Reklama

Stulecie konsekracji kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Jaszkowej Dolnej

„Z tymi ludźmi aż chce się pracować”

Jubileusz stulecia konsekracji kościoła obchodzi właśnie wspólnota pw. św. Jana Chrzciciela w Jaszkowej Dolnej koło Kłodzka. Dzieje parafii i samej miejscowości sięgają czasów Bolesława Chrobrego, który właśnie tutaj dał schronienie bratu św. Wojciecha - Sobiborowi. Jaszkowa miała mu przypaść w udziale jako spadek po rodzicach. Sobibór ożenił się w Polsce i dostał od króla ziemię, a jego dziedzictwo zostało przekazane członkowi królewskiej drużyny rycerskiej Janiszowi. Od jego imienia wioska nosiła najpierw nazwę Janiszów, a obecnie - Jaszkowa Dolna.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wcześniej wioska posiadała własną parafię. (Już w dokumentach z 1358 r. - manuskryptach znajdujących się w bibliotece arcybiskupstwa praskiego - jest wzmianka o tym, że tutaj był Plebanus de Henningswilla). Również i sama budowla kościoła, którego prezbiterium służy obecnie za kaplicę cmentarną, wskazuje na wiek XIV.
W czasach reformacji zwolennicy Lutra wypędzili katolików nie tylko z ich świątyń, ale nawet z własności ich rodzinnej wsi. Na ich miejsce przybyli protestanccy Niemcy. W 1823 r. władze państwowe zezwoliły na powrót niemieckich katolików. W czasie walki kulturowej o język i naród mieszkańcy Jaszkowej zostali ukarani utratą niezależności parafii, która jakiś czas była zarządzana z Kłodzka.
Aż dwa razy - w 1810 i 1823 r. - kościół parafialny był niszczony piorunami. Ciągłe poprawki i przebudowy tak zdeformowały ten obiekt, że nie posiadał on żadnego stylu. Proboszcz ks. Robert Brauner w porozumieniu z kolatorem, władzami i parafianami postanowił zbudować nowy kościół.
Od 1901r. zbierano fundusze i materiały, aż wreszcie 18 czerwca 1903 r. położono kamień węgielny. Dobre tempo wznoszenia tej budowli sprawiło, że już w 1904 r. kościół był ukończony, a 7 października 1905 r. arcybiskup Pragi, kard. Leo Skrobensky dokonał aktu jego konsekracji. Wnętrze świątyni urządził ostatni niemiecki proboszcz, ks. Juliusz Knittel. W 1945 r. Jaszkowa Dolna wróciła do Polskiej Macierzy, a parafią kierowali kolejno księża: Jan Kania, Czesław Łagodziński, Augustyn Nazimek i Karol Gardulski. Obecnie funkcję tę sprawuje ks. Andrzej Walerowski.
Uroczystą Eucharystię sprawowaną z okazji jubileuszu stulecia konsekracji świątyni pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, ksiądz proboszcz rozpoczął przypomnieniem faktów opowiadających dzieje świątyni. W koncelebrze brali również udział: dziekan dekanatu Kłodzko ks. prał. Ryszard Dominik, oraz ks. prał. Piotr Śliwka, proboszcz wałbrzyskiej parafii pw. św. Piotra i Pawła. W uroczystości uczestniczyli również wójt gminy Kłodzko Ryszard Niebieszczański, burmistrz tego miasta Roman Lipski, prezes Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich Jerzy Szymańczyk oraz reprezentanci wielu zaprzyjaźnionych z jaszkowską parafią firm i organizacji pozarządowych. Przybyła również liczna grupa gości z Niemiec - byłych mieszkańców Jaszkowej Dolnej, którzy często odwiedzają swoje rodzinne strony. Rocznicowe uroczystości uświetnił chór oraz Zespół Kobziarzy z parafii w Zbąszynku. Główne obchody jubileuszu poprzedził program pt. Madonny Jana Pawła II w wykonaniu zespołu „Spirituals Singers Band” z Wrocławia.
Nawiązując w homilii mszalnej do setnej rocznicy konsekracji jaszkowskiego kościoła, bp Dec apelował: „Dziękujmy Bogu za tę świątynię, za wszystkie otrzymane tutaj łaski i moce niebieskie, które Pan Bóg nam przekazał. Bądźmy również wdzięczni za wysłuchane w niej modlitwy, które stąd zostały przesłane do gospodarza Winnicy. Módlmy się, żeby ta świątynia była zawsze takim szczególnym miejscem, gdzie będzie można odradzać się duchowo i czuć jak dzieci Boże”.
Ksiądz proboszcz podkreślał, że wszelkie inicjatywy duszpasterskie, gospodarcze, społeczne i kulturalne nie byłyby możliwe, gdyby nie aktywne zaangażowanie wielu parafian. Chwalił przede wszystkim doskonałą współpracę i pomoc ze strony Rady Parafialnej działającej pod przewodnictwem Janusza Wolańskiego, scholę dziecięco-młodzieżową pod kierunkiem Marzeny Urody, oraz inne organizacje i wspólnoty działające na terenie parafii. Ks. Walerowski cieszył się z dobrej współpracy parafii z Urzędem Gminy w Kłodzku, Ochotniczą Strażą Pożarną, Kołem Gospodyń Wiejskich oraz przedszkolem i szkołą podstawową. Tylko w tym roku wspólnymi siłami zorganizowano w Jaszkowej Dolnej zabawę karnawałową, konkurs na najpiękniejszą i największą palmę wielkanocną, a także dziesięć pielgrzymek krajowych i zagranicznych do sanktuariów maryjnych. Wspólnym wysiłkiem odnowiono także mur wokół cmentarza parafialnego, wybudowano parking przykościelny, zakupiono nowe nagłośnienie i figury do szopki na Boże Narodzenie. Wykonano też prace drenażowe wokół świątyni, a obecnie prowadzony jest remont budynku plebanii.
Potrafimy razem się modlić, pracować i bawić. To buduje i scala naszą parafię jako jedną rozumiejącą się wspólnotę - podkreśla z radością ks. Walerowski, dodając: „aż chce się z tymi ludźmi pracować, mieszkać i żyć wśród takich owieczek”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Lektura nie tylko dla parafian

2024-06-16 17:01
Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

archiwum parafii św. Józefa

Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

W diecezjalnym sanktuarium św. Józefa na warszawskim Kole zaprezentowano dzisiaj dwie publikacje dokumentujące dawne i najnowsze dzieje wspólnoty parafialnej na szerokim tle dzielnicy.

Więcej ...

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

Graziako

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

„Ecce Homo”. To nie jest zwykły obraz, bo też nie malował go zwykły artysta. Medytacja nad „Ecce Homo” nie jest przeżyciem przede wszystkim estetycznym, jakie nam zwykle towarzyszy, kiedy spotykamy się ze sztuką. Ten obraz nie został namalowany po to, żeby cieszyć oczy. Można powiedzieć nawet mocniej – nie został namalowany po to, żeby zdobić kościół.

Więcej ...

Diecezja Sandomierska: każdy z księży podejmie post o chlebie i wodzie w intencji własnej świętości

2024-06-17 13:37

Bożena Sztajner/Niedziela

W Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza odbyło się posiedzenie Rady Kapłańskiej. Obecny był także biskup pomocniczy senior Edward Frankowski oraz wikariusz generalny ks. Rafał Kułaga.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy