Reklama

20 lat Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta

Głodnemu dać jeść, bezdomnemu miejsce

Niedziela kielecka 43/2005

Koło kieleckie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta zorganizowało trzydniowe obchody 20-lecia istnienia Towarzystwa. Wiele uwagi poświęcono historii i dorobkowi TP oraz działaniom środowiska kieleckiego, a głównie inicjatywom na rzecz bezdomnych. Na spotkanie w Kielcach, rozpoczęte w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Żeromskiego przyjechali przedstawiciele kół terenowych z całej Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po konferencji

Pracy kieleckiego Koła poświęcona była konferencja prasowa z udziałem ks. Stanisława Słowika, prezesa Koła i dyrektora Caritas diecezji kieleckiej oraz gości z zarządu głównego, Zdzisława Niedzielskiego - wieceprezesa i Haliny Karkowskiej.
W historię kielecką wpisuje się działalność w Miechowie, Skoszynie, Włoszczowie i ostatnio w Oleśnicy. Koło prowadzi obecnie dwie placówki: Dom Samotnej Matki w Wiernej k. Piekoszowa i Schronisko dla Mężczyzn w Kielcach. Inicjatorem działalności społecznej na ziemiach kieleckich był ks. prof. Jan Śledzianowski.
Placówka w Wiernej powstawała w latach transformacji ustrojowej, gdy problem wspierania samotnych matek był znany - TP było liderem inicjatyw w tej dziedzinie. Ośrodek w Wiernej przewidziany jest na przyjęcie 15 osób, co w zupełności wystarcza. Natomiast schronisko dla mężczyzn, przeznaczone na razie dla 38 osób, rzadko posiada miejsca wolne. Właśnie teraz jest na etapie poważnej rozbudowy, co „dobrze świadczy o kondycji placówki” - jak zapewniają przedstawiciele zarządu. Warto także podkreślić nowy trend, zakorzeniony w Kielcach - pomysł i pomyślną aktywizację osób bezrobotnych i bezdomnych, co zaowocowało m.in. projektem „Wyprowadzić na prostą”, powołaniem CIS.

Placówka dla bezdomnych mężczyzn

Została wybudowana na działce ofiarowanej w 1994 r. przez B. Gierowskiego. W starym budynku mieści się typowe schronisko z wieloosobowymi salami; bezdomni korzystają także z wzniesionego tuż obok niewielkiego budynku. Jest to, jak mówi ks. Słowik, „ognisko rozwoju”, bo dwa z dostępnych lokali są już samodzielnie użytkowane. Natomiast rozbudowywana część obejmuje większą liczbę mieszkań chronionych (być może także dla rodzin, np. po eksmisjach). Prawdopodobnie będzie to 8 samodzielnych lokali do zamieszkania, gotowych za 2-3 lata. Na rozbudowę przeznaczono m.in. kwoty z dotacji Ministerstwa Polityki Społecznej (kilkanaście tys.), środków własnych, zbiórek, dobrowolnych ofiar. Jest nadzieja na dodatkowe środki z rządowego programu mieszkań socjalnych.
Konferencje i spotkania w ramach jubileuszu odbywały się w rozbudowanej części - w świetlicy na poddaszu, będącej zarazem kaplicą - jasną, przestronną, z rzędami okien w przeciwległych ścianach i obrazem św. Brata Alberta, patrona Towarzystwa.
Ks. S. Słowik, prezes kieleckiego TP, zwrócił uwagę m.in. na złożoną genezę problemu bezdomności mężczyzn. Jej przyczyny mogą tkwić w zerwaniu więzi z rodziną - wskutek samodzielnej aktywności zawodowej i ciągłego przebywania z dala od bliskich, choć więcej przesłanek wskazuje na ostatnie przeobrażenia gospodarcze i niemożność utrzymania własnego mieszkania. U źródeł bezdomności leży także utrudniony start osób z domów dziecka i niepełnych rodzin.

W ramach jubileuszu

Spotkanie w Kielcach przewidziano dla ponad 60 prezesów kół TP, którzy pochylają się nad problemem bezdomności w Polsce. Byli obecni m.in. przedstawiciele Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, MOPR oraz Irena Gierowska - bratanica ofiarodawcy działki dla schroniska i ks. Jerzy Marszałkowicz, nestor działalności TP, prowadzący obecnie schronisko w Bielicach.
Ks. Marszałkowicz, przypominając genezę powstania, mówił o doświadczanej od początku opiece Matki Bożego Miłosierdzia i pomyślnym zjednoczeniu się ok. 30 osób, które - z dużą odwagą w tamtych czasach, podpisały petycję założycielską skierowaną do wrocławskich władz.
Dyskusje prezesów koncentrowały się głównie wokół problematyki aktywizacji osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością. W czasie kieleckiego spotkania nie zabrakło imprez towarzyszących, połączonych ze zwiedzaniem miasta, oglądaniem spektaklu Przed sklepem jubilera, a duchowym akcentem był udział we Mszy św. w kościele Trójcy Świętej i na Karczówce. Została także poświęcona drewniana kapliczka Pana Jezusa Frasobliwego, która od kilkunastu dni wita wszystkich wchodzących do schroniska.
- Cieszy nas udział tylu gości w spotkaniu - powiedziała nam Teresa Brzeska, wiceprezes kieleckiego koła TP. - Istotną sprawą byłoby przewartościowanie w postrzeganiu bezdomnych wśród nas, bezcenne są: ciepło i życzliwość. Potrzeba nam dużo serca i dużo ludzkiego wsparcia.
Spotkanie w Kielcach i owoce pracy koła potwierdzają, że coraz z tym lepiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Brat Albert – artysta wrażliwy

Św. Brat Albert, mal. Leon Wyczółkowski

Archiwum

Św. Brat Albert, mal. Leon Wyczółkowski

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przyjęła prośbę z Polski, by ogłosić św. Brata Alberta patronem pracowników pomocy społecznej. Ale Patron naszej diecezji to nie tylko człowiek miłości Boga i bliźniego, lecz także utalentowany artysta.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest Królestwo Boże?

2024-06-15 08:17

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Spotkanie, które łączy pokolenia

2024-06-17 14:05
Międzypokoleniowe Spotkanie z Piosenką Religijną we Wrocławiu-Osobowicach

Marzena Cyfert

Międzypokoleniowe Spotkanie z Piosenką Religijną we Wrocławiu-Osobowicach

Na Świętym Wzgórzu na Osobowicach odbyło się doroczne „Międzypokoleniowe Spotkanie z Piosenką Religijną”. Rozpoczęło się Mszą św. a po niej nastąpił przegląd zespołów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy