Reklama

Czas wielkich łask

Niedziela przemyska 37/2005

W czasie wakacji sporo osób odpoczywało nad morzem czy w górach, wielu spośród nas spędziło urlop w domu. Byli też i tacy, którzy spędzili dwa tygodnie w „Bożym sanatorium” tj. na oazie, gdzie umacniali to, co dobre, a leczyli to, co chore. Rekolekcje odbywały się na trzech turnusach w różnych miejscowościach naszej archidiecezji. Grupie składającej się m.in. z 25 małżeństw dane było spędzić ten piękny czas z Bogiem nieopodal Przemyśla.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 14 do 28 lipca br. w Domu Rekolekcyjnym Ruchu Światło-Życie w Maćkowicach k. Przemyśla przeżywaliśmy Oazę Nowego Życia I stopnia. Głównym celem tych rekolekcji było doświadczenie tajemnicy Kościoła w braterskiej wspólnocie kilkudziesięciu osób. Czas trwania wyznaczony był przez cykl piętnastu tajemnic różańcowych. W ciągu 15 dni rekolekcji przeżywaliśmy w skrócie cały rok liturgiczny, od Adwentu aż do Zesłania Ducha Świętego.
Podczas oazy codziennie uczestniczyliśmy w Eucharystii, szkole modlitwy, spotykaliśmy się w czasie rozmów ewangelicznych, szkoły życia. Eucharystia - szczyt przeżyć każdego dnia wraz z głębokimi i przepełnionymi mądrością Bożą homiliami utwierdzała nas, że podążamy we właściwym kierunku.
W szkole modlitwy zgłębialiśmy wartość modlitwy osobistej, małżeńskiej i rodzinnej, zrozumieliśmy jej konieczność dla chrześcijańskiego życia. Odkrywaliśmy piękno dialogu z Bogiem i drugim człowiekiem.
W czasie rozmów ewangelicznych spotykaliśmy się w małych grupach, by zgłębiać Słowo Boże zawarte w Piśmie Świętym, przyjąć Je jako „Słowo Życia”, które powinno rzutować na nasze życie osobiste, rodzinne, społeczne, zawodowe. Odkrywaliśmy podstawy chrześcijańskiej pewności wiary, działania Ducha Świętego, wymagań życia według Ducha.
W ramach szkoły życia rozważaliśmy zagadnienia dotyczące miłości, małżeństwa i wychowywania naszych dzieci.
Na początku rekolekcji, w kościele parafialnym w Maćkowicach uczestniczyliśmy we Mszy św. prymicyjnej ks. Arkadiusza. W kaplicy w Woli Maćkowskiej zawierzyliśmy się Jezusowi, a następnie przeżyliśmy nabożeństwo światła i wody. W miejscowym kościele oddaliśmy się opiece Niepokalanemu Sercu Maryi.
Miłą niespodziankę swoją wizytą sprawił nam bp Adam Szal, który przybył do nas m.in. z ks. Piotrem Kandeferem - moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie. Ksiądz Biskup w kontaktach z naszymi pociechami nie miał sobie równych.
Głębokim przeżyciem była modlitwa z Panem Jezusem w Ogrójcu. Podczas rekolekcji nawiedziliśmy też klasztor Ojców Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, gdzie modliliśmy się przed obrazem Matki Bożej Słuchającej. Mękę Pańską rozważaliśmy na Drodze Krzyżowej przemierzając polne ścieżki wokół Domu Rekolekcyjnego.
W jedenastym dniu oazy skorzystaliśmy z okazji do spotkania osobowego z Chrystusem w sakramencie pokuty. Dla niektórych z nas była to spowiedź generalna z całego życia.
Podczas czuwania przed Zesłaniem Ducha Świętego modliliśmy się jako małżonkowie za siebie nawzajem, za dzieci, za kapłanów. W czasie trwania w Wieczerniku, w oczekiwaniu na dary Ducha Świętego prosiliśmy, aby napełnił nas i uzdolnił do dawania świadectwa nadziei wszystkim tym, do których nas pośle.
Dzień wspólnoty przeżywaliśmy w kościele Świętej Trójcy w Przemyślu. Zaprezentowały się tam oazy: młodzieżowa III stopnia z Warszawy-Pragi, Oaza Nowej Drogi II stopnia z Helusza, oaza rodzin III stopnia z Przemyśla i nasza.
Podczas nabożeństwa w godzinie Miłosierdzia Bożego swoim świadectwem z nami podzielił się m.in. ks. Stanisław Zarych, znany z wieloletniej działalności w ruchu trzeźwościowym. Na zakończenie ponad 30 osób złożyło w darze swoją trzeźwość, podpisując KWC.
W 14. dniu oazy odnowiliśmy nasze przyrzeczenia małżeńskie. Było to niezapomniane przeżycie.
W rekolekcjach wzięli udział uczestnicy m.in. z Bochni, Lublina, Warszawy, Mielca, Sandomierza, Rzeszowa, i naszej archidiecezji. Było nas 64 dorosłych i 35 dzieci.
Serdecznie dziękujemy „Stryjowi” ks. dr. Romanowi Wawro z Przemyśla, ks. Jackowi Borowcowi z Lublina, neoprezbiterowi ks. Arkadiuszowi Jasiewiczowi z Pruchnika, współmoderatorce Krystynie Szymczak z Rzeszowa. Dziękujemy również s. Magdalenie z Jarosławia, służebniczce Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, klerykowi Mariuszowi z przemyskiego Seminarium, diakonii młodzieżowej: trzem Kasiom, Anecie i Agnieszce, uczącym nas wytrwale śpiewu Łukaszowi i Wojtkowi z Krzemienicy i starającym się, byśmy nie pomarli z głodu Basi i Zdzisi z Przemyśla. Bóg zapłać.
Organizatorzy gorąco dziękują za wszystko dyrektorowi Domu Rekolekcyjnego ks. Henrykowi Pszonie, pani Eli pracującej w kuchni, wszystkim tym, którzy modlili się za naszą oazę oraz udzielili wszelkiego rodzaju wsparcia. Niech Wam Bóg wynagrodzi!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Markowa: rozpoczęło się Święto bł. Rodziny Ulmów

2025-07-06 09:34

Renata Czerwińska

Dziękczynny Wieczór Błogosławieństw ze świadectwem Wojciecha Modesta Amaro, a wcześniej piknik rodzinny rozpoczęły w sobotę w Markowej 3-dniowe obchody Święta bł. Rodziny Ulmów. Wydarzeniu towarzyszy hasło „Małżonku kochający… Małżonko wierna…”.

Więcej ...

Powódź w Teksasie uderzyła w obóz, gdzie byli Polacy. Ich relacja jest zatrważająca

2025-07-06 08:43
Powódź w Teksasie

PAP/EPA

Powódź w Teksasie

Nie wierzyłyśmy w to, co się tam wydarzyło - powiedziała PAP Marcelina Pryga, która była w zalanym przez powódź ośrodku Camp Mystic w Teksasie. W wyniku powodzi błyskawicznej, która w piątek nawiedziła ten stan, zginęło co najmniej 51 osób. Polacy opuścili ośrodek w sobotę i zostali rozlokowani w hotelach.

Więcej ...

Bp Przyborek w Markowej: gościnność Rodziny Ulmów rodziła się z Chleba Życia

2025-07-06 17:09
Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego

www.ulmowie.pl

Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego

W Markowej trwa Święto bł. Rodziny Ulmów, związane z przypadającym jutro wspomnieniem liturgicznym „Samarytan z Markowej”. Uroczystej Mszy św. w niedzielę w miejscowym kościele przewodniczył bp Piotr Przyborek, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, przewodniczący Rady KEP ds. Turystyki i Pielgrzymek oraz członek Rady ds. Rodziny. W homilii podkreślił, że ujęła go gościnność Ulmów, która nie pozostawiała nikogo głodnym, mimo że niewiele mieli. Jak podkreślił, taka postawa rodzi się z karmienia się Chlebem Życia, czyli komunią św.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa