Reklama

Na urodzinach Matki Bożej

Niedziela łowicka 41/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny już od 400 lat przyciąga do Domaniewic rzesze czcicieli Matki Bożej.
Mieści się tu bowiem, pochodząca z lat 1631-33, kaplica, a w niej ukoronowany koronami papieskimi obraz Pani Domaniewickiej - Matki Bożej Pięknej Miłości. W 1975 r., z woli Prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego, kaplica została uznana za sanktuarium Matki Bożej Domaniewickiej Pocieszycielki Strapionych.
W sanktuarium domaniewickim codziennie odbywają się czuwania, zakończone Apelem Jasnogórskim, z udziałem mieszkańców Domaniewic i innych miejscowości parafii. Tegoroczny odpust parafialny w uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny został poprzedzony 3-dniowymi rekolekcjami, prowadzonymi przez ks. Rafała Banasiaka z KUL-u. Codziennie też 4 miejscowości z parafii przybywały w pieszych pielgrzymkach do sanktuarium, niosąc krzyż pielgrzymkowy. U celu swej pielgrzymki wierni odmawiali Różaniec i uczestniczyli we Mszy św.
Tak przygotowani do odpustu parafianie domaniewiccy stawili się 8 września na placu pielgrzymkowym przy sanktuarium. Dołączyły do nich setki pielgrzymów z całej diecezji łowickiej, a zwłaszcza z Głowna, Dmosina, Łyszkowic i Chruślina. Przybywających powitał ks. Rafał Banasiak, a następnie przemówił proboszcz parafii ks. Sławomir Sobierajski.
„Pragnę w imieniu całej wspólnoty parafialnej powitać u nas biskupa łowickiego Andrzeja F. Dziubę na uroczystości odpustowej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Można powiedzieć, że są to urodziny Matki Bożej! Matka zawsze prowadzi do Syna, do Jezusa. Uczy nas, jak żyć” - stwierdził Ksiądz Proboszcz.
Gospodarz sanktuarium przywitał też wikariusza generalnego ks. prał. Franciszka Augustyńskiego, wikariusza biskupiego ks. prał. Wiesława Wronkę, poprzednich proboszczów domaniewickach, kapłanów, kleryków, siostry zakonne, władze samorządowe i parlamentarzystów, nauczycieli, młodzież i poczty sztandarowe: strażaków, kolejarzy i uczniowskie oraz wszystkich pielgrzymów.
Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Łowickiego odprawiana była w intencji parafian i wszystkich pielgrzymów. Była to także Msza św. dożynkowa. Przedstawiciele poszczególnych miejscowości parafii przygotowali kunsztowne wieńce, często nawiązujące tematycznie do Roku Eucharystii. Nie zabrakło także koszów owoców, warzyw i tzw. chłopskiego stołu. Wszystko to miało być zaniesione w procesji z darami i złożone na ręce Księdza Biskupa.
Wcześniej jednak głos zabrał wójt gminy Domaniewice Grzegorz Redzisz, który podkreślił, że dla gminy był to rok ciężkiej pracy w rozwiązywaniu problemów społecznych. „Pomimo trudności finansowych, udało się jednak zrealizować kilka znaczących inwestycji w naszej gminie, np. oczyszczalnię ścieków, hydrofornię” - stwierdził Wójt. - (...) Rolnikowi potrzebna jest wiara w Boga, w słuszność podejmowanych decyzji. Upatruje nadziei w tym, co robi, chce lepszej przyszłości. Po obecnych na tym placu widać głęboki szacunek dla pracy rolnika, zajmującego się wydobywaniem chleba z serca ziemi. W chlebie człowiek łączy się z Bogiem”.
Grzegorz Redzisz wspomniał też o nowym herbie gminy Domaniewic, również wyrażającym przywiązanie mieszkańców do Matki Bożej. W centrum tego herbu widnieje biała lilia - symbol Maryi. Trzy sześciopromiennie gwiazdy odnoszą się do rodu Celestów, kupców z Krakowa, którzy ufundowali kaplicę.
W homilii bp Dziuba powiedział m.in.: „Przychodzimy w to miejsce, tak ukochane w naszej diecezji, aby uczcić Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. Chcemy przez to wydarzenie uświadomić sobie jeszcze głębiej Jej miejsce i znaczenie w historii Zbawienia, a także wypływające z Jej przykładu zadania, które na nas spoczywają”. Tym największym zadaniem dla nas, jako ludzi wiary, jest bycie czytelnym obrazem Jezusa Chrystusa.
Nawiązując do uroczystości dożynek parafialnych, Ksiądz Biskup zauważył: „Chcemy dziękować Bogu najpierw za dar tegorocznych plonów. Ale jednocześnie chcemy dziękować tym, którzy trudzili się wokół plonów ziemi. Dzisiaj jest za mało wdzięczności i zrozumienia dla tego trudu. Stąd, obok dziękczynienia Bogu i ludziom za dary ziemi, chcę mówić o potrzebie szacunku dla trudniących się pracą na roli. (...) Oddając cześć Matce, której składamy plony, wypracowane tak wielkim wysiłkiem, przynosimy też ziarno, które będzie zaczynem kolejnego trudu. Rolnik, zbierając ziarna, które znów wrzuci w ziemię, myśli nie tylko o sobie, o rodzinie, ale o całej ojczyźnie. To niezwykła odpowiedzialność”.
Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił zboże na tegoroczny siew i udzielił zebranym swego pasterskiego błogosławieństwa. Przekazał też pozdrowienia dla rodzin pielgrzymów i wszystkich czcicieli Matki Bożej Domaniewickiej, którzy przybywali tu od lat, a nie mogli być fizycznie obecni na tegorocznych uroczystościach.
Po Mszy św. wystąpił zespół ludowy „Kalinka”, zaś pielgrzymi zostali zaproszeni na poczęstunek, przygotowany dla nich przez mieszkańców Domaniewic.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do zaorania

2024-05-08 17:47

Dominik Pyrek/diecezja.sosnowiec.pl

„Diecezja sosnowiecka nie jest do zaorania, tylko do nieustannego obsiewania” - powiedział abp Adrian Galbas w środę podczas obrzędu kanonicznego objęcia diecezji sosnowieckiej przez bp. Artura Ważnego. Uroczystość oraz podpisanie stosownych dokumentów miało miejsce w katedrze w Sosnowcu.

Więcej ...

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej

2024-05-10 17:42

M.K.

W nawiązaniu do artykułu „«Czy Ksiądz Biskup mógłby w końcu usłyszeć mój głos?» Pytania do abp. Tadeusza Wojdy”, opublikowanego na portalu wiez.pl 9 maja 2024 roku, rzecznik archidiecezji gdańskiej wydał oświadczenie, którego tekst w całości publikujemy poniżej.

Więcej ...

Papież na 40-lecie Fundacji Jana Pawła II na rzecz Sahelu: trzeba działać!

2024-05-10 16:14

fot. Adam Bujak Biały Kruk

„Już nie ma czasu na czekanie, trzeba działać!” - czytamy w papieskim przesłaniu na 40-lecie Fundacji Jana Pawła II na rzecz Sahelu. Dołączając się do apelu swojego świętego poprzednika wygłoszonego 10 maja 1980 r. w Wagadugu w Burkina Faso, Franciszek wzywa do wysłuchania głosu ubogich i cierpiących. „Niektóre kraje w tym regionie Afryki Zachodniej nadal doświadczają kryzysów coraz bardziej zagrażających pokojowi, stabilności, bezpieczeństwu i rozwojowi” - czytamy w tekście.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Wiara

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Nauczyciel życia duchowego

Święci i błogosławieni

Nauczyciel życia duchowego

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli