Reklama

Odnowiona, jak nowa

46. rocznicę święceń kapłańskich i 16. rocznicę pobytu w Będzinie-Łagiszy świętował w ostatnią niedzielę sierpnia ks. kan. Eugeniusz Stępień. Z tej racji bp Adam Śmigielski SDB celebrował uroczystą Eucharystię w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnie z bp. Adamem Śmigielskim SDB modlili się przedstawiciele kapituły katedralnej, jaworznickiej, pracownicy Kurii Biskupiej, kapłani z dekanatu i zgromadzeni wierni. Na uroczystość przybyli: Radosław Baran - prezydent Będzina, Bożena Respondek - starosta powiatu będzińskiego, Janusz Sikora - przewodniczący Rady Powiatu, Sławomir Brodziński - przewodniczący Rady Miejskiej, gen. Kazimierz Szwajcowski - wojewódzki komendant policji, Andrzej Mierzwa - prezes Izby Skarbowej w Będzinie, Jacek Jaros - dyrektor Elektrowni „Łagisza” oraz poseł Wiesław Jędrusik.
Po Mszy św. bp Adam Śmigielski SDB poświecił wyremontowany i przywrócony do pierwotnego stanu pierwszy kościółek parafii łagiskiej pw. Niepokalnego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jak powiedział „Niedzieli” ks. Eugeniusz Stępień - pierwsze rozmowy na temat budowy kościoła w Łagiszy rozpoczęły się już 1907 r., ale z powodu różnych przeszkód m.in. wybuchu I wojny światowej pomysł ten nie został zrealizowany. Ciekawostką jest, że aby pozyskać środki na budowę kaplicy robotnicy kopalni „Antoni” zgodzili się płacić miesięczną składkę w wysokości 1% zarobków. Kolejny etap zmagań przy budowie świątyni rozpoczął się w 1924 r., kiedy to powołano nowy zarząd Komitetu Budowy Kościoła. I ten zarząd doprowadził sprawę do końca. Pierwszym proboszczem, mianowanym przez biskupa kieleckiego Augustyna Łazińskiego, został ks. Marian Kluszczyński. Kościół służył jako parafialny do lat 40. XX wieku. Na przestrzeni dwóch lat: 1947-49 ks. Leon Stasiński wybudował nową, większą świątynię pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Skutkiem czego stary kościółek został zamknięty. Później urządzono w nim salkę katechetyczną, która z czasem stałą się magazynem na różne sprzęty i rupiecie. Z biegiem lat kościółek popadał w coraz większą ruinę. W następnych latach na powierzchni kościoła urządzono kaplicę przedpogrzebową.
- Decyzję o przywróceniu staremu kościołowi pierwotnego wyglądu podjąłem w tym roku. Nie mogłem już dłużej czekać, bo za kilka lat nie byłoby co remontować - zapewnia ks. Stępień. - Zaczęliśmy od dachu, od wyremontowania wieżyczki oraz szczytów dachu. Wymieniliśmy na dużej części dachu uszkodzoną dachówkę, a od strony głównego wejścia położyliśmy nową. Przy okazji wykonaliśmy tzw. spoinowanie dachówek. Potem przystąpiliśmy do likwidacji starej salki katechetycznej, łącznie z wyburzeniem ścianki działowej. Trzeba było zdemontować stare, zleżałe, zniszczone wykładziny. Wymieniliśmy płyty sufitowe, skuliśmy tynk uszkodzony przez wilgoć - przedstawia poszczególne etapy remontu Ks. Proboszcz. Kolejnym etapem, po odsłonięciu ścian i podłogi było odgrzybienie murów. - Położyliśmy nowe tynki, kilkakrotnie pomalowaliśmy ściany i sufit. Zreperowaliśmy stolarkę okienną. Gdy już ściany i okna były gotowe przystąpiliśmy do renowacji ołtarzy i obrazów, czyszczenia i malowania ławek i posadzki. Przy wejściu do świątyni i na filarach położyliśmy boazerię - opowiada ks. kan. Eugeniusz Stępień.
Pracy było więc co nie miara. - W remont trzeba było włożyć sporo wysiłku i wiele nakładów finansowych. Dlatego serdecznie dziękuje tym wszystkim, którzy pracowali przy remoncie, w szczególności Władysławowi Kozioł i artyście-malarzowi Tadeuszowi Dulowi, który bezinteresownie podjął się renowacji obrazów i ołtarzy. Wyrazy wdzięczności składam również Januszowi Aleksandrowicz, Antoniemu Madejskiemu, Eugeniuszowi Hyrcza, Alfredowi Kuzior i paniom, które myły, czyściły i sprzątały po robotach budowlanych - wylicza ks. kan. Eugeniusz Stępień.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Komu służy wirtualna ambona? O ewangelizacji w sieci

Od lewej: dr Agata Rujner, ks. Teodor Sawielewicz, o. Ttomasz Grabowski

Adobe.Stock

Od lewej: dr Agata Rujner, ks. Teodor Sawielewicz, o. Ttomasz Grabowski

Religijne kanały w mediach społecznościowych przyciągają coraz większą liczbę odbiorców. Czy rosnąca popularność katolickich youtuberów nie sprawia, że tworzy się wirtualna wiara? Czy zawsze ułatwia to kontakt z Bogiem i prowadzi do żywej relacji z Nim?

Więcej ...

Bp Przybylski do LSO: bądźcie sługami słowa Bożego

2024-06-15 18:44

Maciej Orman/Niedziela

– Ministrant, nie tylko lektor, ma być sługą słowa Bożego – powiedział bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. podczas XI Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej do sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie.

Więcej ...

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

2024-06-16 14:53

Jasna Góra/Facebook

Pod hasłem „Trzeźwość jest Polską racją stanu” odbyła się na Jasnej Górze dwudniowa, 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Doroczne spotkanie to modlitwa o trzeźwość i odnowę moralną naszej Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...