Reklama

Kartka z kalendarza

66 lat temu…

Niedziela przemyska 38/2005

17 września 1939 r. o godz. 4.00 armia sowiecka, w ilości kilkudziesięciu silnie zmotoryzowanych dywizji, obalając słupy graniczne wkroczyła na terytorium Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kilka godzin później radio sowieckie nadało oświadczenie przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych i zarazem komisarza dla spraw zagranicznych Mołotowa, w którym znalazły się słowa: „Państwo Polskie i jego rządy przestały faktycznie istnieć (w tym czasie walczyła jeszcze Warszawa, ciężkie boje toczono pod Lwowem, na Helu i całej Lubelszczyźnie - przyp. autora) (...) układy zawarte pomiędzy Związkiem Sowieckim a Polską (Traktat pokojowy podpisany w Rydze dnia 18 marca 1921 r., Pakt o nieagresji pomiędzy Polską a ZSRR, podpisany w dniu 25 lipca 1932 r., Protokół z dnia 5 maja 1934 r., prolongujący pakt o nieagresji do dnia 31 grudnia 1945 r. - przyp. autora) straciły swoją moc (…). Do ostatniej chwili rząd sowiecki pozostawał neutralny („zapomniano” o tajnym protokole dołączonym do układu Ribbentrop - Mołotow z 23 sierpnia 1939 r. - przyp. autora), ale wobec okoliczności zaszłych nie mógł dłużej neutralności zachować i nakazał czerwonej armii przekroczenie granic Polski”.
Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki w wydanym 17 września Orędziu do narodu polskiego podkreślił: „Gdy armia nasza z bezprzykładnym męstwem zmaga się z przemocą wroga od pierwszego dnia wojny, aż po dzień dzisiejszy, wytrzymując napór ogromnej przewagi całości bezmała niemieckich sił zbrojnych, nasz sąsiad wschodni najechał nasze ziemie, gwałcąc obowiązujące umowy i odwieczne zasady moralności. Stanęliśmy tedy nie po raz pierwszy w naszych dziejach w obliczu nawałnicy, zalewającej nasz kraj z zachodu i wschodu. Polska, sprzymierzona z Francją (19 maja 1939 r. podpisany został w Paryżu polsko-francuski protokół stanowiący, że na wypadek agresji niemieckiej przeciwko Polsce lub jej żywotnym interesom w Gdańsku, wystąpienie wojsk polskich spowoduje automatyczne przystąpienie armii francuskiej do działań, wpierw lotnictwa, a w trzecim dniu wojny wojsk lądowych - przyp. autora) i Anglią (25 sierpnia 1939 r. został podpisany polsko-brytyjski układ o pomocy wzajemnej - przyp. autora), walczy o prawo przeciwko bezprawiu, o wiarę i cywilizację przeciwko bezdusznemu barbarzyństwu, o dobro przeciwko panowaniu zła na świecie. Z walki tej, wierzę w to niezłomnie, wyjść musi i wyjdzie zwycięsko…”.
Po wkroczeniu 28 września oddziałów Armii Czerwonej do Przemyśla, za sprawą tajnego niemiecko-sowieckiego układu o przyjaźni, współpracy i podziale sfery interesów rzeka San stała się linią demarkacyjną rozdzielającą miasto na część północną - „Zasanie”, zajętą przez Niemców, i prawobrzeżną, podporządkowaną władzy radzieckiej.
Już pod koniec września 1939 r. rozpoczęły się masowe aresztowania Polaków. Tysiące polskich żołnierzy i oficerów, urzędników, nauczycieli, policjantów i księży znalazło się w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. To oni stali się ofiarami straszliwej zbrodni ludobójstwa dokonanej przez NKWD na wiosnę 1940 r. W sumie w 1940 r. w 130 łagrach radzieckich znajdowało się ok. 22 mln ludzi.
Na całym obszarze wcielonym do ZSRR okupant prowadził bezwzględną walkę z Kościołem katolickim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić"

2024-06-24 13:59

Archiwum ks. Zbigniewa Krasa

Ksiądz Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy idzie z samotną pielgrzymką "w intencji ustania wojny w Ukrainie i w Palestynie, od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić". Ruszył 10 czerwca z Bałtyckiego Krzyża Nadziei, a celem jest Giewont. Duchowny codziennie relacjonuje swoją pielgrzymkę w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Komisja nadzwyczajna debatowała nad projektem ustawy o dekryminalizacji aborcji

2024-06-26 07:29
Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

PAP/Tomasz Gzell

Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

Debata nad projektem nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącej dekryminalizacji aborcji odbyła się we wtorek na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?