Reklama

Odnowiona, jak nowa

46. rocznicę święceń kapłańskich i 16. rocznicę pobytu w Będzinie-Łagiszy świętował w ostatnią niedzielę sierpnia ks. kan. Eugeniusz Stępień. Z tej racji bp Adam Śmigielski SDB celebrował uroczystą Eucharystię w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnie z bp. Adamem Śmigielskim SDB modlili się przedstawiciele kapituły katedralnej, jaworznickiej, pracownicy Kurii Biskupiej, kapłani z dekanatu i zgromadzeni wierni. Na uroczystość przybyli: Radosław Baran - prezydent Będzina, Bożena Respondek - starosta powiatu będzińskiego, Janusz Sikora - przewodniczący Rady Powiatu, Sławomir Brodziński - przewodniczący Rady Miejskiej, gen. Kazimierz Szwajcowski - wojewódzki komendant policji, Andrzej Mierzwa - prezes Izby Skarbowej w Będzinie, Jacek Jaros - dyrektor Elektrowni „Łagisza” oraz poseł Wiesław Jędrusik.
Po Mszy św. bp Adam Śmigielski SDB poświecił wyremontowany i przywrócony do pierwotnego stanu pierwszy kościółek parafii łagiskiej pw. Niepokalnego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jak powiedział „Niedzieli” ks. Eugeniusz Stępień - pierwsze rozmowy na temat budowy kościoła w Łagiszy rozpoczęły się już 1907 r., ale z powodu różnych przeszkód m.in. wybuchu I wojny światowej pomysł ten nie został zrealizowany. Ciekawostką jest, że aby pozyskać środki na budowę kaplicy robotnicy kopalni „Antoni” zgodzili się płacić miesięczną składkę w wysokości 1% zarobków. Kolejny etap zmagań przy budowie świątyni rozpoczął się w 1924 r., kiedy to powołano nowy zarząd Komitetu Budowy Kościoła. I ten zarząd doprowadził sprawę do końca. Pierwszym proboszczem, mianowanym przez biskupa kieleckiego Augustyna Łazińskiego, został ks. Marian Kluszczyński. Kościół służył jako parafialny do lat 40. XX wieku. Na przestrzeni dwóch lat: 1947-49 ks. Leon Stasiński wybudował nową, większą świątynię pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Skutkiem czego stary kościółek został zamknięty. Później urządzono w nim salkę katechetyczną, która z czasem stałą się magazynem na różne sprzęty i rupiecie. Z biegiem lat kościółek popadał w coraz większą ruinę. W następnych latach na powierzchni kościoła urządzono kaplicę przedpogrzebową.
- Decyzję o przywróceniu staremu kościołowi pierwotnego wyglądu podjąłem w tym roku. Nie mogłem już dłużej czekać, bo za kilka lat nie byłoby co remontować - zapewnia ks. Stępień. - Zaczęliśmy od dachu, od wyremontowania wieżyczki oraz szczytów dachu. Wymieniliśmy na dużej części dachu uszkodzoną dachówkę, a od strony głównego wejścia położyliśmy nową. Przy okazji wykonaliśmy tzw. spoinowanie dachówek. Potem przystąpiliśmy do likwidacji starej salki katechetycznej, łącznie z wyburzeniem ścianki działowej. Trzeba było zdemontować stare, zleżałe, zniszczone wykładziny. Wymieniliśmy płyty sufitowe, skuliśmy tynk uszkodzony przez wilgoć - przedstawia poszczególne etapy remontu Ks. Proboszcz. Kolejnym etapem, po odsłonięciu ścian i podłogi było odgrzybienie murów. - Położyliśmy nowe tynki, kilkakrotnie pomalowaliśmy ściany i sufit. Zreperowaliśmy stolarkę okienną. Gdy już ściany i okna były gotowe przystąpiliśmy do renowacji ołtarzy i obrazów, czyszczenia i malowania ławek i posadzki. Przy wejściu do świątyni i na filarach położyliśmy boazerię - opowiada ks. kan. Eugeniusz Stępień.
Pracy było więc co nie miara. - W remont trzeba było włożyć sporo wysiłku i wiele nakładów finansowych. Dlatego serdecznie dziękuje tym wszystkim, którzy pracowali przy remoncie, w szczególności Władysławowi Kozioł i artyście-malarzowi Tadeuszowi Dulowi, który bezinteresownie podjął się renowacji obrazów i ołtarzy. Wyrazy wdzięczności składam również Januszowi Aleksandrowicz, Antoniemu Madejskiemu, Eugeniuszowi Hyrcza, Alfredowi Kuzior i paniom, które myły, czyściły i sprzątały po robotach budowlanych - wylicza ks. kan. Eugeniusz Stępień.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?