Reklama

Łęczna, odsłonięcie pomnika ks. Jerzego Popiełuszki

„Życie oddane w słusznej sprawie rodzi dobro”

Niedziela lubelska 38/2005

„Niechaj Twój krzyż, Panie, będzie dla nas mocą przeciwko złu i wszelkim przeciwnościom. Niech przypomina świadectwo robotniczej godności tych wszystkich, którzy uczestniczyli w wielkim zrywie niosącym nam wolność. Spraw, abyśmy w naszym życiu potrafili naśladować styl Księdza Jerzego; aby z jego śmierci wyrosło dobro, tak jak z krzyża zmartwychwstanie. Daj, abyśmy umocnieni dzisiejszą uroczystością, krzyżem zakorzenionym w naszych sercach dawali świadectwo przywiązania do Kościoła i wielbili Ciebie” - słowami modlitwy abp Józef Życiński rozpoczął w niedzielę 28 sierpnia br. uroczystość poświęcenia pomnika sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki w Łęcznej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomnik patrona „Solidarności” stanął przy kościele św. Józefa Opiekuna Rodzin, przy al. Matki Boskiej Fatimskiej. Zbudowany z czarnego i brązowego marmuru w kształcie krzyża z przewieszoną stułą - wzorowany na krzyżu z papieskiej Mszy św. w 1979 r. na Placu Zwycięstwa w Warszawie - przypomina najważniejsze momenty w historii Polski. Pieczęciami tych wydarzeń są: chrzest Polski i jego Millenium oraz wybór i odejście Papieża Polaka. W dolnej części umieszczono medalion z popiersiem Księdza Jerzego i zdanie Ojca Świętego, wypowiedziane 5 listopada 1984 r. w kontekście męczeńskiej śmierci Sługi Bożego: „Modlę się, aby z tej śmierci wyrosło dobro, tak jak z krzyża zmartwychwstanie”. Na lewym skrzydle cokołu wypisano cztery spośród 21 postulatów Sierpnia ´80, zaś na prawym dedykację: „W 25. rocznicę solidarnościowego zrywu narodu polskiego ku wolności na wieczną pamięć tamtych wydarzeń mieszkańcom Łęcznej pomnik ten ofiarowuje Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. Sierpień 2005”.

Język solidarności Boga z człowiekiem

„»Solidarność« zaczęła się - mówił w homilii Metropolita Lubelski - kiedy Ojciec Święty przypomniał o prawdziwej koncepcji człowieka, o tym, że człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa. Gdyby więc ktoś szukał życia, w którym liczyłaby się tylko kariera polityczna, pieniądze czy sukces, a zasady Ewangelii Chrystusowej zepchnąłby na margines życia, byłoby to tragiczne nieporozumienie. Trzeba naśladować ks. J. Popiełuszkę, który widząc zło mówił: »Trzeba zło dobrem zwyciężać!«. W jego postawie nie było nienawiści, pesymizmu, nie było tropienia wydumanych wrogów. Niestety, mamy nieraz przeciwne postawy, a ci, którzy niedawno działali w »Solidarności«, patrzą na siebie jak na zdrajców i podejrzewają o najgorsze. Nie naśladujcie stylu aktywistów partyjnych, mówcie językiem Ojca Świętego, mówcie językiem jego encyklik o godności i szacunku dla człowieka, Ewangelii ukazującej solidarność człowieka z Bogiem. Trzeba w naszych rodzinach okazywać, że krzyż Chrystusa jest dla nas symbolem duchowego piękna miłości do Ojczyzny i wrażliwości na twardy los bliźnich”.
Zachęcając do dumy ze spuścizny polskich dziejów, naznaczonej wielkimi datami i postaciami, jak Jan Paweł II, Prymas Tysiąclecia, Ksiądz Jerzy czy prof. Stefan Banach ze Lwowa, Ksiądz Arcybiskup przypomniał trudne polskie doświadczenia końca XX w., których echa zaciemniają obecną rzeczywistość: „25 lat temu marzyliśmy, że jak upadnie komunizm, to przyjdzie sielanka i wszystko będzie uczciwe, sprawiedliwe, piękne. Tymczasem widzimy, że natura ludzka skażona grzechem pierworodnym daje znać o sobie nie tylko w komunistycznym systemie, ale także w nowych warunkach, gdzie zawsze znajdą się kandydaci na skrócony kurs sukcesu, którzy nie będą unikać afer i skandali, aby tylko móc zaistnieć swoją pozycją finansową. Ale z tego nie wynika, że wolno nam zacierać różnice czy mówić: za komuny było lepiej. Niektórym było lepiej, tylko dobrze byłoby, gdyby się tego wstydzili. Było lepiej tym, którzy nie mieli poczucia własnej godności, dołączali do grona karierowiczów, którzy popierali władzę, łamiącą prawa człowieka, a cenzurę i zakłamanie traktowali jako nieunikniony stan polskiej rzeczywistości. Dzięki Bogu, że odeszliśmy od tego! Umieć wychodzić z Chrystusowym gestem przebaczenia nawet w stosunku do oprawców, którzy głoszą nienawiść - to jest dziedzictwo »Solidarności«, którego uczył nas Jan Paweł II i czczony przez was kapelan Solidarności”.

Dzieło wrażliwych serc

Arcypasterz dziękował za konsekwentną realizację pomysłu budowy pomnika. Zrodził się on przy okazji obchodów 10-lecia „Solidarności” i 10 rocznicy zamordowania Księdza Jerzego. Obecny szef górniczej „Solidarności” Alfred Bondyra jest wdzięczny za zaangażowanie zarówno członkom Związku, jak i Bractwu św. Józefa z najmłodszej z łęczniańskich parafii, którą kieruje ks. Stefan Misa. W uroczystej koncelebrze z Arcypasterzem uczestniczyli: ks. kan. Marian Kozyra - duszpasterz „Solidarności” i wieloletni proboszcz w Łęcznej, także w najtrudniejszym okresie stanu wojennego, ksiądz dziekan Janusz Rzeźnik, ks. Andrzej Lupa i ks. Marek Słomka. Odsłonięcia pomnika dokonali abp Józef Życiński i przewodniczący Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” Marian Król. We wspólnej modlitwie wzięli udział: parlamentarzyści Teresa Liszcz i Tadeusz Mańka, przedstawiciele Zarządu Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A. z wiceprezesami S. Krasowskim i K. Borkowską oraz władze powiatu łęczyńskiego. Oprawę liturgiczną, przygotowaną przez rodziny związkowców, uświetniła orkiestra górnicza.
Projekt pomnika nieodpłatnie wykonała Irmina Lisiecka, a konsultantem historycznym był prof. Jan Skarbek z KUL-u. Współgospodarz i organizator uroczystości 25-lecia „Solidarności” i odsłonięcia pomnika Księdza Jerzego, przewodniczący „Solidarności” z Bogdanki zwieńczył obchody stwierdzeniem: „Każde życie oddane w słusznej sprawie rodzi dobro. Mam nadzieję, że ten pomnik będzie budził gorące uczucia i sentyment, jakim darzymy przydrożne krzyże, kapliczki czy figury. Ufundowaliśmy ten pomnik z nadzieją, że będzie drogowskazem dla przyszłych pokoleń”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?