Reklama

Wydarzenia z diecezji

Sympozjum kanonistów

Niedziela płocka 43/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podmiotowość osoby ludzkiej i konsens małżeński - pod takim tytułem odbyła się 20 września w ośrodku Caritas Diecezji Płockiej w Popowie ogólnopolska konferencja naukowa, poświęcona kwestii zgody małżeńskiej w świetle prawa kanonicznego. Konferencja, obok prelegentów, zgromadziła wielu kanonistów diecezji płockiej, a także pracowników naukowych kilku polskich uniwersytetów. Jej organizatorem była Katedra Kościelnego Prawa Małżeńskiego i Rodzinnego Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie, na czele z jej kierownikiem ks. prof. dr. hab. Wojciechem Góralskim, oraz ks. dr. Janem Krajczyńskim, adiunktem w wymienionej Katedrze.
Gościem honorowym był biskup płocki prof. Stanisław Wielgus, który przewodniczył Mszy św. poprzedzającej konferencję i skierował do zgromadzonych swoje pasterskie słowo. W homilii powiedział: „Jako historyk filozofii i nauki dostrzegam wyraźnie, że prawo było i jest sztuką, której przedmiot dotyczy wszystkich dziedzin ludzkiego życia, także i w sposób specjalny życia małżeńskiego i rodzinnego, a więc tego, co jest fundamentem każdego społeczeństwa. Bez zrozumienia prawa, w tym także prawa kanonicznego, nie jest możliwe zrozumienie natury i funkcjonowania państwa, różnych zjawisk społecznych i ekonomicznych, całej sfery obyczajowości, a także wielu nurtów filozoficznych i teorii naukowych.
Bez literatury kanonistycznej - mówił dalej Biskup Płocki - nie ukształtowałaby się scholastyka średniowieczna. Bez tej literatury nie byłoby ani humanizmu, ani odrodzenia nauki i sztuki w Europie. (...) Dobre prawo było i jest nadal conditio sine qua non (warunkiem koniecznym - przyp. redakcji) przetrwania i rozwoju człowieka, będącego przecież ze swojej natury istotą społeczną” - podkreślił Biskup Wielgus.
W przemówieniu na otwarcie konferencji ks. prof. Wojciech Góralski powiedział: „Biegli w naukach świętych, wśród nich kanoniści, nie przestają przypominać, że instytucji małżeństwa nie można postrzegać według schematów i modeli takiej czy innej kultury. Wykonując munus docendi (zadanie nauczania - przyp. redakcji), wciąż podkreślają, że to ze stronic dwóch pierwszych rozdziałów Genesis, przywołanych następnie przez Jezusa Chrystusa, wyłania się obraz mężczyzny i kobiety, którzy, jeśli przyjmą orędzie chrześcijańskie o małżeństwie w formie niczym nie skażonej i potrafią nim żyć, znajdą szerokie możliwości osobowego ubogacenia się, odkryją prawdziwe znaczenie miłości małżeńskiej i płodności ich związku, a także dostrzegą szerokie perspektywy, znacznie przekraczające horyzont doczesności”. Ks. Góralski w uzasadnieniu zwołania konferencji poświęconej takiej tematyce podkreślił, że organizatorzy chcieli dać wyraz przekonaniu o niepodzielności w obszarze prawa kanonicznego problematyki godności osoby ludzkiej i małżeńskiej zgody.
Na dwie sesje konferencji złożyły się wystąpienia czterech prelegentów. O dwóch wizjach małżeństwa: jako kontraktu i w ujęciu personalnym, ze wskazaniem na trzecią wizję konsensualistyczną mówił ks. dr Grzegorz Erlebach, audytor Roty Rzymskiej, czyli sądu apelacyjnego Biskupa Rzymu. Problematyka wykładu kolejnego prelegenta - ks. prof. dr. hab. Remigiusza Sobańskiego (z UKSW i UŚ) - koncentrowała się na wartościach wyznaczających normy kanonów 1095-1103 Kodeksu Prawa Kanonicznego, mówiących o prawie do zawarcia małżeństwa i zasadzie konsensu. Jako wartość tę wskazał Prelegent małżeństwo, pojęte jako „wspólnotę całego życia dwojga osób, wynikłą z ich świadomej decyzji”. „Dobro wyznaczające normy kanonów 1095-1103 - mówił ks. prof. Sobański - to małżeństwo postrzegane nie w opozycji do osoby ludzkiej i jej praw oraz wolności, lecz jako związana z komplementarnością mężczyzny i kobiety forma egzystencji zaistniała w wyniku wzajemnego oddania się i przyjęcia dwóch osób”.
W popołudniowej sesji uczestnicy konferencji wysłuchali wykładu ks. dr. hab. Gintera Dzierżona z UKSW na temat Błędu co do osoby, na podstawie kanonu 1097, § 1 KPK. Prelegent zauważył, że jednoznaczność w interpretacji normy tego kanonu, w myśl której „błąd co do osoby powoduje nieważności małżeństwa”, jest pozorna. Trudność bierze się z różnych interpretacji koncepcji osoby, ścierających się we współczesnej kanonistyce. Z jednej strony w myśl tradycyjnego nurtu łączy się pojęcie osoby z kategorią osoby fizycznej, z drugiej zaś strony wedle nowszych ujęć, wiąże się je także z przymiotami duchowymi, fizycznymi i społecznymi jednostki. Jak podkreślił ks. Dzierżon, „większa część doktryny oraz judykatury rotalnej opowiada się za tradycyjną interpretacją figury błędu co do osoby. Podkreślają oni - kontynuował Prelegent - iż przedmiotem błędu jest tożsamość osoby fizycznej. Tym samym w sposób kategoryczny odrzucają oni poszerzone rozumienie osoby”.
Prelegent przypomniał też, że za tradycyjną wykładnią wspomnianego kanonu opowiedział się Jan Paweł II w przemówieniu do Roty Rzymskiej z 29 stycznia 1993 r.
O Interpretacji i stosowaniu norm dotyczących zgody małżeńskiej w perspektywie teologicznej mówił w ostatnim wykładzie sympozjalnym ks. dr Jan Krajczyński z UKSW. Już na wstępie Prelegent przypomniał, że konieczność takiego ujęcia postulował Jan Paweł II w przemówieniu na sympozjum zorganizowanym w Watykanie z okazji 20-lecia publikacji nowego KPK. Oderwanie od Objawienia i doktryny Magisterium Kościoła byłoby niebezpieczną formą redukcji myśli prawnej w zakresie zgody małżeńskiej. Jak zauważył ks. Krajczyński, kanonista, interpretując normy kościelnego prawa małżeńskiego, „winien bazować na integralnej i złożonej wizji człowieka, obejmującej wszystkie jego wymiary, mianowicie: doczesny i wieczny, naturalny i transcendentny, oraz posługiwać się chrześcijańską koncepcją związku małżeńskiego”. Jednocześnie, zdaniem Prelegenta, powinien mieć na względzie poszukiwanie obiektywnej prawdy co do konkretnej osoby ludzkiej, konkretnego małżeństwa. Ponadto każdy wyrok o ważności lub nieważności małżeństwa „powinien być wydany i wprowadzony w życie w kontekście eklezjalnym”. Oznacza to, że kanonista, rozstrzygając konkretne sprawy, musi zawsze uwzględniać zasadę obowiązującą w Kościele, w myśl której zakłada się domniemaną ważność małżeństwa, dopóki nie udowodni się czegoś przeciwnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę zmieniać siebie i świat!

2024-06-13 11:17

BP KEP

Człowiek nadziei króluje razem ze swoim Mistrzem. Nosi w sobie, już teraz, małe nasienie zwycięstwa. W takim człowieku wszystko zorientowane jest na przyszłość i wszystko zmierza ku zmartwychwstaniu.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Diecezja Sandomierska: każdy z księży podejmie post o chlebie i wodzie w intencji własnej świętości

2024-06-17 13:37

Bożena Sztajner/Niedziela

W Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza odbyło się posiedzenie Rady Kapłańskiej. Obecny był także biskup pomocniczy senior Edward Frankowski oraz wikariusz generalny ks. Rafał Kułaga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy