Ireneusz Skubiś

Rozpoczynający się Rok Wiary jest czasem, kiedy powinniśmy sobie zadać także podstawowe pierwsze pytanie: Co znaczy dzisiaj bycie chrześcijaninem, miłowanie Boga?

Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła...

Ks. Jarosław Grabowski

Credo

Ks. Florian

18

Kuszenie dotyczy każdego

Książka „Kuszenie dotyczy każdego” jest zapisem rozmowy Grzegorza Górnego z ks. Aleksandrem Posackim, jezuitą, który jest znawcą demonologii.

ROK WIARY
19

Ból do samego nieba

Ks. Marek Łuczak

Na otwarcie Roku Wiary do rąk czytelników trafia książka dziennikarki „Niedzieli” Mileny Kindziuk pt.: „Matka Świętego”.

Mówi Marianna Popiełuszko matka bł. Księdza Jerzego

NASZA ROZMOWA
20-21

Duchowość - najlepsza inwestycja

O trudnościach, ale i nadziejach w pracy duszpasterskiej w diecezji kamieniecko-podolskiej z bp. Leonem Dubrawskim OFM rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś

22

Zwycięstwo Matki Bożej Różańcowej pod Lepanto

Jerzy Wacławski

7 października u wybrzeży greckich w pobliżu Lepanto doszło do decydującego starcia sił chrześcijańskich z Turkami. Bitwa trwała wprawdzie niespełna 5 godzin, ale historycy uznali ją za jedną z najkrwawszych bitew morskich.

WIARA I ŻYCIE
23

Biskup poeta myśl światu pokazuje

Marian Florek

Wiersze bp. Jana Szkodonia z Krakowa, zebrane w tomiku „Refleksje o życiu”, są refleksjami o życiu.

Rozwodowe świętowanie

Ks. Mariusz Rosik

LITURGIA TYGODNIA
24-25

Co Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela

Rodzina silna Bogiem

Ks. Jacek Molka

NOWI DOKTORZY KOŚCIOŁA
26

Św. Jan z Ávila i św. Hildegarda z Bingen

O. Paweł Warchoł OFMConv

Benedykt XVI ogłosi dwóch nowych doktorów Kościoła. Będą nimi św. Jan z Ávila oraz św. Hildegarda z Bingen. Liczba doktorów Kościoła osiągnie 35

PORZĄDKOWANIE POJĘĆ
27

Prawda w historii

Ewa Polak-Pałkiewicz

Poprzez prawdziwą historię człowiek wie, kim naprawdę jest. Fałszywa historia powoduje, że człowiek myśli o sobie inaczej, niż jest w rzeczywistości. Dzięki historii zachowana jest ciągłość państwa, a jego charakter ustalony

Film Dagmary Drzazgi zwyciężył na festiwalu w Mińsku

PROSTO I JASNO
28

Zabijać czy leczyć?

Czesław Ryszka

Współczesna nauka ucięła dyskusje, czy poczęte, a nie narodzone dziecko jest człowiekiem. Także polska konstytucja chroni ludzkie życie, aczkolwiek nie udało się dopisać słów: „od poczęcia do naturalnej śmierci”. Czy obecnie da się zmienić prawo na tyle, by umożliwić większą ochronę ludzkiego życia?

Nowe rozmaitości

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
29

Przymusowe lekcje islamu

Najwartościowszy medal

Kiedy poligamia i kazirodztwo?

Zablokować film!

Debata we Francji

Oburzenie kardynała

Bieda

POLACY - ODKRYWCY
30-31

Prószyński przed braćmi Lumière

Witold Iwańczak

>Kazimierz Prószyński zajmował się tematyką techniki filmowania i projekcji filmów. W 1894 r., rok wcześniej, zanim bracia Lumière zgłosili swój patent zbudował jedną z pierwszych kamer filmowych na świecie, tzw. pleograf.

NOWY ROK AKADEMICKI
32-33

Jaki jesteś, żaku

Monika Górska

W kraju jest ich ok. 2 mln. Studiują dziennie, zaocznie, wieczorowo. Studenci. Szukają mieszkania i pieniędzy na życie. Najbardziej boją się o przyszłą pracę. Mało mają czasu na rozwój duchowy, kulturę, wolontariat

LUDOBÓJSTWO W OKRĘGU GDAŃSK-PRUSY ZACHODNIE 1939-45
34-35

Cena polskości

Dionizy Simson

35

Monitoring medialny

Internetowa sonda „Niedzieli”

PROMOCJA KSIĄŻKI ABP. MICHALIKA
36

Inspiruje i budzi refleksje

Margita Kotas

FELIETONY
37

W sidłach

Jan Maria Jackowski

Zróbmy Festiwal Kultury Niezależnej!

Krzysztof Czabański

PREZENTACJE
38

Prymas Wyszyński wciąż do nas mówi

Marian Banasik

MARSZ W WARSZAWIE
39

Polska się budzi

Artur Stelmasiak

Kilkaset tysięcy osób wzięło udział w marszu „Obudź się, Polsko”. Na warszawskich ulicach 29 września br. protestowano przeciwko złej polityce rządu, podwyższeniu wieku emerytalnego Polaków, a przede wszystkim domagano się poszanowania wolności słowa oraz przyznania cyfrowej koncesji dla Telewizji Trwam

SPORT
40

Lato odchodzi z PZPN

Grzegorz Sowa

Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej – Grzegorz Lato – nie zebrał wymaganego poparcia i wycofał się z październikowych wyborów. Oficjalnie wiadomo, że wymagane rekomendacje zdobyło pięciu kandydatów: Zbigniew Boniek, Roman Kosecki, Stefan Antkowiak, Edward Potok i Zdzisław Kręcina.

Z przymrużeniem oka

Kierunek wschód

Kurek się rozkręca

48

Muzyczne DarY

Z „NIEDZIELĄ” NA CO DZIEŃ
48-49

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Jolanta Marszałek

Św. Hildegarda z Bingen – doktor Kościoła powszechnego – była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

49

Jak łysy osiwiał

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Promienie miłosierdzia ze Szczyrkowskiej Góry Błogosławieństw

Oprac. PB (za ks. Piotrem Walą SDB)

23 września w sanktuarium maryjnym na Górce w Szczyrku bp Tadeusz Rakoczy dokonał poświęcenia wotywnego ołtarza za dar beatyfikacji bł. Jana Pawła II – „Tryptyku Miłosierdzia”

Ruszył Ruch Czystych Serc w naszej diecezji

PB

Grupa 16 młodych ludzi z Bielska-Białej, Kóz, Pisarzowic, Bestiwny, Andrychowa i Brzezinki wzięła udział w spotkaniu inaugurującym działalność Ruchu Czystych Serc

Czym są „WarszTaty” dla taty

Monika Jaworska

Celem WarszTatów „Bliżej – pełna łączność” jest przekazanie metod pogłębiania relacji ojciec – dziecko. Zajęcia opierają się na czterech filarach efektywnego ojcostwa, do których zalicza się: zaangażowanie, stałość, znajomość dziecka i opiekuńczość. Uczestnicy „WarszTatów” – ojcowie dzieci w różnym wieku – mogą się przekonać, jak ważną rolę odgrywa ojciec w życiu swojej rodziny

Niedziela częstochowska

Bo najważniejsze są pokój i dobro

Ks. Ireneusz Skubiś

Chciałbym dzisiaj zachęcić Drogich Czytelników do... zazdrości. Tak! Tylko tej błogosławionej. Byśmy, mianowicie, pozazdrościli rodzinom franciszkańskim ich wspaniałego Patrona – św. Franciszka z Asyżu. W swej prostocie wielkiego świętego Bożego. Nic dziwnego, że tak wiele zgromadzeń zakonnych przyjęto jego regułę.

Mapa miłosierdzia

Katarzyna Woynarowska

Czym jest miłosierdzie? Jednorazowym gestem dobrej woli wobec nieszczęśliwego, czy raczej pewną filozofią życia, postawą człowieka, który nie potrafi przechodzić obojętnie wobec biedy

Ze świętym z Asyżu ku odnowie wiary

Ks. Franciszek Dylus

Znany historyk i pisarz Jarosław Pelikan w książce „Jezus przez wieki” stwierdza: „Gdyby szukać, która z postaci w historii na przestrzeni 2 tys., lat najpełniej wyraziła ideał Ewangelii i nauczania Jezusa Chrystusa, to trzeba by wskazać z całą pewnością na Świętego z Asyżu”.

Niedziela podlaska

Od Adama i Ewy...

Ks. Tomasz Pełszyk

Odżywa w naszych czasach upodobanie do zajmowania się genealogiami. Wydaje się, że chodzi o autentyczną tęsknotę za jasnym ustaleniem: skąd jestem, skąd przychodzę? Bywa, że wiadomości zaskakują, że historia życia niektórych przodków jest dla nas zawstydzająca.

Sztuka ciągle jeszcze poszukuje prawdy, dobra i piękna

Z Marią Koc, dyrektorem Sokołowskiego Ośrodka Kultury oraz radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego, rozmawia Marek Sobisz

Z Marią Koc rozmawia Marek Sobisz

Różaniec Maryi oFiaruj – Forma Modlitwy

Ks. Piotr Jarosiewicz

Odczytując powyższe słowa i wcielając je w życie, zapraszam cię serdecznie, by wyjść naprzeciw promowanej w dzisiejszym świecie rzeczywistości, która mówi, że nic nie umiemy zrobić, że nic nie potrafimy i że do niczego się nie nadajemy czy że pewnych problemów i tak nie da się rozwiązać…

Niedziela kielecka

Z Góry Oliwnej – do Miechowa

Agnieszka Dziarmaga

Home of Peace – Dom Pokoju na Górze Oliwnej. Wyjątkowe to miejsce, z misją starą jak świat – ratowania młodych istnień ludzkich bez względu na wiarę i kolor skóry, dziewcząt i chłopców, którym przyszło dorastać w kraju nazywanym „bombą zegarową świata”, w zarzewiu konfliktów na tle rasowym, religijnym.

Pasterz Chicago i Polonii

Katarzyna Dobrowolska

Jego Ekscelencja bp Andrzej Piotr Wypych pochodzący z Kaczkowic koło Kazimierzy Wielkiej od blisko trzydziestu lat posługuje w Kościele w Stanach Zjednoczonych. Jest pierwszym w historii USA polonijnym biskupem. Był również pierwszym polskim księdzem inkardynowanym w Archidiecezji Chicago, pierwszym proboszczem, który nie był tu wyświęcony, a później również pierwszym proboszczem dwóch parafii w tym samym czasie.

Nade wszystko mądrość serca

Maria Potocka

Klub Inteligencji Katolickiej nowy sezon działalności rozpoczyna Mszą św. w kościele seminaryjnym Trójcy Świętej w piątek 12 października o godz. 18 Zdaniem prezes KIK Małgorzaty Sołtysiak – w czasach powszechnej laicyzacji społeczeństw oraz otwartej walki z Kościołem katolickim i jego przesłaniem, formacyjna, społeczno-polityczna i intelektualna rola KIK-ów jest bardzo istotna.

Niedziela małopolska

Bliżej! Mocniej! Więcej!

M. Konik - Korn

W dniach 19-21 października odbędzie się w Krakowie akcja ewangelizacyjna. Jej główne wydarzenia będą miały miejsce na stadionie Cracovii (19-20 października)i w Łagiewnikach (21 października). O charakter tego wydarzenia pytamy Andrzeja Lewka – jednego z organizatorów

Przystanek modlitwy

Barbara Gajda

Położone na wzgórzu. Schowane w lesie. Ciekawe, niezwykłe - może nie każdemu znane - miejsce, gdzie króluje Matka Boża Patronka Rodzin Robotniczych. Tu gorliwie pracował dla chwały Pana, sługa Boży ks. Michał Rapacz.

Ja w Roku Wiary

Małgorzata Cichoń

Czytelnik „Niedzieli” od dawna wie, że 11 października rozpocznie się Rok Wiary. Z pewnością niektórzy już zaczęli snuć plany, jak ten fakt przełożyć na codzienność - indywidualną, duszpasterską i społeczną - bo przecież „wiara umacnia się, gdy jest przekazywana” (Jan Paweł II, „Redemptoris missio”).

Niedziela lubelska

Rok Wiary

Anna Gliwa

Rok Wiary rozpocznie się 11 października br., a zakończy w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, 24 listopada 2013 r. Okazją do ogłoszenia Roku Wiary jest 50. rocznica rozpoczęcia obrad Soboru Watykańskiego II oraz 20. rocznica publikacji Katechizmu Kościoła Katolickiego.

W bliźnim zobaczyć Jezusa

Urszula Buglewicz

Caritas Archidiecezji Lubelskiej w swojej działalności statutowej w znaczącej mierze opiera się o pracę wolontariuszy.

Renowacja sakralnego Powiśla

Urszula Buglewicz

Renowacja kazimierskiej fary oraz wybranych kościołów Powiśla dobiega końca. Z tej okazji w niedzielę, 23 września, abp Stanisław Budzik w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą sprawował dziękczynną Mszę św.

Niedziela legnicka

Nowa bazylika mniejsza w diecezji

Ks. Waldemar Wesołowski

Po kilku latach intensywnych przygotowań, po spełnieniu wszystkich zaleceń watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu otrzyma tytuł bazyliki mniejszej.

Wychowywać, ale jak?

Ks. Waldemar Wesołowski

Pod takim hasłem przebiegał II Tydzień Wychowania w Polsce. Był to czas pogłębiania świadomości, czym jest wychowanie i jak dziś wychowywać. W tym czasie odbywały się spotkania, konferencje, sympozja oraz przeprowadzane były katechezy, głoszone były kazania.

Zdobienie przedmiotów kultu

Ks. Zbigniew Radziwołek

W opisie budowy Arki Przymierza i Świątyni (Przybytek, sanktuarium, Święte Świętych) w Księdze Wyjścia 25 i n. czytamy o bogatym wykorzystywaniu złota do ozdabiania drewna i metali oraz do wytwarzania lamp, naczyń, łyżek, dzbanów, mis, nożyc, klamer, kurtyny, haków.

Niedziela łódzka

Aby inni pamiętali

Jadwiga Kamińska

14 września przed gmachem Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy Grobie Policjanta Polskiego uroczyście obchodzono Dzień Poległych i Pomordowanych Policjantów II RP oraz 72. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Zapalamy małą iskrę

Z Tomaszem Talagą rozmawia Anna Skopińska

Z Tomaszem Talagą, jednym z głównych organizatorów „Koronki na ulicach miast świata”, rozmawia Anna Skopińska

Przemyślmy wiarę w Roku Wiary

Ks. Przemysław Góra

W minionych tygodniach wiele osób pytało mnie, dlaczego w Kościele katolickim na całym świecie już za kilka tygodni rozpoczniemy Rok Wiary. Wśród pytających znaleźli się także dziennikarze, którzy znajdowali z góry gotowe odpowiedzi. Niektórzy z nich mówili bowiem, że papież Benedykt XVI zapowiedział Rok Wiary, ponieważ obecnie w Europie i świecie uwidacznia się kryzys życia religijnego.

Niedziela przemyska

Notatnik ekwadorski (1)

Bp Adam Szal

Wiosną tego roku bp Adam Szal wraz z ks. Antonim Michną odwiedził misjonarzy pracujących w dalekim Ekwadorze. Liczne obowiązki pasterskie dopiero teraz pozwoliły Księdzu Biskupowi podzielić się z nami wspomnieniami i refleksjami z tej ciekawej podróży. Cykl wspomnień rozpoczynamy w bieżącym numerze, na dwa tygodnie przed rozpoczęciem Tygodnia Misyjnego

Wiersze, które pomagają ubogacać życie

Paweł Bugira

Czytanie z księgi lat” jest najnowszym zbiorem poezji michalitki s. Dawidy Ryll z Miejsca Piastowego. – Siostra Dawida przepięknie mówi o życiu językiem poezji – stwierdził znany krośnieński poeta Jan Tulik, który prowadził spotkanie autorskie 25 sierpnia w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym.

Od ludzi uwielbiona, od płomieni ocalona

Arkadiusz Bednarczyk

W tym roku mija właśnie 355 lat od Jej cudownego ocalenia... W kolegiacie brzozowskiej w jednej z kaplic znajduje się niezwykły wizerunek. To otaczana od wieków czcią brzozowian Madonna zwana Ognistą.

Niedziela rzeszowska

Dom Boży w Zarębkach

Alina Ziętek-Salwik

W roku duszpasterskim, którego hasłem są słowa „Kościół naszym domem”, wspólnota parafialna pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Zarębkach doczekała się wzniosłej uroczystości – w niedzielę 16 września bp Kazimierz Górny, ordynariusz rzeszowski, dokonał poświęcenia nowej

Wychowanie w duchu miłości i religii

Siostry Dominikanki

9 września w parafii Narodzenia NMP w Zaczerniu odbyło się otwarcie i poświęcenie parafialnego żłobka „U Dominikanek”, które powstało z inicjatywy i przy zaangażowaniu proboszcza ks. Piotra Szczupaka oraz pomocy mieszkańców parafii i wielu ludzi dobrej woli

Modlitewne spotkanie w Małym Katyniu

Bartosz Walicki

Wśród licznych miejsc pamięci na Podkarpaciu jest jedno szczególne. To las turzański koło Sokołowa Małopolskiego. W sąsiedniej Trzebusce w połowie sierpnia 1944 r. NKWD zorganizowało przejściowy obóz. Przetrzymywani tam byli głównie żołnierze Armii Krajowej. Choć łagier funkcjonował tylko kilka miesięcy, więziono w nim około 2,5 tys. osób.

Niedziela sandomierska

Pieśń paciorków z Maryją Bogu śpiewam!

Ks. Adam Lechwar

Każdy miesiąc daje nam kilka liturgicznych możliwości wspomnienia Maryi, Matki Zbawiciela. Październik jest jednak dla Kościoła wielkim świętowaniem ku czci Bogarodzicy. Pokorni i maluczcy, ale też najwznioślejsze umysły w Kościele: teolodzy, doktorzy, myśliciele, święci, duchowni i świeccy, starsi i młodzi w październikowej aurze podejmują z Maryją szczególny rodzaj budzenia wiary w swych sercach.

Zamiast obrączek plastikowy różaniec

Anna i Rafał Babiak

Myśleliśmy, że to dobry żart, kiedy ks. Marceli Prawica, proboszcz zambijskiej parafii Chingombe, w liście zapraszającym do współpracy wolontariackiej obiecał tabuny witających nas baboonsów i huczne wesele. A jednak...

Promocja książki

Alicja Trześniowska

Po „Monografii miasta Sandomierza” ks. Melchiora Bulińskiego, wydanej w Warszawie w 1879 r., oraz „Dziejach Sandomierza” pod red. prof. Henryka Samsonowicza (Warszawa 1993 r.), nadwiślański gród doczekał się nowego opracowania pt. „Szesnastowieczny Sandomierz – Kościół i miasto” dr Dominiki Burdzy

Niedziela sosnowiecka

Spieszmy się kochać ludzi...

Agnieszka Lorek

Odszedł do wieczności w dzień poświęcony Matce Bożej Różańcowej, 7 października 2008 r., w godzinie Miłosierdzia Bożego. Dziś mija 4. rocznica śmierci pierwszego pasterza naszej diecezji, bp. Adama Śmigielskiego SDB

Mała Ojczyzna pamięta!

Agnieszka Lorek

„Forsownym nocnym marszem ruszył Miniewski w głąb krakowskiego i następnego dnia o piątej z rana stanął na Krzykawce, w lasach olkuskich. W godzinę później uderzyli moskale, wysłani silną kolumną ks. Szachowoskoja z Olkusza, na oddział powstańczy, który odparł pierwszą szarżę, po czym rozpoczął się obustronny ogień trwający do drugiej po południu” – tak zaczyna się historyczny opis jednej z bitew Powstania Styczniowego

Z duchem czasu

Agnieszka Lorek

No cóż? Czasy się zmieniły. Teraz dzieci i młodzież potrzebują o wiele więcej alternatyw, ciekawych pomysłów i propozycji ze strony duszpasterzy, aby wstąpić w szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza. Służby, która jest przecież wielkim zaszczytem, ma ona bowiem w sobie znamię wybrania.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Na progu Roku Wiary

Julia A. Lewandowska

11 października 2012 r. rozpocznie się w Kościele powszechnym Rok Wiary – ogłoszony przez papieża Benedykta XVI w liście apostolskim w formie motu proprio „Porta fidei” („Podwoje wiary”) – który związany będzie z 50. rocznicą otwarcia Soboru Watykańskiego II.

Nowe władze Wydziału Teologicznego US

Z ks. prof. zw. dr. hab. Henrykiem Wejmanem, dziekanem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, rozmawia ks. Robert Gołębiowski

W poniedziałek 8 października br. swój dziewiąty już rok działalności zainauguruje Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Będzie to szczególna chwila, gdyż po zakończeniu kadencji wybrano nowe władze Wydziału

Święty Hieronim – patron miłośników Pisma Świętego

Piotr Goniszewski

Dnia 30 września w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest wspomnienie św. Hieronima, doktora Kościoła, patrona biblistów, archeologów, tłumaczy, ale także – o czym pamięta niewielu – uczniów i studentów. Jest to postać niezwykła, fascynująca, będąca przykładem doskonałego połączenia wiary z nauką, życia duchowego z życiem intelektualnym.

Niedziela toruńska

Wiara – łaska i radość

Beata Pieczykura

Przed nami kolejna niedziela, już październikowa. Jak każda, także ta, jest dniem świętym, poświęconym Bogu. W tym miesiącu modlitwy różańcowej 11 października Benedykt XVI otworzy Rok Wiary, przypominając, że Maryja jest wzorem słuchania Pana, rozważania Jego słów i zawierzenia.

Wiem, komu uwierzyłem

Oprac. s. Gaudiosa Czesława Dobrska CSDP

W dniu 11 października – w 50. rocznicę rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II i 20 lat po opublikowaniu Katechizmu Kościoła Katolickiego, promulgowanego przez bł. Jana Pawła II – Benedykt XVI dokona uroczystego otwarcia Roku Wiary.

„Moje serce to jest muzyk…”

Z Agnieszką Brzezińską rozmawia ks. Paweł Borowski

O miłości do muzyki i sile płynącej z wiary z Agnieszką Brzezińską, dyrektorem Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, rozmawia ks. Paweł Borowski

Niedziela wrocławska

Szansa na sukces

Z abp. Marianem Gołębiewskim rozmawia Marta Wilczyńska

Kościół staje u progu Roku Wiary – kolejnej szansy na ożywienie katolików. O najważniejszych celach i wyzwaniach tego Roku z arcybiskupem Marianem Gołębiewskim, metropolitą wrocławskim, rozmawia Marta Wilczyńska

„Ocalić to, co zginęło”

Ks. Marian Biskup, Wikariusz Biskupi ds. Duszpasterstwa

W archidiecezji wrocławskiej w związku z Rokiem Wiary podjętych zostało wiele założeń duszpasterskich, w korespondencji z Ogólnopolskim Programem Duszpasterskim: „Być solą ziemi”. Motto Roku Wiary w archidiecezji brzmi: OTWORZYĆ PODWOJE WIARY I BYĆ SOLĄ ZIEMI.

Świątnickie Spotkanie Kresowe

Ks. Zbigniew Słobodecki

Po raz drugi Świątniki stały się świadkiem Spotkania Pokoleń tych, którzy przybyli wygnani przez butę bolszewickiego okupanta i uciekając przed terrorem UPA i sowietów. Ziemia wołyńska to świadek prześladowań i tragicznych historii, które różnie się kończyły.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Z różańcem w dłoni do Pani Roztocza

Ks. Sławomir Skowroński

W niedzielę, 23 września, w sanktuarium maryjnym w Krasnobrodzie odbyło się Regionalne Spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci. Na spotkanie to przybyło do Pani Roztocza ok. 800 dzieci z terenu diecezji zamojsko-lubaczowskiej i nie tylko, bo przyjechały również dzieci z kilku parafii archidiecezji lubelskiej. Dzieciom towarzyszyli rodzice i opiekunowie

Anielska modlitwa

Ks. Henryk Krukowski

W październiku częściej niż w innych miesiącach roku rozbrzmiewa na całym świecie modlitwa różańcowa. Częścią składową tej modlitwy wypowiadanej przez niezliczone rzesze wiernych w różnych językach jest „Pozdrowienie Anielskie”.

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie?

Ks. Grzegorz Szubtarski

Cierpisz, bo zgrzeszyłeś. Bo jesteś złym człowiekiem. To niepowodzenie, to kara za twoje grzechy. Brzmi obco? Zapewnie nie. Być może czasem słyszymy takie słowa. Lub przynajmniej tak myślimy. Czy nasze cierpienia i niepowodzenia to zawsze skutek popełnionego przez nas zła? W wielu przypadkach z pewnością tak. Lecz Księga Hioba pokazuje, że nie zawsze.

Reklama

Najpopularniejsze

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Niedziela Świdnicka

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

Wiara

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho