Reklama

Słowo Pasterskie Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego

Niedziela łódzka 38/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani moi Archidiecezjanie!

Pragnę dziś z radością powiedzieć Wam, że już niebawem uczestniczyć będziemy w historycznej uroczystości koronacji Wizerunku Matki Bożej Łaskiej. Jak wiadomo, nastąpi to w niedzielę 25 września br. o godz. 11.00. Prymas Polski kard. Józef Glemp, w obecności licznie zgromadzonych biskupów, prezbiterów i rzeszy wiernych świeckich, nałoży złote korony na skronie Jezusa i Jego Matki. Poświęcił je sługa Boży Jan Paweł II 18 sierpnia 2002 r. na Błoniach krakowskich. Będzie to pierwsza w historii Kościoła łódzkiego koronacja koronami papieskimi. Właśnie dlatego akt ten jest tak bardzo ważny dla całej archidiecezji. Jest to powód do naszej dumy i głębokiej satysfakcji. Uczucia te przeżywamy razem w duchu wspólnej modlitwy oraz w atmosferze pogłębionej refleksji.
Jesteśmy dziś świadomi, że zbliżająca się koronacja wytycza nam nowe zadania. Wielkość daru decyduje o skali zobowiązań. Na ten dar złożyły się liczne fakty i okoliczności. Przede wszystkim mamy wspaniały Wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem, przywieziony z Rzymu w 1515 r. przez fundatora kolegiaty abp. Jana Łaskiego wraz z cząstką atmosfery odbytego tam Soboru Laterańskiego V. Ten dar to również pięć wieków modlitw błagalnych i dziękczynnych, zanoszonych przez całe pokolenia Polaków przed obliczem Matki Bożej Łaskiej, o czym świadczy przechowywana w miejscowym archiwum Księga łask i dobrodziejstw; jak również przekonanie niezliczonych rzesz pielgrzymów o niezwykłości świętego Wizerunku i o tym, że słynie on z łask. W tym darze mieści się również święta i wytrwała nadzieja wielu pokoleń czcicieli Matki Bożej Łaskiej, że kiedys Jej Wizerunek zostanie ukoronowany.
To, co nastąpiło, przeszło najśmielsze nasze oczekiwania. Oto poświęcenia koron dokonuje Papież Polak, na polskiej ziemi, używając polskiej modlitwy, podczas ostatniej swojej pielgrzymki do umiłowanej Ojczyzny. Natomiast koronacji dokona kard. Józef Glemp, następca abp. Jana Łaskiego na stolicy prymasowskiej. Sama uroczystość odbędzie się w ostatnich dniach kończącego się Roku Eucharystii, ustanowionego przez Papieża Jana Pawła II.
Zbliżająca się koronacja jest więc znakiem, którego bogactwo podziwiamy dziś i pragniemy odczytać jego treść. Jest w nim przesłanie, skierowane przez miłosiernego Chrystusa do nas - pokolenia początków trzeciego tysiąclecia, a za naszym pośrednictwem, do następnych niezliczonych pokoleń wspólnoty Kościoła łódzkiego.
W oparciu o nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II można by dziś postawić pytanie, co ten wielki Papież i Święty chciałby nam powiedzieć przed koronacją Wizerunku Madonny Łaskiej? W związku z tym przytoczę te myśli Jana Pawła II o Matce Najświętszej, które przekazał w 1998 r. biskupom polskim, przybyłym do Rzymu z pielgrzymką ad limina Apostolorum. Nie wiedzielismy wtedy, że będzie to ostatnia nasza wizyta sprawozdawcza w Wiecznym Miescie za pontyfikatu Papieża Polaka.
Jak wiemy, dewiza życia Jana Pawła II Totus Tuus - „Cały Twój” odnosiła się do Matki Najświętszej. „Cały Twój, Maryjo” - powtarzał często Papież. Słowa te były ostatnimi, jakie wypowiedział przed śmiercią. W przeddzień odejścia do Pana, Jan Paweł II poświęcił złote korony dla cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W nowej koronie Królowej Polski na Jego życzenie umieszczony został napis Totus Tuus.
W każdej z trzech swoich wypowiedzi skierowanych wtedy do biskupów Jan Paweł II dokonał odniesienia do Matki Najświętszej.
Zapewnił wtedy swoich słuchaczy, że wstawiennictwu i opiece Najświętszej Maryi Panny poleca wszystkie polskie diecezje oraz prowadzoną w Polsce działalność ewangelizacyjną. Przypomniał też, że my, Polacy, prosimy zazwyczaj Matkę Bożą o „wytrwanie przy Chrystusie i Jego Kościele”. Dlatego Papież modlił się o „mądre zagospodarowanie odzyskanej wolności w duchu tego, co najpiękniejsze w naszej chrześcijańskiej tradycji”. Po wypowiedzeniu tych słów, Papież zawierzył Królowej Polski Ojczyznę, aby w niej „pragnienie dobra wspólnego przezwyciężało egoizm i podziały. Niech wszyscy spełniający posługę władzy, widząc w Tobie pokorną Służebnicę Pana, uczą się służyć i rozpoznawać potrzeby rodaków...”.
Powołując się na dokument Soboru Watykańskiego II, przypomniał Jan Paweł II, że Matka Najświętsza „przyświeca Ludowi Bożemu pielgrzymującemu jako znak pewnej nadziei i pociechy” (KK, 68). Pragnął Papież, aby jego rodacy przeżywali obecność Maryi w Kościele - jako taki właśnie znak. Podkreślając to, wszystkich nas zawierzył Matce Bożej.
Do tych wypowiedzi dodam jeszcze fragment przemówienia Jana Pawła II, skierowanego w 1987 r. w Łodzi do włókniarek w fabryce: „Uczcie się od Niej, od Maryi, uczcie się prawdy o Waszej godności, o Waszym powołaniu. Tak wiele od każdej z Was zależy w życiu człowieka, rodziny i narodu”.
Niech te zwięzłe wypowiedzi sługi Bożego Jana Pawła II staną się przedmiotem naszej refleksji, niech też pobudzają do pogłębienia naszej miłości do Matki Najświętszej. Będzie to, choć w wymiarze symbolicznym, wypełnianiem przez nas duchowego testamentu Papieża Polaka i naszą osobistą odpowiedzią na ten wielki dar, jakim jest koronacja Wizerunku Matki Bożej Łaskiej koronami przez Niego poświęconymi.
Teraz już wiemy, dlaczego uroczystość koronacji jest tak bardzo ważna dla Kościoła łódzkiego. O tym mogliśmy się już przekonać, uczestnicząc w dekanalnych pielgrzymkach do kolegiaty łaskiej.
Dziś jak najserdeczniej zapraszam moich Archidiecezjan do udziału w koronacji Madonny Łaskiej. Wszystkich - tzn. kapłanów, siostry zakonne, młodzież i dorosłych. Nie może zabraknąć w tej uroczystości czcicieli Matki Bożej. W Łasku będą reprezentowane wszystkie parafie naszej archidiecezji. Delegaci przybędą ze swoimi duszpasterzami.
Pragnę, aby uroczystość koronacji w kolegiacie łaskiej stała się wielkim świętem całej naszej rodziny archidiecezjalnej. Niech poprzez liczny udział kapłanów i wiernych świeckich przyczyni się do pogłębienia naszej wiary w Chrystusa i miłości do Jego Najświętszej Matki.
Już teraz na wspólne pielgrzymowanie do Matki Bożej Łaskiej, w dniu 25 września, z serca wszystkim błogosławię i życzę, aby wydało ono liczny i trwały owoc.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10 przestępstw seksualnych wobec dzieci

2024-06-25 10:25

Red.

Angielska diecezja Portsmouth nie komentuje sprawy polskiego ks. Piotra Glasa, oskarżonego o 10 przestępstw wobec osób małoletnich. Miał się ich dopuścić w latach 2002-2008, gdy był duszpasterzem na wyspie Jersey.

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Łódź: Mistrzowie Polski LSO z Łodzi!

2024-06-25 22:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?